ANALÝZA | Analýza AP: Přístup republikánů k vítězství Bidena připomíná rok 2008

Špičky Republikánské strany se po vyhlášení výsledku amerických voleb postavily za prezidenta Donalda Trumpa a odmítají uznat jeho porážku. Jejich strategie do jisté míry kopíruje vývoj po vítězství Baracka Obamy z roku 2008 a mohla by zanechat miliony Američanů s falešným dojmem, že výsledky letošního hlasování nejsou legitimní.

Což je možná přesně to, oč republikánům jde, napsala ve středeční analýze agentura AP.

Žádné z Trumpových soudních stížností či nařčení o nesrovnalostech neodhalily jediný významnější problém spojený s volbami, který by mohl zvrátit výsledky. A někteří republikánští zákonodárci a straničtí činitelé v soukromí přiznávají, že Trump nemá jinou možnost než 20. ledna vyklidit pole a předat moc nastupujícímu prezidentovi Bidenovi.

Trump však Bidenovi cestu k inauguraci nijak neulehčuje. Naopak se ji snaží zkomplikovat a zamlžuje ji dezinformacemi a nepravdami o volbách. Je téměř jisté, že Biden kvůli tomu bude některými voliči vnímán jako nelegitimní prezident, což mu může odepřít ono období dobré vůle, které zpravidla nového prezidenta vítá v úřadu. Biden, který prosazuje opatření na potlačení sílící pandemie a podporu klopýtající ekonomiky, může přijít i o mnohem více, obzvláště pokud Senát zůstane v rukou republikánů.

"Jejich úmyslem je oslabit legitimitu voleb a tím oslabit legitimitu úřadování nastupujícího prezidenta Bidena," míní Valerie Jarrettová, která byla osm let poradkyní exprezidenta Obamy.

Jeho vítězství v roce 2008 přitom provázely podobné události. Republikánská strana z větší části poskytovala volné pole působnosti lžím o Obamově občanství a miliony Američanů tak získaly pocit, že první černošský prezident v dějinách jejich země možná není způsobilý k výkonu funkce. Předním zastáncem konspirační teorie o exprezidentově rodném listu přitom nebyl nikdo jiný než jeho nástupce Trump.

O více než deset let později republikáni znovu stojí před rozhodnutím, zda se kvůli politickým ziskům přiklonit k Trumpovým nepravdivým tvrzením. Týden po volbách jen málokterý otevřeně rozporoval jeho prohlášení nebo kritizoval jeho kroky narušující přechodné období. Senátní lídr Mitch McConnell v úterý řekl, že "není důvod se znepokojovat" Trumpovou neochotou uznat porážku. Senátor ze Severní Dakoty Mike Rounds kategoricky odmítal, že by republikáni přiživovali konspirační teorie, a vyjádřil názor, že "to co děláme, je přesné následování toho, co chtěli naši otcové zakladatelé".

Navíc i ti, kteří už Bidenovi poblahopřáli, nechávají jistý prostor pro pochybnosti ohledně jeho vítězství. Tato otázka ale není otevřená interpretaci. Biden překonal hranici 270 hlasů ve sboru volitelů, která zajišťuje zisk Bílého domu.

Žádné důkazy o systematických podvodech se neobjevily a soudci už mnohé z žalob Trumpova týmu odmítli, republikáni přesto umožňují šíření prezidentových dezinformací, které nacházejí úrodnou půdu v konzervativních médiích a na internetu.

Trumpova zatvrzelost mezitím přináší praktické, negativní následky. Tím, že Bidenovi blokuje přístup k prostředkům tradičně přiznaným přechodnému prezidentskému týmu, Trump omezuje schopnost nové administrativy připravit plnohodnotnou vládní strategii boje proti nejhorší pandemii za sto let. Neochota spolupracovat by také mohla zabránit provádění bezpečnostních prověrek u kandidátů na klíčové vládní posty.

Biden v úterý prohlásil, že bude v přípravách na nástup do čela země pokračovat, ať se to Trumpovi líbí, či nikoli. Postup končící hlavy státu zároveň označil za ostudu, která "nepomůže prezidentovu odkazu".

Přístup republikánů k Trumpovým útokům na volby zároveň nabízí předzvěst toho, co mohou přinést následující roky. Fámy, které se šířily po Obamově vítězství, byly jednou z příčin silného odporu proti některým jeho návrhům v rámci Republikánské strany, což zase umírněnějším stranickým lídrům komplikovalo spolupráci s Bílým domem. Výsledkem byla patová situace, ale také mobilizace sil uvnitř strany současného prezidenta, jež jí přinesly většinu ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu a nakonec vynesly Trumpa do Bílého domu.

Vzhledem k tomu, že jej letos volilo více než 71 milionů Američanů, pravděpodobně Trump v republikánském hnutí zůstane nejsilnějším hráčem i po odchodu z úřadu. "Prezident má nad republikánskými voliči moc, jakou už dlouho nikdo neměl," soudí bývalý poradce republikánského exšéfa sněmovny Paula Ryana Brendan Buck. "Vymezovat se vůči němu vám nepřinese mnoho dobrého, protože jeho hněv vás nemine," řekl.

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Republikánská strana (USA) Donald Trump Barack Obama Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy