Vítězem pondělních stranických shromáždění ve státě Iowa se stal bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, úspěch ovšem zaznamenal také senátor Bernie Sanders, zatímco ostatní uchazeči o prezidentskou nominaci demokratů včetně někdejšího viceprezidenta Joea Bidena skončili v poli poražených.
Podle dnešního hodnocení portálu BBC na úplném dně se ocitla Demokratická strana v Iowě (IDP), která stranická shromáždění nezvládla.
"Je těžké si představit otřesnější výkon ve státě, který se pyšní tím, že je startovní čárou prezidentských kampaní," napsala BBC. Iowští demokraté kvůli nefungující výsledkové aplikaci nezvládli rychle sečíst hlasy a také následné pomalé zveřejňování dílčích výsledků provázely nejasnosti a pochybnosti.
BBC nevylučuje, že tradice Iowy jako prvního státu, kde výběr prezidentských kandidátů vždy začíná, se po letošním fiasku chýlí ke konci. Dosud totiž tento malý stát na středozápadě USA dokázal úspěšně odrážet dotazy, proč je zrovna on ten první. Zdejší stranická shromáždění byla vždy považována za sice nepřehledná, ale rozkošná, po pondělku ovšem převládl dojem chaosu. "Nyní jsou nože opravdu vytažené," soudí BBC o osudu Iowy.
Radost ale může mít v každém případě Pete Buttigieg, 38letý bývalý starosta, který se otevřeně hlásí k homosexualitě a kterého před rokem nikdo v USA neznal, natož aby uměl vyslovit jeho jméno. Smysl Iowy, která není významná počtem delegátů vybírajících stranického kandidáta, spočívá v tom, že kampaním uchazečů o prezidentský úřad může dodat rychlost a povzbuzení. A to se očividně stalo i nyní, protože Buttigiegovy preference ve státě New Hampshire, kde volební klání bude příští týden v úterý pokračovat, vyletěly vzhůru.
Podle dnes zveřejněného průzkumu výzkumného politického střediska SUPRC při Suffolkské univerzitě sice se 24 procenty vede Sanders; Buttigieg za ním ovšem zaostává pouze o jeden procentní bod. Ještě ve středu byl rozdíl ve stejné sondáži devět procentních bodů.
Úspěch ovšem v Iowě zaznamenal i Sanders, který skončil těsně za Buttigiegem. Poukazovat může na to, že ho v absolutních číslech podpořilo více straníků než Buttigiege, i když v podílu delegátů byl exstarosta úspěšnější.
Za vítěze z Iowy považuje BBC i republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco demokraté se hašteřili, on stál opodál s úsměvem a s výtiskem novin oznamujících jeho osvobození od ústavní žaloby. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů ji proti šéfovi Bílého domu vznesla loni v prosinci a tuto středu Senát Kongresu USA kontrolovaný republikány obvinění zamítl.
Velkým poraženým je Biden, který dosud vystupoval jako favorit stranického klání, ze kterého vzejde demokratický kandidát pro listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. V Iowě skončil se značným odstupem čtvrtý, což vyvolává otázky o životaschopnosti jeho kampaně.
V Iowě neuspěly ani senátorky Elizabeth Warrenová a Amy Klobucharová. Obě navzdory množství času i peněz, které v tomto státě investovaly, jen přežívají. BBC nevylučuje, že Klobucharová, jež má méně finančních zdrojů, v New Hampshire skončí. Warrenová se sice opírá o mašinérii, která je schopná ji v kampani udržet, bez Sandersova zakopnutí ale nemůže se zlepšením vyhlídek počítat.
Související
Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo
Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , Pete Buttigieg , Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) , Joe Biden , Elizabeth Warren , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 38 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek