ANALÝZA | Debaty o dezinformacích opomíjí roli oficiální komunikace, upozorňuje NYT

Poslední měsíce přinesly několik příkladů toho, jak může nešikovná komunikace z oficiálních kanálů vytvořit úrodnou půdu pro dezinformace a neopodstatněné rozhořčení.

Lidé ve vlivových pozicích mnohdy neposkytují dostatek informací nebo v klíčových momentech říkají nesprávné věci. Jejich roli v životních cyklech internetových fám se ale nevěnuje dostatečná pozornost, uvádí nová analýza deníku The New York Times (NYT).

Když se vyjadřují lídři, záleží na každém slovu. Možná to není spravedlivé, ale v dnešní době musí být připraveni na to, jak by mohla být jejich slova překroucena, ať už úmyslně či nikoli, do podoby zbraní ve virtuální informační válce. Ukazuje to i příklad ze státu Oregon, kde jeden tweet a další nevalně provedená komunikace od policie přispěly ke smyšleným zvěstem o levicových extremistech zakládajících lesní požáry.

"Žádáme vás, abyste demonstrovali pokojně a bez použití ohně," uvedla policie města Portland. Nic nenasvědčovalo tomu, že by demonstranti měli ohně na svědomí, ale lidé začali toto a další zvláštní nebo nejednoznačná oficiální vyjádření brát jako důkazy, že levicoví provokatéři z protestů v Portlandu jsou zodpovědní za devastaci lesů.

Lokální činitelé, včetně obchodní komory Sioux Falls v Jižní Dakotě, v létě také šířili fámy o tom, že do toho či onoho města vyrážejí skupiny levicových aktivistů s cílem rozpoutat chaos. Nic z toho nebyla pravda, ale na pravdě v internetovém informačním guláši nezáleží. Chybná nebo neuvážená oficiální prohlášení mohou lidi utvrzovat v jejich domněnkách.

Stejný scénář se opakoval, když streamovací platforma Netflix spustila naprosto naivní marketingovou kampaň k propagaci filmu s názvem Kočičky. Recenze The New York Times snímek popisuje jako detailní rozbor genderu a rasy a toho, jak společnost nebezpečně rozmazává hranice mezi emancipací dívek a sexuálním vykořisťováním. Reklamní materiály Netflixu, které zahrnovaly fotografii holčiček pózujících v tanečních úborech, vytvářely klamný dojem, že film se dopouští sexualizace dětí.

Komunikace Netflixu v podstatě přiživovala myšlenku, že jeho vlastní snímek je opakem toho, čím ve skutečnosti byl. Někteří politici, rodiče, a jistý texaský prokurátor nazvali film dětskou pornografií a vyzývali Netflix k jeho stažení. Pobouření rozdmýchávali stoupenci konspirační teorie QAnon, v jejímž jádru je nepodložená domněnka, že přední představitelé Demokratické strany a další americké osobnosti týrají děti a vzývají Satana.

Jedno je třeba říct jasně: Vždy se najdou tací, kteří budou pro své cíle překrucovat informace. Ale tím, že nevolili svá slova a obrázky dostatečně opatrně, přilili lidé nahoře olej do ohně.

Znovu a znovu jsme svědky toho, že není-li od začátku k dispozici dostatek jednoznačných a správných informací, pak může být uvedení věcí na pravou míru složité. Konspirační teorie o zdravotním stavu prezidenta Donalda Trumpa a o jeho pozitivním testu na koronavirus posilovali lidé z jeho okolí, když se přeříkávali nebo zamlžovali skutečnost. A nedůvěru v oficiální hodnocení jen prohlubovala dřívější nepravdivá prohlášení současné administrativy.

Příroda nesnáší vakuum a internet vakuum přetváří na konspirace. Je na každém z nás, abychom nepřispívali k dezinformacím, ale experti a lidé v mocenských pozicích mají ještě větší odpovědnost nevytvářet podmínky pro jejich šíření.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news USA (Spojené státy americké) The New York Times Demonstrace v USA Netflix Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy