Argentina a Mexiko budou vyrábět oxfordskou vakcínu proti covidu

Argentina a Mexiko budou vyrábět vakcínu proti nemoci covid-19 vyvinutou britskou firmou AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity. Přípravek je teď ve třetí fázi testování. Podpis příslušné dohody s britskou firmou oznámili ve středu prezidenti Mexika a Argentiny.

Podle nich by měla být vakcína pro země Latinské Ameriky, s výjimkou Brazílie, dostupná v první polovině příštího roku. Brazílie má s britskou firmou AstraZeneca vlastní dohodu, informoval dnes server BBC.

Vakcína by se měla vyrábět v laboratoři argentinské firmy mAbxience v Buenos Aires ve spolupráci s Mexikem. Na kontraktu se finančně podílí mexický podnikatel a jeden z nejbohatších lidí světa Carlos Slim. Díky jeho penězům bude podle argentinského prezidenta Alberta Fernándeze vakcína dostupná "za rozumnou cenu", jedna dávky by podle něj měla stát maximálně čtyři dolary (zhruba 80 Kč). Rozdělovat by se vakcína měla podle něj "spravedlivě na žádost vlád".

V Argentině se budou podle prezidenta nejprve očkovat lidé z rizikových skupin a zdravotníci.

V Latinské Americe, která má asi 650 milionů obyvatel, se potvrdilo už přes 5,7 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho čtyři miliony lidí se uzdravily a na 225.500 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejvíce odhalených případů eviduje největší země regionu, tedy Brazílie, kde se potvrdilo 3,16 milionu nakažených, z toho 104.200 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Země ale málo testuje, takže reálná čísla jsou vyšší; podle studie univerzity v Sao Paulu až šestkrát.

Mexiko, tedy druhá největší země Latinské Ameriky, je v této pandemii druhá nejvíce zasažená v regionu. Počet odhalených případů se tam blíží půl milionu. I tato země se 128 miliony obyvatel ale málo testuje. V počtu úmrtí s covidem-19, kterých je už více než 54.600, je Mexiko třetí na světě po Spojených státech, kde zemřelo kolem 166.000 lidí, a Brazílii. Argentina zažívá zřejmě vrchol epidemie, za poslední den tam přibylo 7663 odhalených případů nákazy, dosud se tak v této zemi potvrdilo na 268.600 nakažených.

Ve světě zatím neexistuje schválená vakcína proti covidu-19, kterou způsobuje koronavirus odhalený poprvé koncem loňského roku v Číně. Rusko sice tento týden oznámilo, že schválilo první očkovací látku proti covidu-19, řada expertů o ní ale pochybuje, protože byla vyrobena v krátkém čase a zřejmě nebyla testována na dostatečném množství lidí.

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 18 z nich se podle BBC už testuje na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku firmy AstraZeneca, označovanou AZD1222. Podle časopisu The Lancet nemá vedlejší účinky a vyvolává imunitní reakci protilátky a T-buněk, jež jsou v lidském těle důležitým prvkem imunitního systému.

Brazílie chystá rovněž výrobu vakcíny od společnosti AstraZeneca, s níž už také podepsala smlouvu. Ve středu oznámilo vedení brazilského státu Paraná, že podepsalo memorandum s Ruskem o testování a možné výrobě jeho vakcíny.

Související

Více souvisejících

argentina Mexiko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 22 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy