Bannon zatím nehodlá svědčit ohledně nepokojů v Kongresu

Bývalý poradce amerického exprezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon odmítá žádost zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů, aby svědčil ve vyšetřování spojeném s lednovým narušením volební schůze Kongresu.

V dopise zaslaném kongresmanům to dnes uvedl právník někdejšího hlavního stratéga Bílého domu, informují americká média. Sněmovnímu výboru se zároveň otevřela cesta k některým požadovaným záznamům Trumpovy administrativy, jejichž vydání z Národního archivu USA povolila současná vláda Joea Bidena.

Trump se snaží poskytování důkazních materiálů blokovat uplatněním principu "exekutivní výsady", který umožňuje americkým vládním orgánům držet v tajnosti interní materiály i před soudy nebo Kongresem. Na tento postup bývalého prezidenta dnes odkazoval právník exporadce Bannona, když zdůvodňoval neochotu svého klienta spolupracovat s vyšetřováním.

"Musíme akceptovat jeho (Trumpovy) pokyny a ctít jeho uplatnění exekutivní výsady. Dokud tyto otázky nebudou rozřešeny, nejsme schopni reagovat na vaše žádosti o dokumenty a svědectví," napsal právník Robert Costello. Dodal ovšem, že Bannon se bude řídit instrukcemi soudů, pakliže vydají rozhodnutí o Trumpově snaze blokovat obsílky zasílané lidem z jeho administrativy.

Bannon se na právo amerických prezidentů utajovat vládní komunikace odvolává přesto, že na pozici hlavního stratéga Bílého domu skončil už v roce 2017 a od té doby ve vládě nepůsobil. V týdnu, kdy dav Trumpových stoupenců násilně vtrhl do sídla Kongresu a narušil schvalování výsledků prezidentských voleb, byl podle agentury AP nicméně s Trumpem v kontaktu.

Desetičlenný sněmovní výbor, který zkoumá okolnosti událostí 6. ledna, kromě Bannona v září zaslal obsílku i někdejšímu personálnímu šéfovi Bílého domu Marku Meadowsovi, jednomu z Trumpových mluvčích Danovi Scavinovi a Kashyapu Patelovi, který působil na ministerstvu obrany. Kongresmani po nich žádali do 7. října předložení řady dokumentů a plánovali je následně předvolávat na slyšení.

Vedení výboru dnes oznámilo, že Meadows a Patel zaujali v této věci jiný postoj než Bannon, žádné podrobnosti ale nesdělilo. "Zatímco pan Meadows a pan Patel byli dosud se zvláštním výborem v kontaktu, pan Bannon dal najevo, že se pokusí ukrýt za vágními odkazy na pravomoci bývalého prezidenta," uvedli demokratický předseda komise Bennie Thompson a republikánská místopředsedkyně Liz Cheneyová. Jak postupuje Scavino, nezmínili.

Výbor složený z osmi demokratů a dvou republikánů vedle předvolávání různých aktérů lednových nepokojů usiluje také o množství vládních záznamů a dnes v tomto směru zaznamenal významný úspěch. Bílý dům se rozhodl umožnit vydání první části požadovaných dokumentů a formálně v tomto směru zablokoval snahu exprezidenta Trumpa, informovalo několik médií s odkazem na své zdroje. Bidenova mluvčí Jen Psakiová pak informaci potvrdila televizi CNN se slovy, že současná vláda bere události 6. ledna "velmi vážně".

Právní tým Bílého domu předtím podle televize NBC News napsal vedení Národního archivu, že prezident Biden v daném případě nepovažuje aplikaci exekutivní výsady za oprávněnou. O jaké dokumenty přesně jde, nebylo z dnešních zpráv jasné. Podle médií lze očekávat, že věc se stane předmětem soudní bitvy mezi vládou a Trumpem.

Související

Steve Bannon

Trumpův exporadce Bannon byl odsouzen k čtyřměsíčnímu vězení

Někdejší vrchní stratég amerického republikánského exprezidenta Donalda Trumpa a prominentní představitel americké pravice Steve Bannon byl dnes odsouzen ke čtyřměsíčnímu vězení za to, že odmítl spolupracovat se zákonodárci při vyšetřování loňského útoku Trumpových stoupenců na sídlo Kongresu. Informovala o tom agentura AP.
Steve Bannon

Porota uznala Bannona vinným z pohrdání Kongresem, hrozí mu až dva roky

Soudní porota ve Washingtonu uznala vinným Stephena Bannona, bývalého "vrchního stratéga" exprezidenta Donalda Trumpa, ve dvou bodech pohrdání Kongresem. Bannonovi (68) hrozí dva měsíce až dva roky ve federální věznici a pokuta. Americká Sněmovna reprezentantů doporučila jeho stíhání poté, co neuposlechl její obsílku a neposkytl svědectví ani dokumenty požadované výborem vyšetřujícím nepokoje z loňského 6. ledna a události, které k nim vedly.

Více souvisejících

Steve Bannon Kongres USA vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy