Bernie Sanders těsně vyhrál primárky v New Hampshire. Slavit může i Trump

Ve stranickém hlasování amerických opozičních demokratů ve státě New Hampshire v úterý zvítězil s necelými 26 procenty hlasů senátor Bernie Sanders. Těsně za ním se s 24,4 procenty umístil někdejší starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg. Oba však shodně získali devět delegátů na letní nominační sjezd Demokratické strany. Bývalý viceprezident USA Joe Biden, jež byl dlouho považován za favorita demokratického nominačního klání, skončil až na pátém místě.

Jako třetí se s 19,7 procenta umístila poměrně nečekaně senátorka Amy Klobucharová a získala šest delegátů. Klobucharová byla donedávna považována za jednu z outsiderek výběru, její kampaň však v posledních týdnech začíná získávat stále více příznivců.

Čtvrtá skončila s méně než deseti procenty senátorka Elizabeth Warrenová. Stejně jako Bidenovi (8,4 procenta hlasů) jí její umístění nezajistilo žádného z 24 newhampshireských delegátů.

Podle agentury AP nyní demokratické nominační klání po chaotickém začátku v Iowě začíná nabírat zřetelnější obrysy. V čele pole stojí Sanders s Buttigiegem, kteří jsou představiteli odlišných frakcí Demokratické strany. Zatímco Sanders, jež sám sebe nazývá demokratickým socialistou, patří do levicovějšího progresivního křídla, Buttigieg reprezentuje umírněný střed. Demokraté si nyní musí zvolit, které křídlo podle nich nabízí lepší šance do listopadového souboje s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, poznamenala agentura Reuters.

This election isn't just historic, it's urgent. And tonight, we look forward knowing this is our one shot not just to end the era of Donald Trump, but to launch the era that must come next.Join us as we turn the page to a new chapter in America's story: https://t.co/n6lASmHRHx pic.twitter.com/O5UhOg5u8k

— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) February 12, 2020

"Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa," uvedl po zveřejnění výsledků senátor za stát Vermont Bernie Sanders. Radost z výsledku vyjádřil také osmatřicetiletý Buttigieg. "Díky vám kampaň, o které někteří říkali, že by neměla existovat, bude pokračovat," řekl. V narážce na Sandersův socialistický program také řekl, že by voliči měli odmítnout politický přístup, který požaduje buď revoluci, nebo nic. Dotkl se také věkového rozdílu mezi ním a osmasedmdesátiletým Sandersem, když řekl: "Obdivoval jsem pana Sanderse, když jsem byl středoškolák. Dodnes ho velmi respektuji."

Výkon Buttigiege ocenil republikánský prezident Donald Trump, který se v tweetu opřel do Sanderse. "Bláznivému Berniemu dává pořádně zabrat. Velmi zajímavé!" napsal prezident.

Biden špatný výsledek očekával a ještě před koncem hlasování odletěl do Jižní Karolíny. Do tohoto státu s větším zastoupením černošského obyvatelstva vkládá jeho kampaň od začátku velké naděje a doufá zde v první výhru. Podle serveru Politico však kvůli chabým výsledkům v prvních dvou soubojích Biden začíná ztrácet podporu i mezi černošskými voliči, protože přestává být vnímán jako kandidát schopný Trumpa porazit.

Jižní Karolíny se naopak obává Buttigieg. Podle průzkumů má totiž velice nízkou podporu u černošských obyvatel, kteří tvoří jednu z nejvíce loajálních a důležitých voličských základen demokratů.

Kvůli špatným výsledkům ve státě New Hampshire z nominačního souboje odstoupili podnikatel Andrew Yang, senátor Michael Bennet a jediný černošský kandidát a bývalý guvernér státu Massachusetts Deval Patrick. O možnost utkat se ve volbách s Trumpem tak nyní usiluje osm demokratů.

Nominační výběr bude pokračovat 22. února v Nevadě a o týden později v Jižní Karolíně. Zásadní obrat však přinese zřejmě až takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude Trumpův budoucí soupeř vybírat ve 14 státech najednou. Rozdělovat se bude kolem třetiny všech delegátů na letní nominační sjezd. Do soubojů tehdy navíc poprvé přímo vstoupí i miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten již v cílových státech vede rozsáhlou a velice nákladnou volební kampaň, jejíž rozpočet dalece přesahuje možnosti jakéhokoliv jiného demokratického kandidáta.

V New Hampshiru se konalo i republikánské hlasování, v němž přesvědčivě zvítězil Trump. Dostal zde 85,6 procenta hlasů, čímž si zajistil všech 22 delegátů z tohoto státu. Trump se mezi republikány těší mimořádné podpoře, což výsledek dokazuje. Získal zde největší podporu od roku 1984, kdy se v republikánských primárkách vyslovilo 86,4 procenta voličů pro Ronalda Reagana (prezidentem USA 1981-89).

Související

Více souvisejících

Volby USA Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Pete Buttigieg Donald Trump Prezident USA Joe Biden Amy Klobucharová (senátorka USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy