
Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera o společný investiční projekt s čínskou firmou CEFC. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) to ve čtvrtek prohlásil Hunterův bývalý obchodní partner Anthony Bobulinski.
Stalo se tak na tiskové konferenci svolané štábem Bidenova protivníka do nadcházejících voleb Donalda Trumpa těsně před závěrečnou předvolební debatou. Bidenova kampaň obvinění odmítla, bývalý viceprezident podle WSJ nevystupuje v obchodních záznamech týkajících se tohoto projektu.
Bobulinski tvrdí, že se zúčastnil schůzky Huntera, jeho bratra Jamese a jejich otce Joea, při níž probírali "podnikatelské plány rodiny Bidenů s Číňany, s nimiž byl (Joe Biden) očividně obeznámen minimálně na vysoké úrovni". Schůzka se podle něj odehrála v roce 2017, kdy Biden již nebyl viceprezidentem, a ještě zdaleka nezahájil své oficiální snahy o americké prezidentství. Podle listu The Washington Post tak mohl podnikat bez obav ze střetu zájmů.
Bidenova kampaň opakovaně tvrdí, že se nynější demokratický kandidát nikdy nezapojil do rodinných obchodů ani do jakýchkoliv podnikatelských projektů v zahraničí. Ke schůzce, o níž hovořil Bobulinski, se však zatím nevyjádřil ani jeden z Bidenových.
Bobulinski byl pozván na druhou prezidentskou debatu jako host Donalda Trumpa, který se dlouhodobě snaží zdiskreditovat Bidena poukazováním na jeho údajnou roli v podnikatelských aktivitách jeho syna Huntera. O něm tvrdí, že profitoval z vlivného postavení svého otce a že byl "vysavač na šeky" kdekoliv, kde se předtím objevil Joe Biden ve své oficiální funkci. Tato obvinění se však oficiálně nikdy neprokázala.
Trumpův host na tiskové konferenci po svém prohlášení neodpověděl na žádné doplňující dotazy novinářů. Ukázal však tři mobilní telefony, které podle něj obsahují informace, jež se chystá předat Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI).
Společný podnikatelský projekt s firmou CEFC nesl název SinoHawk Holdings. Cílem společnosti bylo hledat investiční příležitosti pro CEFC v USA i jinde ve světě a představovat činitele čínské firmy politikům a dalším vlivným osobám. Jako majitelé firmy vystupovali Bobulinski, který byl rovněž výkonným ředitelem, a čtyři další partneři - Hunter a James Bidenovi, bývalý činitel administrativy prezidenta Billa Clintona Rob Walker a James Gillar, který má britské občanství.
Z textových zpráv a e-mailů z jara a léta roku 2017, jež se týkají tohoto podnikatelského projektu a které zaslal WSJ Bobulinski, podle listu nevyplývá, že by Hunter či James Bidenovi diskutovali o podnikatelské roli pro svého otce. Gillar pak v prohlášení uvedl, že o zapojení bývalého viceprezidenta do tohoto byznysu neví.
Bobulinski tvrdí, že byl příjemcem e-mailu z května roku 2017, v němž obchodní partneři diskutují o rozdělení budoucích zisků. Jeden z podnikatelů se v něm ptá Huntera Bidena, zda část výnosu podrží pro "velkého hráče". Podle Bobulinského byl tímto termínem míněn Joe Biden. Giller se k tomuto tvrzení nevyjádřil, nekomentoval jej ani další z partnerů Walker.
CEFC, jejíž zakladatel a někdejší šéf Jie Ťien-ming byl v minulosti napojen na čínskou vojenskou rozvědku, v roce 2017 podnikala řadu velkých investičních kroků po celém světě. Ty se podle WSJ často shodovaly se zahraničněpolitickými prioritami čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Společnost investovala rovněž v ČR a Jie Ťien-ming sloužil jako honorární poradce českého prezidenta Miloše Zemana. V roce 2018 však někdejší předseda představenstva CEFC skončil ve vazbě a zmizel z veřejného prostoru. Společnost se následně dostala do finančních potíží.
Související

Trump zrušil Bidenovi bezpečnostní prověrku a přístup k tajným informacím

Tragédii zneužil pro politické účely. Trump z neštěstí ve Washingtonu viní Obamu či Bidena
Joe Biden , Hunter Biden , CEFC
Aktuálně se děje
před 50 minutami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
včera
V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.
Zdroj: Jakub Jurek