Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News.
Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.
Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.
Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.
Breyer byl považován za člena liberálního křídla, nicméně někteří liberální aktivisté a dokonce i zákonodárci jej již několik měsíců vyzývají k odchodu. Důvodem je skutečnost, že Demokratická strana od loňského ledna drží prezidentský post i kontrolu nad Senátem, na uvolněné místo tak může být relativně snadno dosazen další liberální soudce. Na soudě by ale i tak zůstala zachována převaha konzervativců v poměru šesti ku třem, která trvá od podzimu 2020.
Členy nejvyššího soudu v USA jmenuje prezident, následně nominanty schvaluje Senát. Biden v minulosti uvedl, že případné uvolnění místa by využil ke jmenování první soudkyně tmavé pleti. Jeho předchůdce v Bílém domě Donald Trump dostal možnost jmenovat soudce hned třikrát a Senát ovládaný tehdy Republikánskou stranou postupně schválil nominace Neila Gorsuche, Bretta Kavanaugha a Amy Coneyové Barrettové, což posílilo konzervativní většinu.
Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dnes uvedla, že na plánu prezidenta Bidena nominovat do nejvyššího soudu černošku se nic nezměnilo. Breyera by podle médií mohla nahradit Ketanji Brownová Jacksonová, která pro něj kdysi pracovala a od loňského roku je soudkyní vlivného odvolacího soudu ve Washingtonu. Jako další potenciální Bidenova volba je uváděná členka kalifornského nejvyššího soudu Leondra Krugerová.
Biden se zatím k věci podrobněji nevyjádřil, neboť Breyer informaci o odchodu do důchodu ihned nepotvrdil. Deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaný informovaný zdroj píše, že oficiální oznámení se očekává ve čtvrtek.
Lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer nicméně už ohlásil, že Bidenův kandidát by rychle dostal možnost předstoupit před zákonodárce a že schvalovací řízení by postupovalo s "veškerou záměrnou rychlostí". Demokraté za současného stavu mohou nového člena nejvyššího soudu schválit bez jediného republikánského hlasu, neboť tento proces nemůže menšina senátorů blokovat tak jako legislativní návrhy. Zároveň potřebují postupovat rychle, neboť vše mohou změnit listopadové volby do Senátu, který aktuálně demokrati kontrolují jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové.
Související

Biden zvažuje změnu, která by se dotkla budoucích amerických prezidentů

Manhattanští žalobci souhlasí s odložením Trumpova rozsudku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 2 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 2 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 4 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 5 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera
Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
Vztahy mezi Spojenými státy a Japonskem jsou opět napjaté. Ačkoliv obě země dlouhodobě patří mezi klíčové bezpečnostní spojence, poslední kolo obchodních rozhovorů ve Washingtonu ukázalo, že tato blízkost zdaleka neznamená ochranu před drsnou realitou Trumpovy zahraniční a hospodářské politiky.
Zdroj: Libor Novák