Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v Polsku a změny v rozmístění amerických jednotek v několika pobaltských zemích, které schválil před ruskou invazí na Ukrajinu. Učiní tak během třídenního summitu NATO v Madridu, který začíná dnes. S odvoláním na své zdroje to v pondělí uvedla televize NBC News.

Změny v rozmístění amerických vojáků by se mohly dotknout zemí, jako je Litva, Lotyšsko a Estonsko, uvedla NBC. Pokud Biden oznámí nějaké novinky k trvalému rozmístění jednotek v tomto regionu, bude se podle zdrojů NBC News jednat o minimální počet vojáků. Několik stovek by jich mohlo "trvaleji" zůstat v Polsku. Bílý dům odmítl žádost o komentář.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg již v pondělí uvedl, že obranná aliance zvýší počet vojáků schopných rychlého nasazení z dosavadních asi 40.000 na více než 300.000. NATO chce tímto způsobem zejména dlouhodobě posílit ochranu svého východního křídla, kde po ruské invazi na Ukrajinu vzrostly obavy z možné další agrese Moskvy. Prezidenti a premiéři by na summitu měli podpořit vytvoření těchto jednotek, jejich konkrétní podobu budou jednotlivé země dolaďovat později.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý premiér a prezident Dmitrij Medveděv před zahájením madridského summitu varoval, že jakýkoli zásah členského státu NATO na poloostrově Krym by se mohl rovnat vyhlášení války Rusku, což by mohlo vést ke "třetí světové válce".

"Pro nás je Krym součástí Ruska. A to znamená navždy. Jakýkoli pokus o vniknutí na Krym je vyhlášením války naší zemi," řekl Medveděv listu Argumenty i Fakty. "A pokud to udělá členský stát NATO, znamená to konflikt s celou Severoatlantickou aliancí; třetí světovou válku. Naprostá katastrofa," dodal.

Rusko anektovalo poloostrov v roce 2014 a postupně nad ním upevňuje svoji kontrolu. Ukrajina a většina ostatních zemí světa anexi neuznává.

Medveděv rovněž uvedl, že pokud Finsko a Švédsko vstoupí do NATO, Rusko posílí své hranice a bude "připraveno na odvetné kroky". Ty by podle něj mohly zahrnovat i možnost umístění raketových systémů Iskander "na jejich prahu". V Madridu se budou řešit také švédská a finská přihláška do NATO, které momentálně blokuje Turecko.

Související

Více souvisejících

Summit NATO Joe Biden USA (Spojené státy americké) Polsko Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy