Biden oznámil sankce proti firmě, která budovala Nord Stream 2

Vláda Spojených států uvalí sankce na společnost, která má na starosti budování rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, oznámil dnes americký prezident Joe Biden.

Opatření označil za součást úvodní odpovědi na kroky Moskvy spojené s Ukrajinou. Bidenova vláda také naznačila, že v další fázi by mohl přijít zákaz vývozu amerických technologií do Ruska, píše deník The New York Times.

Krok mířící proti společnosti Nord Stream 2 AG přichází poté, co Německo v úterý pozastavilo proces zprovoznění plynovodu vedoucího přes Baltské moře. USA s jeho stavbou od počátku nesouhlasily, loni ale nakonec Bidenova vláda od uvalení sankcí na vedení projektu upustila. Společnost Nord Stream 2 AG je registrovaná ve Švýcarsku, patří ovšem pod ruského energetického giganta Gazprom, uvádí televize CNN.

"Pověřil jsem dnes svoji administrativu, aby uvalila sankce na Nord Stream 2 AG a její řídící pracovníky," uvádí Biden ve stručném prohlášení. Děkuje v něm německému kancléři Olafu Scholzovi, s nímž prý "úzce koordinoval" snahy zastavit projekt daného plynovodu v případě vpádu ruských vojáků na Ukrajinu.

Bílý dům následně specifikoval, že sankce se netýkají bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který působí v ruských energetických společnostech a je mimo jiné předsedou představenstva firmy řídící stavbu Nord Streamu 2. Naopak terčem amerických opatření je výkonný ředitel firmy Matthias Warnig, uvádí agentura Reuters s odvoláním na web amerického ministerstva financí.

Dnešní oznámení je podle amerického prezidenta součástí stejného sankčního balíku jako kroky oznámené v úterý, které míří proti malému počtu ruských bank a "elitám" a proti obchodování s ruským státním dluhem. Tato "prvotní dávka" sankcí přišla poté, co se Rusko rozhodlo uznat nezávislost dvou separatistických "lidových republik" vyhlášených před několika lety na východě Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil do oblasti vyslat vojáky, a USA či Británie proto hovoří o začátku ruské invaze na Ukrajinu.

"Jak jsem jasně řekl, nebudeme váhat s dalšími kroky, bude-li Rusko pokračovat v eskalaci," uvádí Biden. V této souvislosti se spekuluje i o zákazu exportu amerických technologických výrobků.

"Rozhodne-li se (Putin) pro invazi... tak jej od toho odstřihneme," řekl dnes náměstek z amerického ministerstva financí Wally Adeyemo. "Odstřihneme jej od západních technologií, které jsou klíčové pro rozvoj jeho armády," pokračoval v rozhovoru na televizi CNBC.

Biden a jeho vláda čelí výzvám republikánských politiků, ale i některých demokratů, aby postupovali vůči Rusku ostřeji, píše agentura AP. Vláda USA sice od úterka v kontextu dění na východě Ukrajiny hovoří o ruské invazi, slibované ničivé sankce ale ihned nepřišly. Nástroje na oslabení ruské ekonomiky nyní připravuje i skupina v americkém Senátu složená ze členů obou hlavních politických stran.

Přístup Bidena dnes hájila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která řekla, že vláda má v záloze připravená další opatření. "Prezident plně rozumí tomu, jaké dopady tyto sankce budou mít, a je naprosto připraven jít až do konce," řekla. Vyjádřila přesvědčení, že Biden vyhlašuje "rychlá" a "závažná" opatření.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden plynovod Nord Stream 2

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy