Biden podpořil úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě potřeby za tímto účelem vytvořit výjimku v procedurálních pravidlech Senátu. Při tiskové konferenci na konci summitu NATO v Madridu to dnes řekl americký prezident Joe Biden.

Podle listu The New York Times (NYT) tak vystupňoval svou pozici v návaznosti na verdikt, který poslední týden otřásá americkou politikou.

Bidenova Demokratická strana by teoreticky mohla bez pomoci republikánů Kongresem protlačit návrh, který by federální právo na potrat obnovil. K tomu by však byla zapotřebí naprostá jednota jejích zákonodárců a kromě toho ještě změna fungování senátních obstrukcí označovaných termínem "filibuster". V jejich důsledku je ve 100členném Senátu k prosazení většiny legislativních návrhů potřeba 60 hlasů, což mnozí demokraté kritizují, dva demokratičtí senátoři ovšem oslabení obstrukcí dlouhodobě odmítají.

Biden se k tématu znovu vyjádřil poté, co nejvyšší soud eliminoval ústavní právo na potrat zvrácením téměř 50 let starého precedenčního verdiktu z kauzy Roeová vs. Wade.

"Mám za to, že musíme kodifikovat Roeovou vs. Wade v zákoně," řekl prezident k polemikám ohledně ochrany práva na potrat prostřednictvím Kongresu. "A jestliže by tomu stál v cestě filibuster... pak by tomu měla být poskytnuta výjimka," pokračoval prezident.

Agentura AP podotýká, že Biden se coby bývalý senátor k otázce úpravy pravidel Senátu staví opatrně, letos už nicméně podpořil myšlenku výjimky v souvislosti s diskutovanou volební reformou. Dnes to bylo poprvé, co stejný postoj zaujal v otázce práva na potrat.

Možnost ukončit těhotenství v těchto dnech napříč USA mizí, neboť státy mohou v důsledku pátečního verdiktu nejvyššího soudu provádění interrupcí volně regulovat. Tuto situaci využívají státy kontrolované politiky z Republikánské strany, která proti potratům dlouhodobě vystupuje, přičemž se čeká, že procedury budou brzy zakázané či výrazně omezené v asi dvacítce částí USA. Podle NYT aktuálně zákazy potratů platí v šesti státech a omezení v dalších pěti.

Biden dnes konzervativní většinu nejvyššího soudu znovu kritizoval a mluvil o "destabilizujícím" chování, které podle něj jde proti právu Američanů na soukromí. Rovněž využil kontroverzní páteční verdikt k apelu na voliče před listopadovými volbami do Kongresu i státních úřadů. "Nejdůležitější je toto: Pokud... si myslíte, že tohle rozhodnutí soudu je nehorázné a je to velká chyba, pak volte. Přijďte a volte," řekl před novináři ve španělské metropoli.

U amerických soudů mezitím pokračovala vlna soudních sporů ohledně restrikcí, které jednotlivé státy zavádějí v návaznosti na změnu ústavního pořádku. Soudce v Kentucky dočasně zablokoval místní takřka úplný zákaz potratů, který byl navržen tak, aby vstoupil v platnost se zrušením precedentu z roku 1973.

Podobné normy se uplatňují v řadě dalších států, ne všechny tyto "zákony se spouští" ale začaly platit okamžitě a Kentucky není jediným státem, kde se v této věci vedou soudní spory. V pondělí přišlo podobné dočasné zablokování ze strany soudkyně v Louisianě, zatímco na Floridě dnes jistý soudce ohlásil, že v následujících dnech vydá příkaz pozastavující místní zákon zakazující potraty od 15. týdne těhotenství. Toto opatření má vstoupit v platnost v pátek, podle soudce Johna Coopera ale porušuje státní ústavu.

Překotný vývoj u soudů vyvolává napříč USA zmatek, s nímž se musí vypořádat zejména pacientky a kliniky poskytující péči těhotným ženám, píše AP. K nejasnostem přispívá i to, že státy mohou mít kromě "zákonů se spouští" také starší právní úpravy, které až do minulého týdne "dřímaly" a nevymáhaly se. Platí to například o Arizoně, kde existuje přísný zákaz interrupcí z doby před kauzou Roeová vs. Wade, jakož i nový, mírnější zákon. Nyní není jasné, která norma bude vymáhána, nicméně potratové kliniky okamžitě své služby zastavily kvůli obavám z trestního stíhání, uvádí AP.

Související

Více souvisejících

Joe Biden potraty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy