Biden podpořil úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě potřeby za tímto účelem vytvořit výjimku v procedurálních pravidlech Senátu. Při tiskové konferenci na konci summitu NATO v Madridu to dnes řekl americký prezident Joe Biden.

Podle listu The New York Times (NYT) tak vystupňoval svou pozici v návaznosti na verdikt, který poslední týden otřásá americkou politikou.

Bidenova Demokratická strana by teoreticky mohla bez pomoci republikánů Kongresem protlačit návrh, který by federální právo na potrat obnovil. K tomu by však byla zapotřebí naprostá jednota jejích zákonodárců a kromě toho ještě změna fungování senátních obstrukcí označovaných termínem "filibuster". V jejich důsledku je ve 100členném Senátu k prosazení většiny legislativních návrhů potřeba 60 hlasů, což mnozí demokraté kritizují, dva demokratičtí senátoři ovšem oslabení obstrukcí dlouhodobě odmítají.

Biden se k tématu znovu vyjádřil poté, co nejvyšší soud eliminoval ústavní právo na potrat zvrácením téměř 50 let starého precedenčního verdiktu z kauzy Roeová vs. Wade.

"Mám za to, že musíme kodifikovat Roeovou vs. Wade v zákoně," řekl prezident k polemikám ohledně ochrany práva na potrat prostřednictvím Kongresu. "A jestliže by tomu stál v cestě filibuster... pak by tomu měla být poskytnuta výjimka," pokračoval prezident.

Agentura AP podotýká, že Biden se coby bývalý senátor k otázce úpravy pravidel Senátu staví opatrně, letos už nicméně podpořil myšlenku výjimky v souvislosti s diskutovanou volební reformou. Dnes to bylo poprvé, co stejný postoj zaujal v otázce práva na potrat.

Možnost ukončit těhotenství v těchto dnech napříč USA mizí, neboť státy mohou v důsledku pátečního verdiktu nejvyššího soudu provádění interrupcí volně regulovat. Tuto situaci využívají státy kontrolované politiky z Republikánské strany, která proti potratům dlouhodobě vystupuje, přičemž se čeká, že procedury budou brzy zakázané či výrazně omezené v asi dvacítce částí USA. Podle NYT aktuálně zákazy potratů platí v šesti státech a omezení v dalších pěti.

Biden dnes konzervativní většinu nejvyššího soudu znovu kritizoval a mluvil o "destabilizujícím" chování, které podle něj jde proti právu Američanů na soukromí. Rovněž využil kontroverzní páteční verdikt k apelu na voliče před listopadovými volbami do Kongresu i státních úřadů. "Nejdůležitější je toto: Pokud... si myslíte, že tohle rozhodnutí soudu je nehorázné a je to velká chyba, pak volte. Přijďte a volte," řekl před novináři ve španělské metropoli.

U amerických soudů mezitím pokračovala vlna soudních sporů ohledně restrikcí, které jednotlivé státy zavádějí v návaznosti na změnu ústavního pořádku. Soudce v Kentucky dočasně zablokoval místní takřka úplný zákaz potratů, který byl navržen tak, aby vstoupil v platnost se zrušením precedentu z roku 1973.

Podobné normy se uplatňují v řadě dalších států, ne všechny tyto "zákony se spouští" ale začaly platit okamžitě a Kentucky není jediným státem, kde se v této věci vedou soudní spory. V pondělí přišlo podobné dočasné zablokování ze strany soudkyně v Louisianě, zatímco na Floridě dnes jistý soudce ohlásil, že v následujících dnech vydá příkaz pozastavující místní zákon zakazující potraty od 15. týdne těhotenství. Toto opatření má vstoupit v platnost v pátek, podle soudce Johna Coopera ale porušuje státní ústavu.

Překotný vývoj u soudů vyvolává napříč USA zmatek, s nímž se musí vypořádat zejména pacientky a kliniky poskytující péči těhotným ženám, píše AP. K nejasnostem přispívá i to, že státy mohou mít kromě "zákonů se spouští" také starší právní úpravy, které až do minulého týdne "dřímaly" a nevymáhaly se. Platí to například o Arizoně, kde existuje přísný zákaz interrupcí z doby před kauzou Roeová vs. Wade, jakož i nový, mírnější zákon. Nyní není jasné, která norma bude vymáhána, nicméně potratové kliniky okamžitě své služby zastavily kvůli obavám z trestního stíhání, uvádí AP.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden potraty

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy