Biden se v Kongresu snažil usmířit hádky demokratů ohledně investičních balíků

Americký prezident Joe Biden v pátek poměrně neobvykle přišel do Kongresu, kde se snažil usmířit neshody mezi demokratickými zákonodárci ohledně masivních investičních balíků, jež jsou stěžejními body jeho politické agendy.

Demokraté se dva dny nedostali k hlasování o infrastrukturním balíku v hodnotě asi bilionu dolarů (21,8 bilionu korun) kvůli rozepřím ohledně ještě většího investičního plánu, který se týká školství, zdravotní péče či boje proti klimatickým změnám.

Umírnění demokraté vedení šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou chtěli v posledních dnech dvou dnech schválit infrastrukturní balík dohodnutý před nedávnem s republikány, který již prošel Senátem. Zastánci levicovějšího křídla Demokratické strany však nejdříve chtějí dosáhnout vnitrostranické dohody ohledně většího sociálního investičního balíku, jehož celková výše je předmětem sporů.

Umírnění demokraté tvrdí, že zamýšlené výdaje 3,5 bilionu dolarů (76 bilionů korun) jsou pro ekonomiku zotavující se z pandemie koronaviru příliš vysoké. Takzvaní progresivisté naopak tvrdí, že jsou nutné. Nynější výši přitom již tak považují za kompromis, protože původně hovořili o investicích až šest bilionů dolarů (131 bilionů korun).

Biden, který strávil několik desetiletí jako senátor, řekl v pátek demokratickým zákonodárcům, že hlasování o menším investičním balíku mohou klidně odložit a poměrně zásadně zmenšit druhý plán, a to až na přibližně dva biliony dolarů (43,7 bilionu korun). "Nezáleží na tom, jestli to bude za šest minut, šest dní, nebo šest týdnů. Nakonec se nám to podaří," řekl. Podle zdrojů agentury Reuters přítomných na jednání pak dodal: "I menší návrh může přinést historické investice."

Reuters však poznamenává, že Kongres bude mít v příštích měsících poměrně napilno a čelí řadě kritických termínů. Zpoždění projednávání infrastrukturních balíků se proto příliš nehodí.

Ministerstvo financí totiž varuje, že Kongres musí do 18. října zvednout takzvaný dluhový strop, který stanovuje, kolik si mohou USA půjčit. Pokud by tak neučinil, přestaly by být Spojené státy schopny splácet své dluhy, což by podle ministryně financí Janet Yellenové mělo katastrofické důsledky pro americkou i světovou ekonomiku.

Zákonodárci také ve čtvrtek na poslední chvíli schválili dočasný rozpočet a vyhnuli se tak situaci, kdy by federální vládě došly peníze na běžné operace. Nynější opatření však platí jen do 3. prosince, do kdy bude muset Kongres schválit další rozpočet. V příštím roce se pak začne pozornost zákonodárců upírat na kongresové volby plánované na listopad 2022, v nichž by republikáni mohli demokraty zbavit většiny v některé z kongresových komor.

Největší odpor vůči investičnímu balíku v hodnotě 3,5 bilionu dolarů kladou senátoři Joe Manchin a Kyrsten Sinemaová. Vzhledem k těsné demokratické většině v Senátu přitom může kdokoliv z nich schválení opatření zablokovat.

Progresivisté v pátek dali najevo, že jsou ochotni přistoupit na celkové snížení investované částky, diskuze se nyní vedou o tom, jak toho dosáhnout. Levicovější křídlo demokratů obecně nesouhlasí s tím, aby se vyškrtla některá z oblastí, do níž měly prostředky směřovat. Hovoří se proto o tom, že by prostředky z balíku plynuly kratší dobu, než původně plánovaných deset let.

Související

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

Joe Biden Kongres USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy