Biden oslavuje. Při volebním superúterý zvítězil v deseti státech, překvapení v Texasu

Bývalý americký viceprezident Joe Biden podle dílčích výsledků agentury AP zvítězil v desíti ze 14 amerických států hlasujících v rámci takzvaného volebního superúterý, jež bylo zatím nejvýznamnějším dnem souboje o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA. Dařilo se však také senátorovi Berniemu Sandersovi, který bodoval v nejlidnatější Kalifornii.

K automatickému zisku nominace je třeba podpora od nejméně 1991 delegátů letního nominačního sjezdu Demokratické strany; nyní Biden nad Sandersem vede poměrem 566 ku 501 delegátům.

Podle AP získal Biden během superúterý 512 delegátů, Sanders nejméně 441, senátorka Elizabeth Warrenová 53 a s jedním je na posledním místě uchazečka o nominaci Tulsi Gabbardová. Někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg, který shromáždil stejně delegátů jako Warrenová, oznámil konec své kampaně a podpořil Bidena. Dalších 284 delegátů však ještě na základě úterního hlasování zbývá rozdělit.

Ačkoli se před týdnem o demokratickou nominaci ucházelo šest kandidátů, po "superúterý" se zdá, že souboj se proměnil v duel Sanderse a Bidena, píše AP.

Thank you, Texas! https://t.co/QjmWecyyFD

— Joe Biden (Text Join to 30330) (@JoeBiden) March 4, 2020

Biden ovládl nejvíce států, Sandersovi se však zatím podařilo získat největší podporu v Kalifornii, která přiděluje nejvíce delegátů - 415. Biden tam má podle dílčích výsledků prozatím 93 delegátů oproti Sandersovým 155. Sčítání však v Kalifornii pokračuje a podle expertů by mohlo trvat ještě několik dní, než budou k dispozici definitivní výsledky.

Za největší překvapení se považuje Bidenovo vítězství v Texasu, kde se rozděluje 228 delegátů, což je druhý největší počet po Kalifornii. Dílčí výsledky po sečtení hlasy z více než 90 procent okrsků tam Bidenovi dávají podporu více než 33 procent voličů, Sandersovi pak lehce přes 30 procent. Sanders do texaské kampaně hodně investoval a spoléhal na přízeň tamní hispánské komunity. Biden ale získal příznivce umírněných názorů, kteří pro něj hlasovali po odstoupení dvou podobně orientovaných kandidátů - senátorky Amy Klobucharové a exstarosty South Bendu Petea Buttigiege.

O vítězství v Severní Karolíně, kde má Biden prozatím 56 delegátů oproti Sandersovým 26, se postarali podle očekávání černoši.

Překvapením je výsledek v Massachusetts, kde měla jako ve svém domovském státě podle předpokladů zvítězit Warrenová. Skončila ale až třetí se 17 delegáty za opět vítězným Bidenem (34 delegátů) a Sandersem (26). Bývalý viceprezident přitom stát ovládl, ačkoli do kampaně v Massachusetts neinvestoval a neměl tam ani svoje politické pracovníky.

Bidenovu vítězství v Minnesotě pomohla Klobucharová, pro niž je tento stát domovem a která po odstoupení z kampaně deklarovala podporu Bidenovi. Někdejší viceprezident jí za podporu ještě v úterý poděkoval.

Jak uvádí Reuters, vítězstvím v dalším jižanském státě Alabamě Biden těží z výhody velké podpory mezi černošským obyvatelstvem.

Kvůli těsnému výsledku dlouho nebyl jasný vítěz v Maine na severovýchodě země, kde byl však po sečtení téměř 95 procent hlasů prohlášen za vítěze opět Biden, čímž dosáhl na prvenství v již desátém státu. Bývalý viceprezident tam získal 11 delegátů, o dva více než Sanders. V domovském Vermontu zvítězil Sanders, dostal tam 11 delegátů, zatímco Biden pět.

Agentury shodně označují superúterý za velkolepý obrat v Bidenově kampani zejména po jeho neúspěších v Iowě a New Hampshiru. Kampaň chytila dech v sobotu s Bidenovým vítězstvím v Jižní Karolíně a poté, co se za něj postavila řada významných demokratů.

Špatný den a noc za sebou naopak podle komentátorů mají Bloomberg a Warrenová. Zatímco Bloomberg z bojů již odstoupil, jeden ze senátorčiných spolupracovníků prohlásil, že kandidátka se radí o životaschopnosti své kampaně se svým týmem. Reuters poznamenává, že vzhledem k dosavadním výsledkům Bidena a Sanderse již Warrenová nemá reálnou šanci na vítězství.

Další kolo souboje demokratických uchazečů o prezidentskou kandidaturu se bude konat 10. března v šesti amerických státech.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Elizabeth Warren Michael Bloomberg USA (Spojené státy americké) Texas, USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy