Bidenova vláda zahájila proces uvalení sankcí kvůli Nord Stream 2

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena zahájila proces, který by mohl vést k uvalení nových sankcí na ruskou loď Fortuna a jejího majitele - ruskou společnost KVT-RUS. Plavidlo pomáhá při výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Ministerstvo zahraničí ve zprávě pro Kongres uvedlo, že označilo plavidlo a jejího majitele, což znamená začátek procesu k uvalení sankcí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva zákonodárce.

Na subjekty již uvalila minulý měsíc sankce předchozí vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kritici projektu v Kongresu však upozorňují, že kroky nové vlády nejsou dostatečné k tomu, aby zastavily práce na projektu.

"Jednoduše, dnešní sankční označení je zcela nepřiměřené," uvedl ve svém prohlášení republikánský poslanec Michael McCaul, který je členem výboru pro zahraniční záležitostí Sněmovny reprezentantů. Umožnit dokončení tohoto plynovodu by nebylo ničím menším než vítězstvím ruského prezidenta Vladimira Putina, dodal.

Plynovod, který má přivést ruský plyn do Evropské unie, je z více než 90 procent dokončen. Ruská státní energetická firma Gazprom a její západní partneři doufají, že ho dokončí letos. Převážná část zbývajících pracích se odehrává v hlubokých vodách u pobřeží Dánska a bude velmi obtížná. Plynovod vede po dně Baltského moře, vyhýbá se tak tradičním tranzitním zemím, především Ukrajině, která je nyní klíčovou cestou pro přepravu zemního plynu z Ruska k evropským zákazníkům.

Nejen republikán Trump, ale i jeho demokratický předchůdce Barack Obama byli proti projektu, protože obchází Ukrajinu. To by mohlo Kyjev připravit o lukrativní tranzitní poplatky a potenciálně podkopat jeho boj proti ruské agresi.

Spojené státy také nabídly Evropě vývoz svého zkapalněného zemního plynu jako alternativu k plynovodu z Ruska. V minulosti se stalo že Rusko přerušilo dodávky plynu Ukrajině a dalším zemím kvůli sporům o ceny.

Biden považuje Nord Stream 2 za špatný obchod pro Evropu. Zároveň usiluje o obnovení vztahů s Evropou a je pod tlakem Německa, které potřebuje ruský plyn, protože zavírá jaderné a uhelné elektrárny.

Americké sankce zastavily práce na plynovodu již loni poté, co od výstavby odstoupila západní firma pokládající potrubí Allseas.

McCaul a další tři poslanci požádali tento týden ministra zahraničí Antonyho Blinkena, aby s nimi sdílel plány na případné sankce. Označili také 15 dalších lodí, které by se mohly zúčastnit pokládání potrubí nebo s tím spojených aktivit, a mohly by se tak na ně vztahovat sankce. Jsou mezi nimi ruské lodě Akademik Čerskij a Umka.

Senátor Jim Risch uvedl, že ministerstvo zahraničí také identifikovalo 18 společností, které po konzultacích USA se spojenci ukončily práci na projektu. Podle Rische se konzultace konaly ještě za Trumpovy vlády.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden plynovod Nord Stream 2 sankce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy