Bojujeme proti dezinformacím: Proč se lidé bojí vakcín proti koronaviru?

NÁZOR - Akademici, kteří v 60. letech zkoumali pověry, čerpali z epidemiologie, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní deník vysvětluje, že během šíření pověr ve společnosti se někteří "nakazili", zatímco jiní zůstávali "imunní" a čím víc jich bylo, tím lepe se dařilo šíření zastavit.

Nepodložené strašidelné příběhy

Tyto poznatky naopak využili zdravotničtí experti, uvádí renomovaný deník. Poukazuje, že zvěsti mohou být užitečné a pomoci zachytit epidemii nemoci, zároveň však mohou být smrtící.

"Ačkoliv neochota k očkování je stará jako očkování samotné, v mnoha zemích v posledních letech prudce roste," pokračuje The Guardian. Dodává, že nepodložené strašidelné příběhy o nebezpečnosti očkovacích programů přispívají k rostoucí skepsi vůči vakcínám i jejich otevřenému odmítání, což má fatální důsledky.

Profesorka antropologie Heidi Larsonová z London School of Hygiene and Tropical Medicine ve své nové knize poukazuje na paradox - vědecké poznatky o očkování, stejně jako bezpečnostní předpisy a procedury jsou stále lepší, ale veřejnost přesto váhá, nastiňuje editorial. Doplňuje, že z krátkodobého hlediska nemusí jít v souvislosti s pandemií koronaviru o zásadní problém, protože poptávka po vakcínách proti nemoci covid-19 bude zpočátku značně převyšovat dodavatelské kapacity.

Společnost Moderna a konsorcium Pfizer/BioNTech sice hlásí, že jejich vakcíny mají více než 90 % účinnost, ale mimo Spojené státy budou k dispozici až příští rok, uvádí The Guardian. Konstatuje, že další potenciální vakcína vyvíjená vědci z Oxfordské univerzity a firmou AstraZeneca zatím není tak daleko.

Mnohé sice vyhlídka očkování děsí, ale tři čtvrtiny dospělých po celém světě uvádějí, že mají o očkování proti covidu-19 zájem, bude-li dostupné, upozorňuje prestižní deník. Připouští však, že mimořádná rychlost, s jakou jsou tyto vakcíny vyvíjeny a testovány u části lidí vyvolává strach, což platí i o těch, kteří jinak berou očkování racionálně.

"Zatímco 72 % Američanů v květnu tvrdilo, že by se jednoznačně nebo pravděpodobně nechali očkovat, v říjnu to pokleslo na 51 %," píše britský server. Vinu částečně přičítá šiřitelům strachu, kteří ze svých aktivit politicky či finančně profitují.

Sociální sítě podle editorialu vytvořily "infodemii", umožňují šíření nepodložených tvrzení po celém světě v řádu hodin a dnů, navíc jejich algoritmy směrují uživatele k extrémnějšímu obsahu, tudíž náprava škod vyvolaných protiočkovacími kampaněmi může trvat dlouhé roky či desetiletí. The Guardian kritizuje, že internetové společnosti zasáhly pozdě a zatím nevystupují dostatečně aktivně.

Proměna uvažování je nutnost      

Problémem nejsou jen samotné dezinformace, ale důvod, proč jim lidé věří, konstatuje renomovaný deník. Odkazuje na varování zmíněné profesorky Larsonové, že pouhé odmítání spekulací vede k jejich zakořenění, protože v situaci, kdy jsou otázky a obavy lidí odbývány a lidé mají dojem, že se k nim přistupuje jako k hlupákům, mohou narůstat jejich pochybnosti a jejich nejednoznačný postoj k očkování se mění ve skepsi a otevřené odmítání.

Efektivní reakce na poselství odmítačů očkování musí přijít ještě před takovým vyhrocením postojů, deklaruje The Guardian. Přiznává, že je nepochopitelné a frustrující, pokud dobře ověřené důkazy nedokážou čelit divokým tvrzením a neověřitelným příběhům, ale dodává, že podezíravost má i jistou základní logiku.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je pravda, že velké farmakologické firmy často jednají bez skrupulí, že vlády nečiní vždy správná rozhodnutí o lidských životech, že zdravotnický personál může odmítat oprávněné obavy a že vakcíny skutečně nejsou zcela bez rizika," pokračuje prestižní server. Připomíná, že například ve Spojených státech, které mají děsivou zkušenost s experimentováním bělošských lékařů na černoších bez jejich souhlasu a kde trvá rasová diskriminace ve zdravotnictví, Afroameričané váhají mnohem více než běloši s případným očkováním proti covidu-19, ačkoliv je u nich dvojnásobné riziko úmrtí na tuto nemoc.

Dobrá komunikace ohledně nových vakcín by tak neměla jen objasňovat jejich přínos a bezpečnost, ale též přiznávat a vysvětlovat jejich potenciální rizika a neznámé a zasazovat je do kontextu, nabádá The Guardian. Připomíná, že podle profesorky Larsonové se náladám proti očkování daří, pokud lidé necítí důstojnost či kontrolu nad svým vlastním životem.

Právě tyto emoce ale uplynulý rok prohloubil a s koncem karantén jen tak nezmizí, očekává britský server. Obává se, že obnova důvěry v očkování může z dlouhodobého hlediska vyžadovat mnohem podstatnější proměnu uvažování, než jakou podle mnohých pandemie přinese. Bude nutné přehodnotit, na kom a na čem záleží, jak máme žít a přistupovat k druhým, deklaruje editorial.

Související

Více souvisejících

očkování Boj proti dezinformacím a fake news USA (Spojené státy americké) Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterním rozhovoru pro Fox News varoval, že bez podpory Spojených států by Ukrajina nebyla schopná odolat ruské invazi. Zelenskyj zdůraznil, že jednota mezi Ukrajinou, USA a Evropou je klíčová pro udržení odporu proti Rusku. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy