Vědci z the Harvard T.H. Chan School of Public Health v úterý zveřejnili v publikaci Science, že USA budou možná dodržovat ochranná opatření až do roku 2022. Společenský odstup, který slouží jako jedno z ochranných opatření bude pokračovat do doby, než bude vyvinuta vakcína. Toto zjištění je v rozporu s výzkumem, který nabízí Bílý dům. V něm se tvrdí, že pandemie bude ukončena letos v létě.
Tým vědců z Harvardu vzal veškeré dostupné informace a vytvořil scénář možného průběhu pandemie. „Do roku 2022 budeme muset dodržovat opatření, pokud se podstatně nezvýší kapacita zdravotnické péče nebo pokud nebude k dispozici vakcína,“ uvedl tým vědců ve své zprávě. „I v případě vyloučení nákazy by se virus SARS-CoV-2 měl nadále sledovat, protože případy pozitivních lidí mohou být až do roku 2024,“ píše se v dokumentu.
Vědci uvádějí, že po zrušení ochranných opatření se může virus SARS-CoV-2 vrátit rychle zpět. „Pokud zvolíme přístup v podobě přerušovaného společenského kontaktu, bude to nutné dělat několik let, což je velmi dlouhá doba“, řekl jeden z vědců Marc Lipsitch z Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Dalším bodem scénáře je faktor získané imunity. Stále nemáme k dispozici výzkumy, které by potvrdily, že lidé, kteří již prodělali onemocnění covid-19, mají získanou imunitu. Výzvou je nalezení spolehlivého testu, který určí, jestli lidé mají v krvi protilátky, a ulehčí tak práci zdravotnickému personálu.
Některé země jako Velká Británie nebo Německo navrhly, že lidem, kteří by měli protilátky v těle, by bylo vydáno osvědčení. To je kontroverzní téma, protože by to společnost rozdělilo na dva tábory. Lidé s osvědčením by se mohli vrátit k normálnímu životu, zatímco lidé, kteří by protilátky v těle neměli, by museli zůstat doma.
Vědci jsou si vědomi, že prodloužení společenského odstupu by mělo „negativní ekonomické, sociální a vzdělávací důsledky“. Doufají, že výzkum poskytne náhled na možné směry vývoje pandemie viru SARS-CoV-2 a pomůže dostat pandemii pod kontrolu.
Ředitel Centra pro kontrolu nemocí Robert Redfield uvedl, že společenský odstup je jednou z nejsilnějších zbraní v boji proti onemocnění COVID-19. „Pokud společenský odstup dokážeme maximalizovat, můžeme omezit šíření viru“, uvedl Redfield na začátku měsíce.
Sankce za nedodržení ochranných opatření jsou v každém státě USA jiné, například v Maine můžete dostat pokutu až 1000 dolarů a jít na půl roku do vězení. Na Floridě byl zase zatčen kněz, který i přes zákaz provozoval bohoslužby a je tedy obviněn z nezákonného shromažďování.
Tento týden Spojené Státy oznámily, že chtějí spolupracovat na plynulém zmírnění ochranných opatření. Státy Kalifornie, Washington a Oregon na západním pobřeží oznámily, že již pracují na plánu postupného zmírňování ochranných opatření. New York, New Jersey, Connecticut, Pensylvánie, Delaware, Rhode Island a Massachusetts chtějí jmenovat společného úředníka, který bude mít na starost veřejné zdraví a ekonomiku.
Související
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
USA (Spojené státy americké) , věda , Harvardská univerzita , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 56 minutami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 2 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 2 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 3 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 4 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 5 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 6 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 6 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu.
Zdroj: Libor Novák