Česko bojuje s koronavirem ukázkově, neobvyklé jsou jen roušky, píše na titulce CNN

Peter Drobac, odborník v oblasti zdraví na Oxford Saïd Business School, uvedl pro CNN, že země, mezi které patří i Česká republika jsou „důležitými a nadějnými příklady“ pro ostatní. Česká republika byla jednou ze zemí, která přijala ochranná opatření mezi prvními, díky tomu patříme mezi ukázkové státy, které se s virem SARS-CoV-2 dokážou vypořádat.

Pro server CNN poskytla rozhovor i česká atletka v hodu oštěpem Irena Gillarová. Uvedla, že zmírnění ochranných opatření pro ni znamená, že se může vrátit k tréninku na stadionu Juliska v Praze.

„Upřímně, bylo to skvělé. Byla jsem plná vzrušení a cítím se skvěle,“ řekla oštěpařka v pátek. „Tyto dva týdny, kdy jsem musela být doma mi pomohli, uvědomit si cenu své práce a neberu to jako samozřejmost,“ dodala.

Sportovci mají harmonogram, který zajistí, že na stadionu bude jen určitý počet lidí. „Cítila jsem se stoprocentně bezpečně. Je to dobrý systém a bereme to všichni zodpovědně,“ dodala Gillarová.

Drobac po oznámení zemí, které budou zmírňovat ochranná opatření, uvedl, že plán „vypadá chytře a rozumně“. Země, mezi které patří i Česká republika, měly věci pod kontrolou a díky tomu se v současné době nachází na vrcholu infekce, dodal.

Ostatní země, které budou chtít zmírnit ochranná opatření musí podle něj splňovat tři kritéria. První kritérium je správné „zakřivení“ grafu s počtem nově pozitivních případů. Křivka musí jasně ukazovat klesající hodnotu.

Za druhé se soustředit na systém zdravotní péče, aniž by se země musely uchýlit ke krizovým opatřením. Za třetí, potřebují systém pro hromadné testování a sledování kontaktu mezi lidmi, tzv. „inteligentní karanténu“ a sledování lidí v izolaci. „To je základní pravidlo o ochraně zdraví a přál bych si, aby to všichni dělali od začátku,“ podotkl.

CNN také informovala o rychlosti zavedení ochranných opatření České republiky v oblasti cestování, zákazu shromažďování a uzavření obchodů po vyhlášení stavu nouze. Podle CNN bylo neobvyklé, že Česká republika vyžadovala po svých občanech ochranu obličeje, ale že se tvrdá opatření vyplácí, protože jsme jedna z mála zemí, která zmírňuje ochranná opatření.

Hans Kluge, regionální ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu (WHO), ale varoval, že situace je stále „velmi znepokojivá“ a trvá na tom, že ještě „není čas na zmírnění ochranných opatření. Evropa totiž zůstává ve středu pandemie.

„Na celém světě je 7 zemí, které jsou nejvíce zasaženy virem SARS-CoV-2, a ty se nachází v Evropě,“ řekl Kluge ve středu pro CNN. „Je nebezpečné si myslet, že se blížíme ke konci. Jakékoliv zmírnění ochranných opatření vyžaduje pečlivé zvážení,“ konstatoval.

Související

Více souvisejících

Česká republika CNN Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy