Jaká je cena ekonomické nerovnosti? Oáza kapitalismu se probouzí do reality

NÁZOR - Chile je často vychvalováno jako "oáza kapitalismu", prosperující a stabilní země na kontinentu, kde jsou prosperita a stabilita vzácností, připomíná editorial serveru New York Times. Renomovaný deník ovšem upozorňuje, že tato prosperita je kumulována v rukou hrstky šťastných.

Vyústění širších problémů

Chile má jednu z největší míry ekonomických nerovností v rozvinutém světě, deklaruje americký server. Dodává, že nyní tato nerovnost ohrožuje stabilitu země a chilskou metropoli Santiago zachvátily protesty, které zažehlo zvýšení ceny jízdného v metru.

Protesty jsou ovšem vyústěním širších problémů, konstatuje editorial. Vysvětluje, že míří na nízkou kvalitu veřejného zdravotnictví a vzdělávacího systému, nízké mzdy a růst životních nákladů či žebrácké penze, které staří Chilané dostávají.

Sebastián Piñera, miliardář, který byl v roce 2017 zvolen prezidentem, odpověděl tvrdě a prohlásil, že chilská vláda je "ve válce" s demonstranty, které popsal jako organizované kriminálníky a nepřátele státu, poukazuje vlivný deník.

Protestující skutečně vypalovali budovy a stanice metra a dopouštěli se rabování, což zajisté naplňuje podstatu kriminálního a zavrženíhodného jednání, přiznává New York Times. Zároveň ale zdůrazňuje, že by bylo chybou těmito nepřístojnostmi omlouvat ignorování starostí demonstrantů, z nichž většina pouze poklidně uplatňuje svá demokratická práva.

"Zajisté neexistuje žádný důkaz o organizovaném hnutí či dokonce ucelené agendě," pokračuje prestižní deník. Konstatuje, že hněv demonstrantů se rodí ve frustraci z běžného života.

Chilané žijí ve společnosti s mimořádnou ekonomickou nerovností, připomíná newyorský server. Vysvětluje, že rozdělování příjmů před zdaněním je v rámci rozvinutého světa značně nerovnoměrné - Chile v tomto směru sice zaujímá zhruba střed mezi šestatřiceti rozvinutými demokraciemi sdruženými v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), ale země vyniká v tom, že tamní vláda činí naprosté minimum pro to, aby ekonomickou nerovnost mírnila skrze daně a redistribuci.

Plutokracie se probouzí do reality

Výsledkem je stav, že Chile má největší míru příjmové nerovnosti po zdanění mezi členy OECD, uvádí editorial. Připouští, že prosperitu metropole Santiaga nelze popřít - pohled z nejvyšší budovy v latinské Americe stojící ve finanční čtvrti přezdívané Sanhattan ukazuje luxusní čtvrti, soukromé nemocnice a školy -, ale dodává, že ve městě panuje také šokující chudoba, fungují rozpadající se veřejné nemocnice, přeplněné školy a na okrajích se rozkládají čtvrtě chatrčí.

Navíc, mimo Santiago se nacházejí města, kterých se nedávný boom nedotkl, upozorňuje americký deník. Zmiňuje slova z rozhovoru s devětačtyřicetiletým chilským právníkem Enriquem Arayou, který se spolu s rodinou účastní protestů: "Zdá se, že lidé, kteří vládnou této zemi, žijí v jiném světě než zbytek."

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Chile netrápí nedostatek zdrojů, ale spíše neudržitelně úzká koncepce závazků státu vůči občanům, deklaruje prestižní deník. Vysvětluje, že vojenská diktatura Augusto Pinocheta, která zemi řídila v letech 1973-1990, přepsala zákony, změnila ekonomickou politiku a reformovala instituce tak, aby podpořila volnotržní soutěž a minimalizovala roli vlády v hospodářství.

Toto dědictví v Chile přetrvává a navzdory jistému zlepšení v posledních letech chilská vláda stále utrácí nejmenší část HDP země ze všech států OECD, konstatuje renomovaný server. Soudí, že jasnou cestou pro Chile je posílení vládních výdajů na zlepšení kvality života velké části obyvatel země, kteří jsou vystaveni proměnlivosti tržní ekonomiky a nedostává se jim dostatečných benefitů.

"Jde o extrémní verzi výzvy, které čelí mnoho rozvinutých zemí, včetně Spojených států," pokračuje New York Times. Naznačuje, že část chilské plutokracie se zjevně probouzí do reality a uvědomuje si, že země nemůže udržet podporu pro svůj ekonomický systém bez silné záchranné sítě.

Andrónico Luksic Craig, prezident chilského finančního a průmyslového konglomerátu Quiñenco, o víkendu vzkázal na sociálních sítích, že je připraven platit vyšší daně, poukazuje vlivný server. Zmiňuje Craigova slova, že nejde o žádná kouzla, ale skutečnost, že k rovnoměrnějšímu rozdělování bohatství zkrátka neexistuje alternativa. "Je načase, aby si tuto realitu uvědomila i chilská vláda," uzavírá editorial.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Ekonomika chudoba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy