Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ) zasáhla dvě silná zemětřesení. První, jehož sílu chilské úřady stanovily na 7,1 stupně, udeřilo nedaleko chilské vědecké základny v Antarktidě; druhé následovalo v blízkosti chilské metropole Santiago de Chile. Žádné škody ani zranění nebyly hlášeny, informovala agentura Reuters.

Chilské úřady se nicméně omluvily občanům, že jim poslaly mylnou výzvu k evakuaci pobřeží, čímž vyvolaly paniku.

První a silnější zemětřesení udeřilo ve 20:36 místního času (00:36 SEČ) přibližně 216 kilometrů severovýchodně od chilské vědecké základny generála Bernarda O'Higginse Riquelmeho, nedaleko britského antarktického souostroví Jižní Shetlandy. Americká geologická služba USGS sílu otřesů stanovila na 6,9 stupně, ohnisko podle ní leželo v hloubce asi 9,6 kilometru.

Chilské úřady varovaly v oblasti před rizikem cunami, výstražná zpráva nařizující evakuaci bez určení místa však kvůli chybě systému přišla Chilanům po celé zemi. Místní média odvysílala záběry, na nichž jsou vidět stovky lidí, kteří se začínají evakuovat z oblasti měst La Serena severně od chilské metropole Santiago a pobřežního města Valparaíso.

Krizový úřad ONEMI se za vzniklou paniku později omluvil. "Chceme obyvatele uklidnit, říci jim, že není nutné evakuovat celé území státu, pouze antarktickou základnu," uvedl zástupce ONEMI. Úřad podle něj lituje nepříjemností, které poplašná zpráva lidem způsobila.

Varování před cunami v Antarktidě bylo mezitím zrušeno, kvůli nebezpečí však bylo z chilských základen evakuováno kolem 160 lidí.

Ve 21:07 místního času (01:07 SEČ) rozhoupalo budovy v chilském hlavním městě další zemětřesení o síle 5,6 stupně s ohniskem v hloubce 133 kilometrů. Uvedlo to německé geofyzikální centrum GFZ, podle kterého epicentrum druhého otřesu leželo zhruba 30 kilometrů východně od Santiaga de Chile, na hranicích s Argentinou.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 30 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy