Chile začne očkovat proti covidu-19 děti od šesti let věku

Chile, které patří k zemím s nejrychlejším tempem očkování na americkém kontinentě, začne podávat vakcínu proti covidu-19 i dětem starším šesti let. Rozhodly o tom tamní zdravotnické úřady. Dosud v této latinskoamerické zemi očkovali proti covidu-19 jen osoby starší 12 let, informovala dnes agentura EFE. S očkováním dětí o víkendu začala i Kuba.

"Údaje ukazují, že případy nákazy koronavirem mezi dětmi rostou," uvedl ředitel nejvyššího zdravotnického ústavu Heriberto García. Podle něj je z tohoto důvodu nezbytné rozšířit očkování i na mladší skupiny obyvatel. Rozhodnutí snížit věk pro očkování ale nejvyšší zdravotnický ústav nepřijal jednomyslně - pět členů expertní rady hlasovalo pro snížení věku a tři proti.

K očkování lidí pod 12 let bude Chile používat čínský preparát Coronavac. O jeho účinnosti přitom v minulosti panovaly spory. Podle posledních údajů čínská vakcína dokáže ochránit v bezmála 90 procentech případů před hospitalizací na jednotce intenzivní péče, ale jen v 60 procentech případů před nemocí s příznaky.

Díky velkým dodávkám čínského preparátu však Chile patřilo k zemím, kde se od jara očkovalo nejrychlejším tempem na světě. Obě dávky vakcíny proti covidu-19 dostalo v zemi, kde žije 19 milionů lidí, přes 72 procent obyvatelstva. To je na Latinskou Ameriku velmi vysoké číslo, podobný údaj tam vykazuje pouze Uruguay. Od první poloviny srpna Chile začalo podávat třetí posilující dávku lidem starším 55 let.

O víkendu Kuba zahájila program očkování proti covidu-19 u dětí ve věku od dvou do 18 let. Země k tomu využívá preparáty, které vyvinuly místní farmaceutické ústavy. Většinu dětí chce Kuba naočkovat do poloviny listopadu. Už dříve úřady uvedly, že návrat k prezenčnímu vyučování je podmíněn naočkováním žáků a studentů. Úřady přípravky schválily pro použití také u malých dětí po klinické studii zhruba s 350 účastníky.

Kuba očkuje své občany přípravky, které vyrábějí kubánské firmy. Preparáty ale neregistrovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Země také uzavřela smlouvy na dovoz vakcín z Číny. Na ostrově, kde žije zhruba 11 milionů lidí, má dokončené očkování 36 procent populace. Úřady se ale velmi obávají dopadů epidemie na zdravotnický systém, který čelí nedostatku léků či kyslíku.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile očkování

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy