Chile začne očkovat proti covidu-19 děti od šesti let věku

Chile, které patří k zemím s nejrychlejším tempem očkování na americkém kontinentě, začne podávat vakcínu proti covidu-19 i dětem starším šesti let. Rozhodly o tom tamní zdravotnické úřady. Dosud v této latinskoamerické zemi očkovali proti covidu-19 jen osoby starší 12 let, informovala dnes agentura EFE. S očkováním dětí o víkendu začala i Kuba.

"Údaje ukazují, že případy nákazy koronavirem mezi dětmi rostou," uvedl ředitel nejvyššího zdravotnického ústavu Heriberto García. Podle něj je z tohoto důvodu nezbytné rozšířit očkování i na mladší skupiny obyvatel. Rozhodnutí snížit věk pro očkování ale nejvyšší zdravotnický ústav nepřijal jednomyslně - pět členů expertní rady hlasovalo pro snížení věku a tři proti.

K očkování lidí pod 12 let bude Chile používat čínský preparát Coronavac. O jeho účinnosti přitom v minulosti panovaly spory. Podle posledních údajů čínská vakcína dokáže ochránit v bezmála 90 procentech případů před hospitalizací na jednotce intenzivní péče, ale jen v 60 procentech případů před nemocí s příznaky.

Díky velkým dodávkám čínského preparátu však Chile patřilo k zemím, kde se od jara očkovalo nejrychlejším tempem na světě. Obě dávky vakcíny proti covidu-19 dostalo v zemi, kde žije 19 milionů lidí, přes 72 procent obyvatelstva. To je na Latinskou Ameriku velmi vysoké číslo, podobný údaj tam vykazuje pouze Uruguay. Od první poloviny srpna Chile začalo podávat třetí posilující dávku lidem starším 55 let.

O víkendu Kuba zahájila program očkování proti covidu-19 u dětí ve věku od dvou do 18 let. Země k tomu využívá preparáty, které vyvinuly místní farmaceutické ústavy. Většinu dětí chce Kuba naočkovat do poloviny listopadu. Už dříve úřady uvedly, že návrat k prezenčnímu vyučování je podmíněn naočkováním žáků a studentů. Úřady přípravky schválily pro použití také u malých dětí po klinické studii zhruba s 350 účastníky.

Kuba očkuje své občany přípravky, které vyrábějí kubánské firmy. Preparáty ale neregistrovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Země také uzavřela smlouvy na dovoz vakcín z Číny. Na ostrově, kde žije zhruba 11 milionů lidí, má dokončené očkování 36 procent populace. Úřady se ale velmi obávají dopadů epidemie na zdravotnický systém, který čelí nedostatku léků či kyslíku.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile očkování

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy