Chilské úřady zabavily více než tři tuny kokainu a marihuany

Chilské úřady zabavily více než tři tuny kokainu a marihuany zabalené do bílého papíru s obrazem zesnulého kolumbijského drogového krále Pabla Escobara.

Podobné balíčky již letos zabavila policie na pobřeží Hondurasu, v Chile se objevily poprvé. Spolu se zásilkou, která je na Chile neobvykle veliká, bylo také zabaveno 14 aut, různé zbraně, zahraniční měny a několik mobilních telefonů a zatčeno šest osob, uvedla agentura Reuters.

"Zločinecké organizace vždy označí (svůj produkt), něčím výrazným, kvůli sledovatelnosti, aby se zajistilo, že velké zásilky dorazí na místo určení," řekl policejní ředitel Héctor Espinosa.

Drogy byly zabaveny na severu, blízko přístavního města Arica, v odlehlé horské oblasti. Ta se stále více stává centrálním místem pro pašeráky zboží i lidí. Podle policie pocházelo zboží z Bolívie.

Chile stojí převážně mimo tradiční trasy obchodníků s drogami v regionu. V poslední době se však objevilo několik významných trestných činů spojených s drogami v hlavním městě a některých dalších oblastech, což uvedlo orgány jihoamerické země do pohotovosti.

Pablo Escobar patřil hlavně v 80. letech minulého století k největším obchodníkům s kokainem a s kolumbijskými úřady vedl faktickou válku. Obávaný vůdce drogového Medellínského kartelu a ve své době nejhledanější zločinec Escobar v červenci 1992 uprchl po roce internace z vězení. V prosinci 1993 byl ve svých 44 letech zabit bezpečnostními silami, když chtěl uniknout z policejního obklíčení.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Drogy

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy