Co vytěsnil Obama? Politolog rozebral paměti bývalého amerického prezidenta

NÁZOR – „Když jsem poprvé potkal Baracka Obamu, působil na mě jako zcela odlišně než jakýkoliv jiný politik, se kterým jsem se setkal,“ vzpomíná Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute konstatuje, že Obama coby nestandardní politik jasně vystupuje i skrze svou novou knihu Zaslíbená země.

Jádro výjimečnosti

Obama působil chytře, sečtěle, přívětivě a energicky, ale díky tomu nevyčníval, uvádí Zakaria. Tvrdí, že jeho výjimečnost spočívala ve způsobu, jak kladl otázky, protože většina politiků otázku položí tak, aby na ni mohli odpovědět sami, druhému dají pouze krátkou chvíli na reakci, načež jej přeruší větou typu „No, já si myslím, že…“ a pokračují  v přednesu sešněrovaných mouder, které bezmyšlenkovitě přednášeli již v desítkách případů.

„Ale Obama bude klást otázku, na kterou chce skutečně odpověď,“ tvrdí politolog. Dodává, že bývalý prezident Spojených států naslouchá a klade další otázky, protože chce upřímně vědět, jak se na problém dívají jiní.

Obamova kniha je podle autora komentáře dobře napsaná a jde o nejlepší prezidentské paměti, které četl. Exprezident má lehké pero a dobrou stylistiku - „Zde jsem každé ráno cítil první náraz zimního větru či dotek letního tepla. […] Hleděl jsem ven na ubíhající marylandskou krajinu a malé vesnice pode mnou. A pak (řeka) Potomac, třpytící se pod zapadajícím sluncem,“ cituje Zakaria Obamův popis procházek po západním křídle Bílého domu a let vrtulníkem.

Nejpozoruhodnějším rysem knihy je ale Obamova schopnost vidět obě strany každého problému a vcítit se do protistrany, která mu zarputile odporuje, tvrdí Zakaria. Poukazuje, že Obama například chápe frustraci Hillary Clintonové, která dlouho stoupala po mocenském žebříčku a náhle byla v prezidentských primárkách Demokratické strany konfrontována zcela novým vyzyvatelem – Obamou.

Stejně tak Obama chápe motivaci zarputilých republikánů jako John Boehner a Mitch McConnell, protože přiznává, že američtí voliči historicky neoceňují opozici za spolupráci s vládnoucí stranou, uvádí politolog. Dodává, že stejně tak si Obamův respekt vysloužilo radikálně pravicové hnutí Tea party za způsob, jakým si získalo zapálenou podporu a širokou mediální pozornost.

„Taková míra objektivity je obdivuhodná u kohokoliv, především u toho, kdo se dostal na vrchol tak nemilosrdné profese, jako je politika,“ pokračuje autor komentáře. Domnívá se, že právě to poskytlo Obamovi velkou výhodu v domácí i zahraniční politice, jelikož se na svět dokázal podívat očima druhého, rozšiřoval si obzory a díky tomu se stával lepším vyjednavačem.

Pomstychtivá reakce

Obamovy paměti ovšem mají jednu velkou mezeru, kterou nepochytil jako prezident, ani jako autobiograf, upozorňuje politolog. Označuje za ní malou pozornost věnovanou ústřední politické dynamice, která se projevovala během jeho vlády, tedy vzestupu zuřivé, tvrdě obstrukční, doslova náboženské opozice vůči jeho prezidentství a jeho osobě, která nakonec vyústila ve zvolení Donalda Trumpa.

Zakaria připomíná, že Obama byl umírněný demokrat, jak sám přiznává „konzervativní povahy“, a podle toho vládl. Za klíčové ekonomické poradce si zvolil centristické, vůči trhu nejvstřícnější experty Demokratické strany, Lawrence Summerse a Timothyho Geithnera, poukazuje politolog. Doplňuje, že Obama si ponechal také předchozího ministra obrany, post ministra obchodu nabídl republikánovi Juddu Greggovi, do Afghánistánu poslal tisíce dalších vojáků, rozšířil používání útočných dronů a svou zdravotnickou politiku odvíjel dle staršího konzervativního návrhu think tanku Heritage Foundation, který využil i jeho republikánský prezidentský protikandidát Mitt Romney, když byl guvernérem státu Massachusetts.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

„Tato vláda umírněnosti a kompromisu však vyvolala reakci Republikánské strany, která byla zuřivá a pomstychtivá,“ píše politolog. Připomíná, že například Gregg, který původně Obamovu nabídku přijal, musel postoj přehodnotit kvůli hněvu aktivistů, podle kterých sloužil nepříteli.

Stejně tak exprezident vzpomíná na Charlieho Crista, republikánského guvernéra státu Florida, který podpořil Obamovy stimulační opatření, jelikož floridská ekonomika se nacházela ve volném pádu, uvádí Zakaria. Dodává, že potřesení rukou s Obamou a jejich vzájemné objetí Crista diskvalifikovalo v Republikánské straně natolik, že v roce 2010 musel z partaje vystoupit, nějakou dobu působit jako nezávislý a následně přejít k demokratům.

Navzdory mnoha kompromisům Obama nezískal v dolní komoře Kongresu jediný republikánský hlas pro své ekonomické stimuly či zdravotnické zákony, navíc byl odpor vůči jeho politice často veden otevřeně rasisticky, například když jej letáky proti jeho zdravotní reformě zobrazovaly jako Afričana vedle šamana s kostí v nose, vyzdvihuje politolog. Podotýká, že i Obamův nástupce, Trump, se dostal do politického popředí díky zpochybňování Obamova amerického původu.

„Obama hovoří o těchto hysterických reakcí vůči sobě rozumně, ale stručně, nikdy nenabízí hlubokou analýzu či zapálené rozhořčení,“ upozorňuje Zakaria. Podotýká, že exprezident pouze připouští, že se příliš nesoustředil na zlověstné spodní proudy, které nabývaly na síle, jelikož byl spolu se svým týmem příliš zaměstnán.

Vysvětlení ale může také znít, že se Obama nechtěl ponořit do hlubokých a temných vod, které se tolik lišily od slibné, optimistické země, ve kterou chtěl tak horlivě věřit, naznačuje politolog. Konstatuje, že pro Obamu totiž Spojené státy zůstávají zemí zaslíbenou.

EA SPORTS FC 25

Proměň PlayStation Store Dárkové karty na FC POINTS a vybuduj si vlastní Ultimate Team.
Reklama

Potisk krabic na míru

Víko krabice má velký potenciál. Využijte ho na maximum a inspirujte se u známých značek.
Reklama

Související

Více souvisejících

Barack Obama USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí

Nastupující administrativa Donalda Trumpa podle BBC potvrdila zprávy Wall Street Journalu, že nový prezident sice vydá memorandum, kterým pověří federální úřady, aby přezkoumaly obchodní politiky, ale dnes nebudou oznámeny žádné nové cla. Tento krok naznačuje opatrný přístup k obchodní agendě, přestože jde o jednu z hlavních oblastí Trumpovy kampaně.

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC

Velká právní bitva prince Harryho začne již zítra, pokud se nestane něco naprosto nečekaného, píše britská BBC krátce před začátkem procesu mezi mladším synem krále Karla III. a mediálním domem News Group Newspapers, který zastřešuje deník The Sun. Výsledek soudu může mít nedozírné dopady na obě strany sporu. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

PŘEHLED: Trump složí prezidentskou přísahu uvnitř. Historie inaugurací je potřísněna krví

Zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ujme úřadu v pondělí 20. ledna. Inaugurace se kvůli mrazivému počasí přesune dovnitř Kapitolu, kde Trump přísahá do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy