Cunami dezinformací brání v boji proti covidu-19, varuje The Observer

Celé měsíce se Gustavo Andrade snažil přimět své farníky, aby začali brát covid-19 vážně. "Tohle město je plné nakažených lidí. Denně zemřou dva nebo tři," říká tento kněz z města Venustiano Carranza v jižním Mexiku. Navzdory jeho snaze mnoho místních obyvatel zůstává nepřesvědčených.

"Věří, že lidé umírají kvůli jedu, který rozprašuje starosta v rámci boje proti horečce dengue," dodal Andrade. A viníkem těchto zmatků jsou dezinformace, píše The Observer.

Zatímco Latinská Amerika bojuje proti postupu covidu-19, který už si v oblasti vyžádal více než 180.000 životů, snaží se také odrážet cunami dezinformací šířících se přes internet, jejichž cílem je mást a klamat. Od mexického Chiapasu po brazilský stát Ceará překypují sociální sítě šarlatánskými léky a fantastickými konspiracemi, které ale mohou přispívat k až příliš reálným ztrátám na životech.

Dezinformace, které se v Latinské Americe šíří prostřednictvím milionů mobilních telefonů a počítačů, sahají od bizarních po směšné. V minulých týdnech se například objevila tvrzení, že v Brazílii plní rakve kameny, aby se zdálo, že stoupá počet obětí; že v Mexiku drony úmyslně šíří nákazu mezi indiánskými komunitami; že CIA pomáhá šířit koronavirus v Argentině; že v severním Peru není bezpečné jíst mořské plody, protože do Tichého oceánu se házejí těla obětí covidu-19; a dokonce i to, že šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl viděn, jak tančí a popíjí v baru na pobřeží São Paula.

Mezi mnoha falešnými tvrzeními se objevují i takové "zázračné léky" na covid-19, jako je v Peru mořská voda, ve Venezuele voňatka citrónová - známější jako citrónová tráva - a v Brazílii jeden televizní evangelista propaguje bezový čaj s "nadpřirozenými semeny". V Bolívii doporučovali politici použití toxického bělidla jako potenciálního léku a zpanikaření obyvatelé těžce postiženého města Cochabamba stáli na tento jedovatý produkt dlouhé fronty.

"Některá z těchto tvrzení jednoznačně sledují politickou nebo komerční agendu, jiná jsou jednoduše absurdní," řekl Jorge Bruce, peruánský sloupkař a psychoanalytik, který se fenoménem falešných zpráv zabývá. "Problém je, že je často šíří lidé s nejlepšími úmysly - nejspíš proto, že tím získávají pocit kontroly nad situací, kterou pod kontrolou nemají."

Yasodara Córdovaová, brazilská odbornice na online dezinformace, soudí, že pevně semknuté společenské skupiny, které definují latinskoamerickou společnost, jsou jedním z důvodů, proč je tato oblast tak plodnou půdou pro falešné zprávy. Lidé, kteří je online šíří, využívají existujících komunit, jako jsou například církevní skupiny, coby silný mechanismus, jehož prostřednictvím šíří své lži. A někteří se s pomocí svých výmyslů snaží dosáhnout finančního zisku.

Córdovaová, která už deset let studuje online konspirační teorie, vzpomíná, jak během epidemie nemoci způsobené virem zika tvrdila rychle se šířící videa na YouTube, že ji lze léčit medem nebo česnekem. A totéž se nyní děje v době šíření koronaviru.

"Videa, která propagují podobné druhy 'léků', mají tisíce zhlédnutí a lidé, co je točí, vydělávají spoustu peněz," uvedla s tím, že si podobní tvůrci mohou snadno vydělat v přepočtu až 30.000 korun měsíčně. "Nezáleží na tom, jestli je to pravda nebo ne. Záleží na počtu zhlédnutí," dodala Córdovaová.

Jiní používají falešné zprávy k politickým účelům. Někteří ultra-pravicoví politici v Brazílii podle Córdovaové vedou neustálý boj o to, aby "zůstali významní". Používají k tomu bombastické a bizarní "zprávy", jež je udržují v povědomí veřejnosti. "Potřebují fantastická/nehorázná/směšná videa, aby si je lidé dál pouštěli - ať už ze zvědavosti, anebo proto, že jim doopravdy věří," řekla.

Ať už je motivace jakákoli, šíření falešných zpráv v časech koronaviru má skutečné dopady na reálné životy. Kvůli pomýlené víře, že telekomunikační věže pro 5G šíří prostřednictvím rádiových vln koronavirus, zadržovali vesničané v peruánských Andách více než den osm telekomunikačních inženýrů. V Peru prudce stoupla konzumace zázvoru a vývoz se téměř ztrojnásobil kvůli tvrzení, že dokáže léčit covid-19. A v posledních dnech bylo v Bolívii zaznamenáno nejméně deset případů otravy bělidlem.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Mexiko Brazílie Peru Bolívie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 5 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy