Další federální poprava v USA: Smrtící injekci dostal černoch, který vraždil před 21 lety

Odsouzenec, který zavraždil pobožný bělošský pár, byl dnes popraven smrtící injekcí ve federální věznici Terre Haute ve státu Indiana jako první černošský vězeň od doby, kdy vláda prezidenta Donalda Trumpa obnovila federální popravy. Oznámily to dnes tiskové agentury AP a Reuters.

Čtyřicetiletý Christopher Vialva byl prohlášen za mrtvého krátce před sedmou večer místního času, kdy ve střední Evropě byla skoro hodina po půlnoci. V posledním slově prosil boha, aby utěšil příbuzné manželů, které zavraždil. Bylo mu 19 let, když v roce 1999 zastřelil Todda a Stacii Bagleyovi z Iowy a spálil je v kufru jejich auta.

Christopher Vialva is scheduled to be executed this Thursday, September 24 for a crime he committed as a teenager.NO ONE should be executed for a mistake they made as a juvenile. pic.twitter.com/N48XrPB26b

— ACLU (@ACLU) September 21, 2020

Poprava se odehrála uprostřed demonstrací, zklamání, násilí a smutku v Louisville v Kentucky, kde velká porota neobvinila všechny policisty ze zákroku, při kterém zastřelili Afroameričanku Breonnu Taylorovou. Jeden z nich se má zodpovídat ze střelby zasahující do sousedních bytů, připomněla AP a dodala, že problémy okolo rasové podjatosti v justičním systému jsou v centru pozornosti od květnové smrti černocha George Floyda, kterému bílý policista v Minneapolisu minuty klečel na krku.

Podle zprávy washingtonského Informačního střediska pro trest smrti jsou Afroameričané nadměrně zastoupeni mezi odsouzenci na smrt. Černoši, kteří zabijí bělochy, jsou mnohem častěji odsouzeni k smrti než běloši, kteří zabijí černochy, uvádí zpráva. Z 56 odsouzenců na smrt ve federální věznici je 26 - téměř polovina - černochů. Dalších 22 jsou běloši (asi 40 procent), sedm je Hispánců (přibližně 12 procent) a jeden je Asiat. Černoši tvoří jen 13 procent populace USA.

Dnešní poprava byla sedmou od obnovení federálních poprav v půli července a druhou tento týden. Z prvních šesti popravených bylo pět bělochů - podle kritiků šlo o politický kalkul, aby nevypukl rozruch - a šestý byl Indián z kmene Navajo. Odpůrci trestu smrti vytýkají prezidentu Donaldu Trumpovi, že federální popravy po 17 letech obnovil, aby mohl v prezidentské kampani tvrdit, že prosazuje zákon a pořádek.

"Věřím, že když někdo úmyslně připraví druhé o život, má snášet důsledky. Na spravedlnost jsme museli čekat 21 let. Nemůžeme se potkávat s našimi dětmi při návštěvách nebo o prázdninách. Toto privilegium nám bylo odepřeno," uvedla Bagleyova matka s tím, že pachatelova matka mohla svého syna navštěvovat 21 let.

Vialva zločinu litoval a tvrdil, že se změnil. "Každý den bych si přál, abych zlo napravil," řekl ve videu, zveřejněném obhajobou. Ta také připomněla, že jej odsoudila dvanáctičlenná porota, v níž byl jen jediný černoch, a to i pod vlivem prokurátorova tvrzení, že Vialva vraždil, aby si upevnil postavení vůdce černošského gangu.

Bagleyovi byli podle soudního spisu na cestě domů z nedělní bohoslužby během návštěvy Texasu, když je Vialva a jeho nezletilí komplici v obchodu přemluvili, aby je svezli. Bagleyovi souhlasili, ale když se auto rozjelo, Vialva vytáhl zbraň a prohlásil, že se plány změnily. Po okradení páru o peníze, šperky a bankovní karty je zamkli do kufru vlastního auta, ze kterého prosili o život, zatímco mladíci se snažili z bankomatu vybrat peníze na ukradené karty. Nakonec zastavili u krajnice a polili auto hořlavinou, zatímco manželé zpívali náboženskou píseň. Vialva otevřel kufr a střelil Bagleyovi do hlavy. Stacie upadla do bezvědomí, nicméně ještě žila, když auto vzplálo. Pitva ukázala, že se udusila kouřem.

Související

Více souvisejících

popravy USA (Spojené státy americké) Trest smrti rasismus Policie USA

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy