Další útok akustickou zbraní? Ambasáda v Kolumbii hlásí případy "havanského syndromu"

Velvyslanectví Spojených států v Kolumbii zaznamenalo několik případů záhadného onemocnění označovaného jako "havanský syndrom", které se v posledních letech objevuje u diplomatů a zaměstnanců zastupitelských úřadů USA v různých koutech světa. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovaly deníky The Wall Street Journal (WSJ) a The New York Times (NYT). Záležitost podle nich vyšetřují američtí i kolumbijští činitelé.

Podle NYT nebylo jasné, kolik lidí spojených s velvyslanectvím v Bogotě postihlo onemocnění, jehož příznaky zahrnují bolesti hlavy, únavu, malátnost či poškození sluchu. WSJ píše o nejméně pěti rodinách zasažených syndromem, který byl poprvé zaznamenán u diplomatů v kubánské metropoli na konci roku 2016.

Pracovníci ambasády v Kolumbii byli poprvé na problém upozorněni e-mailem v polovině minulého měsíce, napsal WSJ. Na začátku října pak údajně dostali nový vzkaz o tom, že začalo vyšetřování dalších "anomálních zdravotních incidentů", což je vládní termín pro tyto neobjasněné neurologické potíže. "Původně byly nahlášeny dva případy... nyní se ale má za to, že potíže má i několik dalších lidí," uvedl deník s odvoláním na několik nejmenovaných činitelů.

Americké ministerstvo zahraničí ihned tyto zprávy přímo nekomentovalo, podle médií nicméně věc vyšetřuje. Kolumbijský prezident Iván Duque uvedl, že jeho země informace zaznamenala a v rozhovoru s NYT doplnil, že vyšetřování vedou Američané, ovšem podílí se na něm i kolumbijské tajné služby.

Zprávy o problémech velvyslanectví v Bogotě, které patří k největším zastupitelským úřadům USA ve světě, přišly těsně před plánovanou cestou šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena do Kolumbie. Zároveň se objevily necelý týden poté, co německá policie potvrdila, že vyšetřuje možné případy havanského syndromu na ambasádě USA v Berlíně.

Co za těmito zdravotními problémy stojí, není ani několik let po zdokumentování prvních případů jasné. Od počátku se spekuluje o tom, že američtí diplomaté jsou terčem útoků, přičemž německá policie v pátek hovořila o "podezření na útok akustickou zbraní". Deník NYT podotýká, že příznaky jsou podobné těm, které vyvolávala sledovací zařízení používaná ruskými agenty za studené války.

Podle stejného zdroje se za posledních pět let havanský syndrom v součtu všech zemí objevil u více než 200 pracovníků americké vlády. Více než polovinu obětí prý tvořili lidé z Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Související

Medellín, ilustrační fotografie.

Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy