Demokraté si udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů

Demokratická strana udrží i po volbách většinu v americké Sněmovně reprezentantů, ale její převaha nad republikány se povážlivě ztenčí. Výkon demokratických kandidátů podle agentury AP představuje pro stranu zklamání, protože doufala, že oproti předchozímu období by si mohla polepšit až o 15 mandátů.

Už dosavadní výsledky však napovídají, že přinejmenším sedm křesel ztratí. Navíc se zmenšuje i šance, že by demokraté mohli zvrátit dosavadní republikánskou většinu v Senátu.

Američané volili 435 kongresmanů. Demokraté měli dosud ve Sněmovně reprezentantů 232 poslanců, republikáni 197. K získání většiny je třeba 218 křesel. Z dosud rozhodnutých soubojů zatím mají demokraté jistých 201 křesel a republikáni 185, uvedl list The New York Times.

Po několika desítkách let marných pokusů si republikáni připsali cenný zisk mandátu například v jednom z venkovských okrsků ve státě Minnesota, kde Michelle Fischbachová porazila dlouholetého demokratického zákonodárce Collina Petersona. V Iowě bývalá televizní moderátorka Ashley Hinsonová porazila ve velmi těsném souboji demokratickou obhájkyni mandátu Abby Finkenauerovou.

O mandát přišly na jihu Floridy i demokratky Debbie Mucarselová-Powellová a Donna Shalalaová, bývalá ministryně zdravotnictví v administrativě exprezidenta Billa Clintona. V Novém Mexiku prohrála souboj o znovuzvolení demokratka Xochitl Torresová Smallová, jejíž kampaň stála kolem 35 milionů dolarů, což podle organizace Center for Responsive Politics (CRP) byla jedna z nejvyšších částek v rámci voleb do Kongresu.

Do Sněmovny reprezentantů se za republikány dostala například i kontroverzní podnikatelka Marjorie Taylorová Greeneová, která kandidovala v konzervativním venkovském okrsku státu Georgia. Šestačtyřicetiletá byznysmanka v minulosti několikrát podpořila internetovou konspirační teorii QAnon. Podle ní stojí prezident Donald Trump v čele tajného tažení proti spolku demokratických politiků, hollywoodských herců a podnikatelů, který uctívá Satana a zneužívá děti. Republikánská kandidátka neměla vyzyvatele, demokratický uchazeč o kongresmanské křeslo se kandidatury v průběhu boje vzdal.

Kongresmanem bude i bývalý Trumpův lékař Ronny Jackson, který v roce 2018 o prezidentovi řekl, že se těší "výtečnému zdraví" a "má neuvěřitelně dobré geny". Dodal přitom, že je Trump se svou váhou na hranici obezity a trpí srdečními obtížemi.

Své křeslo ve Sněmovně reprezentantů obhájila demokratka Alexandria Ocasiová-Cortezová, která je členkou levicového křídla strany. Jednatřicetiletá politička ale nebude nejmladší kongresmankou. Do Sněmovny reprezentantů se totiž poprvé probojoval člověk narozený v 90. letech - 25letý motivační řečník Madison Cawthorn, který kandidoval za republikány.

Za stát Missouri poprvé v historii zasedne ve sněmovně černoška - demokratka Cori Bushová, která ve svém okrsku získala téměř 80 procent hlasů.

V 11 státech a dvou teritoriích se volili také guvernéři. Tyto volby ale nepřinesly žádná větší překvapení, protože výsledky se nedaly podle amerických médií předvídat pouze v Montaně a Missouri. V Montaně nakonec poměrně jasně zvítězil republikán Greg Gianforte, a přerušil tak v tomto státě po 16 letech vládu demokratů. Republikánského guvernéra bude mít po vítězství Mikea Parsona i Missouri. Celkově nyní mají republikáni 27 guvernérů a demokraté 23.

Související

Donald Trump Analýza

Trumpova kandidatura visí na vlásku: Čím je tak problematická a co dokáže malý americký stát?

Volby prezidenta Spojených států se kvapem blíží a již delší dobu se rýsují dva jasní kandidáti: Donald Trump z Republikánské a Joe Biden z Demokratické strany. O post jednoho z nejmocnějších lidí planety se tak budou zřejmě ucházet dva muži se zkušeností v tomto úřadu. Budoucnost Trumpovy kandidatury ale visí na vlásku, protože je vyloučen už z primárek ve státech Maine a Colorado, čímž se teď bude zabývat Nejvyšší soud USA. Není totiž jasné, jestli státy mohou tyto kroky činit autonomně. Na soudním rozhodnutí tak závisí vše. 
Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Demokratická strana (USA) Kongres USA Sněmovna reprezentantů kongresu USA Senát USA Volby USA USA (Spojené státy americké) Mitch McConnell

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 10 minutami

před 12 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 6 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

Střelec, který loni zabíjel u FF UK v Praze, nebyl duševně nemocný

Podle státní zástupkyně Jany Murínové, která vystoupila na dnešním jednání sněmovního bezpečnostního výboru, není motiv pachatele loňské tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy způsoben duševní poruchou. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy