Demokraté v Senátu představili rozpočtový návrh k chystanému Bidenovu plánu

Demokraté v americkém Senátu dnes představili rozpočtové opatření v objemu 3,5 bilionu dolarů (75,5 bilionu Kč), které bude sloužit jako základ pro ambiciózní investiční plán do "lidské infrastruktury", jak ho navrhl prezident Joe Biden.

Podle amerických médií tím začíná mnohaměsíční boj o jeden z klíčových Bidenových předvolebních slibů, který demokraté povedou nejen s republikány, ale i s některými zákonodárci ve vlastních řadách.

"Tento návrh slouží ve svém jádru k obnovení střední třídy ve 21. století a má dát více Američanům možnost do ní vstoupit," řekl šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer o rozpočtovém opatření, které vymezuje základní obrysy Bidenova plánu. Ty však bude muset později potvrdit řádný legislativní návrh, o jehož podobě se velmi pravděpodobně povedou vleklé spory.

Dnes představené opatření vyzývá k vymezení financí na státem placenou školku pro tří a čtyřleté děti a dva roky vyšší odborné školy. Počítá i s novou úlevou na dani pro pracovníky s nižšími příjmy a zavedení mateřské dovolené a nemocenské.

Vládní program zdravotního pojištění pro seniory, známý jako Medicare, by nově pokrýval i zákroky zubařů a očních a ušních lékařů. Zvýšil by se objem peněz určených na podporu bydlení, domácí zdravotní péče a rekvalifikačních kurzů. Část prostředků by směřovala také na podporu rychlejšího přechodu k obnovitelným zdrojům energie.

Peníze na zaplacení všech nových výdajů by přišly ze zvýšených daní pro bohaté Američany a velké podniky. Biden přitom opakovaně tvrdí, že zvýšení odvodů by nepocítili ti lidé, kteří vydělávají méně než 400.000 dolarů ročně (8,6 milionu Kč).

Návrh rovněž vyzývá k přiznání statusu přistěhovalce milionům lidí, kteří vstoupili do USA bez patřičných povolení. Volá také po posílení ostrahy na amerických hranicích, čímž se autoři snaží získat podporu umírněných demokratů, poznamenala agentura AP.

Demokraté zřejmě rozpočtové opatření schválí bez podpory kohokoliv z republikánů, kteří se stavějí zejména proti zvyšování daní firmám bohatým lidem. Dnes představené opatření je přitom pro plán demokratů zásadní. Vzhledem k obstrukčním opatřením v Senátu totiž budou usilovat o schválení Bidenova investičního plánu prostřednictvím zvláštní procedury určené pro rozpočtové otázky, díky níž budou potřebovat jen polovinu hlasů, tedy 50, a nikoliv 60 jako u běžných zákonů.

I tak se ale povedou o finální podobě Bidenova plánu vleklé diskuse mezi umírněnými demokraty a takzvaným progresivním křídlem strany. Republikáni se chystají průběh rozpravy různě zdržovat a prezidentův plán využít ke kritice demokratů před kongresovými volbami plánovanými na příští rok, píše AP.

Související

Donald Trump Analýza

Trumpova kandidatura visí na vlásku: Čím je tak problematická a co dokáže malý americký stát?

Volby prezidenta Spojených států se kvapem blíží a již delší dobu se rýsují dva jasní kandidáti: Donald Trump z Republikánské a Joe Biden z Demokratické strany. O post jednoho z nejmocnějších lidí planety se tak budou zřejmě ucházet dva muži se zkušeností v tomto úřadu. Budoucnost Trumpovy kandidatury ale visí na vlásku, protože je vyloučen už z primárek ve státech Maine a Colorado, čímž se teď bude zabývat Nejvyšší soud USA. Není totiž jasné, jestli státy mohou tyto kroky činit autonomně. Na soudním rozhodnutí tak závisí vše. 
Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Demokratická strana (USA) Joe Biden Senát USA

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy