Demokraty zajímá důvod útoku na Solejmáního, žádají informace

Vedení opozičních demokratů v americkém Kongresu dnes vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžitě zveřejnil dosud tajné zdůvodnění útoku na šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Odůvodnění akce poslal Bílý dům americkému Kongresu o víkendu v režimu utajení, jak nařizuje zákon.

Solejmáního a několik jeho spolupracovníků zabila v noci na pátek v Bagdádu americká raketa. Írán pohrozil tvrdou odvetou.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že dolní kongresová komora by mohla tento týden hlasovat o rezoluci omezující válečné pravomoci hlavy státu, aby Trumpovi znemožnila zahájit velkou vojenskou operaci proti Íránu. Pelosiová útok na Solejmáního označila za "provokativní a neúměrný" a řekla, že akce ohrozila životy amerických vojáků a diplomatů. Rezoluci omezující Trumpovy možnosti v íránské krizi podle agentury AP připravuje také Senát.

Formální oznámení o pátečním útoku na Solejmáního dostal americký Kongres z Bílého domu o víkendu. Zákon z roku 1973 vyžaduje, aby vláda zákonodárce informovala do 48 hodin o zapojení ozbrojených složek do vojenské akce. Podle šéfa demokratické frakce Senátu Chucka Schumera bylo oznámení vlády "nepatřičné a v demokratické společnosti nedostatečné".

"Je kriticky důležité, aby se o tak významné záležitosti týkající se národní bezpečnosti americký lid včas dozvěděl," uvedl Schumer. "Kompletně utajené oznámení jednoduše není dostatečné. Měl by být zveřejněn plný text," konstatoval senátor.

Poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová dnes v rozhovoru pro televizi Fox News požadavky Pelosiové a Schumera odmítla s tím, že žádosti demokratických zastupitelů jsou projevem politického stranictví. Zmírnila rovněž nedávné prezidentovo varování, že odveta USA může zahrnovat útok na vybrané íránské kulturní lokality. Podle Conwayové prezident pouze takovou otázku nadhodil.

Podle agentury AP uvnitř Bílého domu panují obavy, že podobná akce by mohla být podle mezinárodního práva považována za válečný zločin. Obavy zesílily po dnešním prohlášení Organizace OSN pro vědu, vzdělání a kulturu (UNESCO), která připomněla, že USA a Írán jsou signatáři rezoluce o ochraně světového kulturního dědictví.

List The Washington Post dnes napsal, že ministr zahraničí Mike Pompeo navrhoval zabití Solejmáního už loni v létě, ale tehdy neuspěl. "Změny ve složení prezidentského poradního sboru a obavy, že Trump by mohl být považován za nerozhodného tváří v tvář íránské agresi, ale vytvořily situaci, v níž Pompeo mohl svůj návrh zopakovat. Útok na bagdádské letiště je jeho vítězstvím, i když hrozí rozšířením regionální války na Blízkém východě," uvedl list.

Související

Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

Více souvisejících

Kongres USA Donald Trump Kásem Solejmání USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy