Každou sobotu odpoledne bývá pittsburghská čtvrť Strip District plná lidí, kteří si sem přicházejí nakoupit v tradičním duchu. Korzují po Penn Avenue, zaskočí do prodejny ovoce a zeleniny, pak se zastaví u řezníka, v rybárně nebo na italském trhu, a přitom se usmívají a gestikulují a povídají si. Ale ne tento víkend, napsala agentura AP.
Před oblíbenými obchody se vytvořily divné fronty s rozestupy mezi lidmi. Hovor zněl tlumeně, chodci na chodníku se nemotornými a opatrnými oblouky vyhýbali jeden druhému a nejen úsměv, ale i všechny ostatní výrazy obličeje zmizely - tak jako na většině planety v těchto koronavirových dobách.
Říká se "usmívej se a svět se bude usmívat s tebou". Pokud ale nemáte na obličeji roušku nebo masku. Pak svět váš úsměv neuvidí - a nemůže ho ani opětovat.
Rozšíření ochranných roušek nejprve v Číně, (kde se o ně už před lety postaral smog a SARS), pak v dalších asijských zemích, Evropě a nyní Severní Americe náhle vymazalo polovinu obličeje z bezprostřední interakce mezi lidmi. A společně s ní zmizely i klíčové vizuální signály, které lidé používali po celá tisíciletí při komunikaci a vzájemném porozumění, píše agentura AP.
"Mysl rozzáří tvář jako motýl květinu, protože ji zásobuje nedocenitelným proudem informací," napsal v roce 1998 Daniel McNeill v knize nazvané Tvář o významu této části těla v dějinách lidstva.
Ale s nasazením masky zmizí celá škála zmíněných informací. Úsměvy. Zamračení. Stisknuté rty. Vrásky kolem rtů. Pohyby tváří, které naznačují souhlas nebo nesouhlas. Reflexivní gesta, která společně s očima vyjadřují: "Poslyš, nechci ti ublížit," anebo: "Radši ustup."
"Nejde jen o to, že nás maska zakrývá. Také něco blokuje. Je to bariéra v komunikaci. Usmívá se? Je sarkastická? Je ráda, že mě vidí? To nemůžu zjistit," řekla Christie Cawleyová, pittsburghská obchodní poradkyně, jejíž konzultantská firma tHRive pomáhá neziskovým organizacím v podnikání.
"Když lidé v roušce navážou oční kontakt, nevíte, jestli jsou přátelští nebo ne," dodala. Jako bychom utlumili nebo úplně odpojili jeden celý komunikační kanál, který jako lidé přirozeně máme."
S tím souhlasí také Fan Liuová, profesorka Adelphi University, jejíž výzkum se soustřeďuje na nonverbální formy komunikace. "Nonverbální signály hrají při komunikaci ústřední roli, i když si to ne vždy uvědomujeme," řekla s tím, že některé nuance lidské interakce se mohou ztratit, pokud tyto nonverbální signály zmizí.
Dává to smysl. Koneckonců existuje důvod, proč se největší umělci lidských dějin neproslavili tím, že by malovali holeně, lokty nebo palce. Tvář je branou k tomu, kým jsme. Je dveřmi k našemu lidství a individualitě. Špulíme ústa, krabatíme je, posíláme polibky a ohrnujeme ret. Zmizí teď tohle všechno... přinejmenším prozatím?
Masky navíc odedávna naznačují něco tajeného až nekalého. Zakrytí části tváře je v moderní kultuře často zkratkou vyjadřující nedůvěru nebo hrozbu - od historické literatury (Muž se železnou maskou), přes komiksy (Batman) a televizi (Osamělý jezdec), až po filmy (Maska) a muziku (The Stranger).
Podobné silné kulturní asociace se mohou aktivovat - byť podvědomě - když si zakryjeme tvář, dokonce i z oprávněných a ochranných důvodů. Jinými slovy - maska nás může odlidštit a odcizit, bez ohledu na to, kdo se za ní skrývá.
"Tvář je při komunikaci ústředním bodem. A my jsme ho nyní ztratili. Je to hodně podobné, jako bychom teď byli psi bez ocasu," poznamenal Dan Everett, lingvista a profesor sociologie Bentley College v Massachusetts.
Související

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , USA (Spojené státy americké) , psychologie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 57 minutami

Počasí tento týden nepřinese jen bouřky. Ženou se deště i mrazíky
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
včera

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
včera

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
22. dubna 2025 21:57
Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
Až po více než měsíci vyšlo najevo, že zemřela švýcarsko-německá herečka Karin Leschová. Bylo jí 89 let. Na první dobrou vám možná její jméno nic neřekne, ale vězte, že jde o královnu z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku.
Zdroj: Lucie Podzimková