Facebook po upozornění od FBI zablokoval další ruskou operaci

Sociální síť Facebook v úterý oznámila, že v srpnu zablokovala rodící se ruskou dezinformační operaci s vazbami na tzv. Agenturu pro výzkum internetu (IRA), kterou americká média označují za součást ruské snahy ovlivnit minulé prezidentské volby v USA. Odstraněná síť účtů a stránek také cílila na americké publikum, zřejmě ale nestihla zaznamenat větší ohlas.

Facebook o zablokování ruské operace informoval v nové zprávě o boji proti "koordinovanému neautentickému chování", čímž je myšleno hromadné využívání podvodných účtů a stránek například ve prospěch jistého zahraničního aktéra. Společnost minulý měsíc zakročila i proti síti řízené ze Spojených států cílící na uživatele v Latinské Americe, jakož i operaci s původem v Pákistánu.

Ruská síť byla relativně malá, podle zprávy Facebooku sestávala ze 13 účtů a dvou stránek. Odstraněna byla na základě upozornění od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Její aktivita byla údajně namířená na publikum v USA, ale také v Británii, Egyptě a Alžírsku. Podle analýzy společnosti Graphika, která v podobných případech spolupracuje s bezpečnostním týmem Facebooku, byla operace v momentě odstranění teprve "v plenkách" a její obsah nenasbíral větší počty reakcí či sdílení.

Pozornost ovšem poutá spojitost s IRA, která je považována za jeden z hlavních zdrojů dezinformací souvisejících s minulou prezidentskou volbou v USA. Skupina už podle expertů neexistuje ve stejné podobě jako před čtyřmi lety a Facebook nyní hovoří o prohřešcích "jednotlivců spojených s minulými aktivitami" této organizace. Kalifornská společnost uvedla, že od roku 2017 zakročila proti desítce dezinformačních operací napojených na IRA, která bývá označována i jako petrohradská "trollí farma".

Podle deníku The New York Times přináší úterní oznámení sociální sítě první veřejné informace o tom, že "skupina podporovaná Kremlem se snaží zopakovat své snažení z roku 2016 a odtlačit voliče od prezidentského kandidáta demokratů". Tento závěr podporují zjištění analytiků z Graphika, kteří uvádí, že z působení nové ruské operace byla patrná snaha "vybudovat si levicové publikum a odklonit jej od Bidenovy kampaně stejným způsobem, jako se původní IRA snažila potlačit progresivní a menšinovou podporu pro Hillary Clintonovou".

Americké volby roku 2016 se podle vyšetřování Kongresu a amerických bezpečnostních složek staly terčem systematické ruské kampaně s cílem ovlivnit jejich výsledek ve prospěch pozdějšího vítěze Donalda Trumpa. V posledních měsících se množí varování o tom, že Moskva i přes neustálé odmítání jakýchkoli zásahů do demokratického procesu v USA v aktivitách tohoto druhu pokračuje.

Další zprávu v tomto směru dnes přinesla televize ABC News, která se dostala k pracovní verzi dokumentu ministerstva vnitřní bezpečnosti o pokrývání předvolební kampaně v zahraničních médiích. Hlášení mimo jiné upozorňovalo na údajnou ruskou snahu přesvědčit americké voliče, že bývalý viceprezident Biden "není mentálně způsobilý" k výkonu funkce prezidenta. Tento motiv se zároveň vyskytuje i v oficiální komunikaci Trumpova volebního štábu.

ABC News uvádí, že dokument ministerstva vnitřní bezpečnosti měl být původně 9. července rozeslán federálním i lokálním bezpečnostním složkám, jeho distribuce ale byla zastavena po zásahu vedení ministerstva. To v reakci na zprávu uvedlo, že dokument nesplňoval interní standardy, a proto bylo jeho sdílení "pozdrženo".

Související

Více souvisejících

Facebook FBI Volby USA Rusko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy