Floydův bratr vyzval OSN k vyšetření násilí a rasismu v USA

Bratr zemřelého černocha George Floyda, Philonese, dnes vyzval Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby vyšetřila policejní brutalitu a rasovou diskriminaci ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu policista Derek Chauvin 25. května při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Videozáznam činu obletěl celý svět a v USA spustil vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě. Protesty někde provázelo rabování a vandalismus. Chauvin byl propuštěn od policie a čelí obvinění z vraždy.

"Způsob, jakým jste viděli na videozáznamu mučit a vraždit mého bratra, je způsob, jakým policie v Americe zachází s černochy," řekl Philonise prostřednictvím videa na ženevském fóru. "Doufám, že zvážíte ustavení nezávislé vyšetřovací komise, která bude vyšetřovat policejní zabíjení černochů v Americe a násilí namířené proti pokojným demonstrantům," dodal. Jednání UNHRC se koná na žádost afrických států, které usilují o vyšetření násilí na černoších v USA. Pokračovat by mělo ve čtvrtek.

Zástupce Středoafrické republiky Leopold Ismael Samba, který na jednání reprezentoval africké státy, vyzval všechny vlády, aby zavedly kolektivní opatření k vymýcení systémového rasismu a policejní brutality.

Aktivisté uvedli, že američtí činitelé lobbovali u afrických zemí, aby obsah jimi navrhované rezoluce zmírnily. Nejnovější návrh podle Reuters výslovně nejmenuje USA a nezřizuje ani vyšetřovací komisi. Pozměněný text podle agentury navrhuje, aby vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová "zjistila fakta a okolnosti týkající se systémového rasismu" a údajného použití nepřiměřené síly a podala o tom za rok zprávu.

Bacheletová ve svém projevu vyzvala k vyšetřování a stíhání policistů podezřelých z nepřiměřeného užití síly a k zavedení "rychlých a rozhodných" reforem. "Na černošských životech záleží. Na domorodých životech záleží. Na životech barevných lidí záleží. Všechny lidské bytosti se rodí sobe rovné v důstojnosti a právech," řekla.

Spojené státy UNHRC opustily před dvěma roky a jejích debat se neúčastní.

Americký zástupce OSN v Ženevě Andrew Bremberg uvedl v prohlášení, že jeho země bojuje s rasovou diskriminací a po Floydově zabití zavádí policejní reformy. "Jako přední světový obhájce lidských práv vyzýváme všechny vlády, aby prokázaly stejnou úroveň transparentnosti a odpovědnosti, jakou praktikují USA a naši demokratičtí partneři," uvedl Bremberg. "Nejsme nad kontrolou; nicméně jakékoli usnesení HRC na toto téma, které jmenuje konkrétní země, by mělo být inkluzivní a mělo by si všímat mnoha států, kde je rasismus problémem," uvedl.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy