Hrozba se mění. Expertka na boj s terorismem prozradila, co jí nedá spát

NÁZOR - Cestování po světě a snaha zamezit radikalizaci jedinců mi ukázala nejlepší i nejhorší lidské stránky, konstatuje v komentáři pro server CNN Courtney La Bauová, expertka na boj s terorismem, která momentálně působí v organizaci Truman National Security Project.

Kořenem všech útoků je nenávist

La Bauová vedla rozhovory s mnoha zadrženými teroristy a sbírala zkušenosti bývalých extremistů různých směrů. Nedávno dokonce mluvila s mužem, který byl usvědčen z podílu na akcích al-Kády v Afghánistánu i Spojených státech.   

K boji s radikalizací a extremistickou ideologií vede La Bauovou dle jejích vlastních slov široké spektrum hrozeb, kterým čelí Spojené státy, ať již jde o vlky-samotáře, rodilé útočníky či přežívající ideologii Islámského státu.  

"Přesto nejde o jediné bezpečnostní rizika, kvůli kterým v noci nespím," pokračuje odbornice. Momentálně má největší starosti kvůli široké polarizaci v USA, jelikož takové rozdělení společnosti zasívá semeno nenávisti, které je kořenem každého teroristického útoku.

Expertka souhlasí s tím, že nejvyšší prioritou by měla být bezpečnost vlastních občanů a že boj s terorismem je zásadní pro udržení národní i světové bezpečnosti. Boj s terorismem skutečně určuje naléhavé potřeby, navrhuje řešení a mobilizuje zdroje a Spojené státy nadále potřebují zpravodajské služby a armádu, aby zabránily budoucím tragédiím, připouští La Baumová. Zároveň pokládá otázku, zda může nabídnout nějaké řešení rostoucí hrozby pramenící z nenávisti a rozdělení v USA.

V případě tradičního boje s terorismem a extremismem existuje také práce se srdcem, upozorňuje La Baumová. Za způsob, který může odradit jedince, aby se vydal cestou nenávisti a nenechal se zmobilizovat k násilí, označuje vytváření zdravých, silných komunit, které akceptují každého bez ohledu na barvu kůže a vyznání.

"Co kdybychom nesli kolektivní odpovědnost za potírání nenávistné rétoriky, a stali se tak otevřenější a tolerantnější společností?" pokládá otázku odbornice. Sama věří, že momentálně existuje široké spektrum nenávistných a násilných ideologií, mezi které patří i bělošské rasistické organizace, americké teroristické skupiny i zahraniční organizace jako IS a al-Káida, které nehledě na odlišnou ideologii těží z nedostatečné společenské soudržnosti.

Nebezpečné rozdělení

Rozdělení hraje v přístupu těchto skupin klíčovou roli, a tak jej dále podněcují, vysvětluje La Baumová. Připomíná, že v roce 2019 Spojené státy zažily důsledku z první ruky, v podobě masakrů v texaském El Pasu a kalifornské synagoze.

Americký občan peruánského původu Mahud Villalaz pak utrpěl popáleniny druhého stupně, když jej napadl útočník před restaurací v Milwaukee, kterému se nelíbilo, jak muž zaparkoval své auto a než mu do tváře chrstl kyselinu, nazval ho "ilegálem", poukazuje expertka. Dodává, že o pár dní předtím byl v San Diegu napaden dospívající syrský uprchlík, protože v trolejbusu mluvil arabsky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato hrozba pro naši národní bezpečnost se vyvíjí a my se musíme přizpůsobit a vyvíjet se s ní - nikoliv ostrakizací či vykazováním 'jiných', ale prokazováním větší lidskosti těm, kteří mohou vypadat jako my, i těm, kteří vypadají a smýšlejí odlišně," píše La Baumová. Deklaruje, že síla a odolnost vychází se společenské soudržnosti, a proto je boj s polarizací a její nahrazování tolerancí a otevřeností imperativem.

Úspěchy, které vidíme v boji s extremistickými pohledy a předcházení mobilizaci lidí k násilí, jsou výsledkem práce celé společnosti, tvrdí odbornice. Dodává, že k udržování zdravých a bezpečných komunit prostých všech forem extremismu je sdílenou odpovědností, k níž musí přispět právě celá společnost.

La Baumová vzpomíná, že po útocích z Charlottesville navštívila mešitu v Los Angeles, kde pozorovala strach a slzy na tvářích vyděšených muslimů. Zároveň ale pozorovala silné občanské projevy, kdy se cizí lidé spojili a ve svých komunitách demonstrovali jménem míru. Tato zkušenost vyzdvihuje důležitost semknutí se v úsilí o překonání našeho rozdělení, v boji s nenávistí, která je v některých našich komunitách přítomná a roste, apeluje expertka.  

Kolektivní pěstování prostředí otevřenosti a tolerance vůči jiným určitě nezabrání všem teroristickým útokům či případům masové střelby, přiznává odbornice. Věří však, že otevřenost k dialogu, zdvořilost, globální interakce, projevy lásky k těm, kteří po ni hluboce touží a humánnější přístup k boji s extremismem všech forem může zastavit alespoň nějaké.  

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus USA (Spojené státy americké) extremismus

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy