Jak se žije mladým v pandemii? Naslouchejme a pomáhejme, apeluje lékařka

NÁZOR - Většina případů nemoci covid-19 připadá ve Spojených státech na dospělé, přesto byla diagnostikována i více než dvěma milionům dětí a dospívajících, poukazuje pediatrička Rebekah Fentonová. V komentáři pro server Washington Post dodává, že závažný průběh onemocnění je u mladých lidí sice vzácný, ale dopad koronaviru na život adolescentů by neměl být přehlížen.

Závažný a dlouhodobý stres   

"(Koronavirus) způsobil v jejich životech katastrofu," deklaruje odbornice. Zmiňuje zavřené školy, omezený přístup k bezplatnému školnímu stravování a technologiím v některých zemích, absenci volnočasových aktivit a nemožnost stýkat se s přáteli.

Pediatrička se domnívá, že například ve Spojených státech byli ve snaze o návrat do normálu mladí lidé odsunuti do pozadí. Padala rozhodnutí o uzavření škol a vznikaly plány distanční výuky, ale jak se začala ukazovat zásadní role školy v životech mladých, některé americké státy začaly vzdělávací instituce opět otevírat, aniž by zajistily ve třídách bezpečnost, rekapituluje lékařka. Domnívá se, že o blaho teenagerů se nadále neusiluje dostatečně.  

Fentonová ve své lékařské praxi vidí důsledky restrikcí - někteří její pacienti mají strach z jakékoliv zdravotní péče, především pokud ztratili rodinného příslušníka, jiní výrazně přibrali, či naopak ztratili na váze v rámci snahy získat pohodu, nebo dodržovat sebekontrolu.

U těch, kteří před pandemií trpěli úzkostí, ale dokázali ji kontrolovat, se symptomy zhoršily, upozorňuje autorka komentáře. Vysvětluje, že izolace vede k depresím a sebevražedným myšlenkám, navíc adolescenti jsou v mnohem větší míře než malé děti ovlivněni emocemi svých rodičů a vnímají například finanční tlak, kterému rodina čelí.

Duševní zdraví amerických adolescentů bylo znepokojivé již před pandemií, uvádí lékařka. Odkazuje na průzkum mezi studenty středních škol z roku 2019, který ukázal, že třetina z nich pociťuje smutek či beznaděj a téměř pětina přemýšlí nad sebevraždou. Data z let 2001-2004 také naznačují, že třetina adolescentů ve věku 13-18 let trpí úzkostnou poruchou a studie naznačují, že psychické dopady pandemie situaci zhoršily, dodává Fentonová.   

"Teenageři pandemie žijí v závažném a dlouhodobém stresu, který většina dospělých nikdy nepoznala," pokračuje expertka. Přiznává, že netuší, jaké je být adolescentem v této době, ale snaží se ptát a poslouchat, což může učinit každý.

Fentonová se dotazuje svých pacientů, bez ohledu na důvod jejich návštěvy, jak se jim obecně daří a snaží se vytvořit lepší komunikační prostor tím, že posílá jejich rodiče pryč z ordinace, čímž posiluje důvěrnost vztahu lékař-pacient. Pediatrička se dětí táže na školu, rodinu, přátele, vyjadřuje pochopení pro potíže s distanční výukou a přiznává, že i nejlepší technologie nedokáže plně nahradit kontakt s přáteli.   

Stejně tak se autorka komentáře vyptává svých pacientů na jejich náladu, zda zažívají úzkost. Konstatuje, že některým dětem se ji daří zvládat pomocí domácích koníčků, virtuální zábavy, cvičení za pomoci online lekcí či například učením se péct, avšak jiní při dotazu na emoční stav propukají v pláč a tlak, který v sobě drží, v daný moment náhle uvolní.

Jsme dlužníky adolescentů

"Stres je těžké zvládat a ještě těží o něm mluvit," píše pediatrička. V takovém případě povolává do své ordinace rodiče a zvažuje možnou terapii, případně i medikaci. Lékařka navíc vidí dopady pandemie na adolescenty, avšak nikoliv všechny - nemá přehled například o situaci mezi těmi v detenčních centrech pro migranty, o těch, kteří pracují, aby pomohli rodině s obživou, a těch, kteří nechodí na preventivní prohlídky.

Novoročním předsevzetím by tak podle odbornice měl být maximální boj s koronavirem, který ale bere v potaz zdraví všech, včetně adolescentů. Lékařka nezpochybňuje očkování, nošení roušek, omezování kontaktů a vyhýbání se zbytečnému cestování, ale upozorňuje, že adolescenti jsou nuceni obětovat zásadní část svého mládí, aby pomohli bránit šíření koronaviru, tudíž jsme jejich dlužníky za to, že musejí prožívat tuto krizi.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Klíčová role nyní připadá rodičům a všem, kteří s adolescenty pracují, deklaruje autorka komentáře. Za nejdůležitější považuje ptát se dětí, jak se cítí a vytvářet prostor, aby mohly mluvit otevřeně a ujišťovat je, že neexistují žádné správné vzorce chování a pocity ve stávající situaci, že úzkost, smutek, sklíčenost a strach jsou relevantní reakce.

Mladým lidem bychom měli dopřát možnost projít těmito výzvami bez běžných požadavků na výkon z jejich strany, měli bychom odolat apelům k "nápravě" a odmítání, potlačování a nucené nahrazování pocitů dětí, konstatuje pediatrička. Za vhodnou naopak považuje pomoc narušovat monotónnost různými aktivitami či umožněním styků s přáteli za bezpečných podmínek, které přinášejí radost.

"Ukažte jim, že nejsou sami tím, že s nimi budete sdílet vaše obavy a to, jak je zvládáte," píše expertka. Doporučuje také poukazovat na to, že každý občas potřebuje cizí pomoc, a být připraven vyhledat lékaře či terapeuta. Teenageři totiž zřídka pociťují fyzické následky covidu-19, ale jsou dostatečně staří na to, aby prožívaly emoční výzvy pandemie, uvádí lékařka. Proto je podle ní zásadní vnímat jejich problémy a společně pracovat na jejich zmírnění.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) dospívání děti

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy