Jak si vede světová ekonomika? Analytik upozorňuje na riziko inflace a bublin

NÁZOR - Říká se, že pokud americká ekonomika, která je největší na světě, nastydne, zbytek globální ekonomiky ulehne se zápalem plic. V komentáři pro server National Interest to připomíná, někdejší představitel Mezinárodního měnového fondu Desmond Lachman, který momentálně působí jako ekonomický analytik think tanku American Enterprise Institute.

Experiment obřích rozměrů

Spojené státy momentálně procházejí rozpočtovým a monetárně stimulačním experimentem obřích rozměrů, konstatuje ekonom. Očekává, že zbytek světa brzy zjistí, co se stale s globální ekonomikou, pokud americké hospodářství zachvátí inflační horečka.

Lachman se obává, že výsledek nebude příjemný. "To bude zřejmě platit s ohledem na skutečnost, že americký experiment s ekonomickou politikou přišel v době, kdy jsme uprostřed globální bubliny 'všeobecných' cen a úvěrových trhů," tvrdí odborník.

Po bankrotu banky Lehman Brothers v roce 2008 bylo se ukázalo, že problémy americké ekonomiky mají závažné dopady pro zbytek světové ekonomiky, připomíná autor komentáře. Vysvětluje, že prasknutí tehdejší realitní a úvěrové bubliny ve Spojených státech vyslalo na finanční trhy vlnu, která vyvolala situaci nazývanou zpětně ekonomy jako velká hospodářská recese.

Nyní, v roce 2021, probíhá masivní americký experiment v monetární a fiskální politice na pozadí bubliny cen a úvěrů, která je mnohem větší a hlubší než výše uvedená realitní a úvěrová bublina z roku 2008, deklaruje analytik. Důvodem podle něj není jen to, že cena amerických akcií je na mimořádně vysoké úrovni, které dosahovala naposledy v roce 1929 před krachem na newyorské burze, a pochybný trh s kryptoměnou Bitcoin má hodnotu přesahující bilion dolarů.

"Spíše jde o to, že velmi rizikoví dlužníci, především obchodníci s vysoce spekulativními půjčkami a rozvíjející se tržní ekonomiky, mohou získat peníze za úrokové sazby, které nejsou o mnoho vyšší než ty, za které si může půjčovat americká vláda," pokračuje Lachman. Poukazuje, že aktuální bublina vznikla právě díky mimořádně nízkým úrokovým sazbám, které jsou důsledkem masivního tisku peněz centrálními bankami v reakci na pandemii koronaviru.

Vyvstává otázka, co se stane, až "muzika" v podobě příjemně levných peněz utichne a úrokové sazby začnou stoupat, nastiňuje ekonom. Odkazuje na předchozí zkušenost, která naznačuje, že začnou praskat bubliny a rozvíjející se trhy zabřednou do vážných problémů, jelikož peníze začnou být stahovány do Spojených států.

Zkušenost z roku 2008

Základní problém s rozpočtovým stimulačním balíkem v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, který prosadil stávající prezident Joe Biden, tak spočívá v tom, že přináší riziko růstu úrokových sazeb ve Spojených státech, které povedou k prasknutí globální bubliny, vysvětluje expert. Doplňuje, že zmíněné riziko pramení z možného přehřátí americké ekonomiky.

V době, kdy americká ekonomika nadále dostává mimořádnou monetární podporu, a v době, kterou charakterizuje výrazně omezená poptávka domácností kvůli koronavirovým lockdownům, Bidenův stimulační balíček říká, že americká ekonomika dostane fiskální injekci v úctyhodné výši 13 % svého celkového objemu, připomíná Lachman. Upozorňuje, že to je třikrát více, než do ekonomiky napumpoval stimulační balík prezidenta Baracka Obamy v roce 2009.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Těžko předvídat, zda Bidenův stimul nepovede v průběhu tohoto roku k boomu americké ekonomiky a ten v důsledku nepovede k přehřátí," píše analytik. Konstatuje, že obezřetní držitelé dluhopisů zjevně nesdílejí názor předsedy americké centrální banky FED Jerome Powella, který ujišťuje, že balíček nepřináší riziko vyšší inflace. Od začátku letošního roku totiž úroková sazba u amerických desetiletých dluhopisů vyšplhala z necelého procenta na 1,6 procent a podle autora komentáře existuje reálná možnost, že obezřetní investoři mohou vyhnat cenu dluhopisů nad očekávanou hladinu inflace, pokud FED bude nadále popírat, že hrozí její růst, uvádí ekonom.

Britská královna Alžběta II. položila svým poradcům na konci roku 2008 slavnou otázku, proč nikdo nevaroval před prasknutím bubliny na americkém realitním a úvěrovém trhu, připomíná Lachman. Deklaruje, že s ohledem na nedávnou zkušenost se dnešní politici nemohou vymlouvat, že nešlo předvídat, že prasknutí ještě větší bubliny může vyvolat chaos v globální ekonomice.

Lze tak pouze doufat, že v momentě, kdy globální všeobecná bublina praskne, nebudou politici tak nemotorní jako v roce 2008, kdy praskla americká realitní bublina, uzavírá někdejší činitel Mezinárodního měnového fondu.   

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Akcie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy