Jak si vede světová ekonomika? Analytik upozorňuje na riziko inflace a bublin

NÁZOR - Říká se, že pokud americká ekonomika, která je největší na světě, nastydne, zbytek globální ekonomiky ulehne se zápalem plic. V komentáři pro server National Interest to připomíná, někdejší představitel Mezinárodního měnového fondu Desmond Lachman, který momentálně působí jako ekonomický analytik think tanku American Enterprise Institute.

Experiment obřích rozměrů

Spojené státy momentálně procházejí rozpočtovým a monetárně stimulačním experimentem obřích rozměrů, konstatuje ekonom. Očekává, že zbytek světa brzy zjistí, co se stale s globální ekonomikou, pokud americké hospodářství zachvátí inflační horečka.

Lachman se obává, že výsledek nebude příjemný. "To bude zřejmě platit s ohledem na skutečnost, že americký experiment s ekonomickou politikou přišel v době, kdy jsme uprostřed globální bubliny 'všeobecných' cen a úvěrových trhů," tvrdí odborník.

Po bankrotu banky Lehman Brothers v roce 2008 bylo se ukázalo, že problémy americké ekonomiky mají závažné dopady pro zbytek světové ekonomiky, připomíná autor komentáře. Vysvětluje, že prasknutí tehdejší realitní a úvěrové bubliny ve Spojených státech vyslalo na finanční trhy vlnu, která vyvolala situaci nazývanou zpětně ekonomy jako velká hospodářská recese.

Nyní, v roce 2021, probíhá masivní americký experiment v monetární a fiskální politice na pozadí bubliny cen a úvěrů, která je mnohem větší a hlubší než výše uvedená realitní a úvěrová bublina z roku 2008, deklaruje analytik. Důvodem podle něj není jen to, že cena amerických akcií je na mimořádně vysoké úrovni, které dosahovala naposledy v roce 1929 před krachem na newyorské burze, a pochybný trh s kryptoměnou Bitcoin má hodnotu přesahující bilion dolarů.

"Spíše jde o to, že velmi rizikoví dlužníci, především obchodníci s vysoce spekulativními půjčkami a rozvíjející se tržní ekonomiky, mohou získat peníze za úrokové sazby, které nejsou o mnoho vyšší než ty, za které si může půjčovat americká vláda," pokračuje Lachman. Poukazuje, že aktuální bublina vznikla právě díky mimořádně nízkým úrokovým sazbám, které jsou důsledkem masivního tisku peněz centrálními bankami v reakci na pandemii koronaviru.

Vyvstává otázka, co se stane, až "muzika" v podobě příjemně levných peněz utichne a úrokové sazby začnou stoupat, nastiňuje ekonom. Odkazuje na předchozí zkušenost, která naznačuje, že začnou praskat bubliny a rozvíjející se trhy zabřednou do vážných problémů, jelikož peníze začnou být stahovány do Spojených států.

Zkušenost z roku 2008

Základní problém s rozpočtovým stimulačním balíkem v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, který prosadil stávající prezident Joe Biden, tak spočívá v tom, že přináší riziko růstu úrokových sazeb ve Spojených státech, které povedou k prasknutí globální bubliny, vysvětluje expert. Doplňuje, že zmíněné riziko pramení z možného přehřátí americké ekonomiky.

V době, kdy americká ekonomika nadále dostává mimořádnou monetární podporu, a v době, kterou charakterizuje výrazně omezená poptávka domácností kvůli koronavirovým lockdownům, Bidenův stimulační balíček říká, že americká ekonomika dostane fiskální injekci v úctyhodné výši 13 % svého celkového objemu, připomíná Lachman. Upozorňuje, že to je třikrát více, než do ekonomiky napumpoval stimulační balík prezidenta Baracka Obamy v roce 2009.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Těžko předvídat, zda Bidenův stimul nepovede v průběhu tohoto roku k boomu americké ekonomiky a ten v důsledku nepovede k přehřátí," píše analytik. Konstatuje, že obezřetní držitelé dluhopisů zjevně nesdílejí názor předsedy americké centrální banky FED Jerome Powella, který ujišťuje, že balíček nepřináší riziko vyšší inflace. Od začátku letošního roku totiž úroková sazba u amerických desetiletých dluhopisů vyšplhala z necelého procenta na 1,6 procent a podle autora komentáře existuje reálná možnost, že obezřetní investoři mohou vyhnat cenu dluhopisů nad očekávanou hladinu inflace, pokud FED bude nadále popírat, že hrozí její růst, uvádí ekonom.

Britská královna Alžběta II. položila svým poradcům na konci roku 2008 slavnou otázku, proč nikdo nevaroval před prasknutím bubliny na americkém realitním a úvěrovém trhu, připomíná Lachman. Deklaruje, že s ohledem na nedávnou zkušenost se dnešní politici nemohou vymlouvat, že nešlo předvídat, že prasknutí ještě větší bubliny může vyvolat chaos v globální ekonomice.

Lze tak pouze doufat, že v momentě, kdy globální všeobecná bublina praskne, nebudou politici tak nemotorní jako v roce 2008, kdy praskla americká realitní bublina, uzavírá někdejší činitel Mezinárodního měnového fondu.   

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Akcie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy