Jak si vede světová ekonomika? Analytik upozorňuje na riziko inflace a bublin

NÁZOR - Říká se, že pokud americká ekonomika, která je největší na světě, nastydne, zbytek globální ekonomiky ulehne se zápalem plic. V komentáři pro server National Interest to připomíná, někdejší představitel Mezinárodního měnového fondu Desmond Lachman, který momentálně působí jako ekonomický analytik think tanku American Enterprise Institute.

Experiment obřích rozměrů

Spojené státy momentálně procházejí rozpočtovým a monetárně stimulačním experimentem obřích rozměrů, konstatuje ekonom. Očekává, že zbytek světa brzy zjistí, co se stale s globální ekonomikou, pokud americké hospodářství zachvátí inflační horečka.

Lachman se obává, že výsledek nebude příjemný. "To bude zřejmě platit s ohledem na skutečnost, že americký experiment s ekonomickou politikou přišel v době, kdy jsme uprostřed globální bubliny 'všeobecných' cen a úvěrových trhů," tvrdí odborník.

Po bankrotu banky Lehman Brothers v roce 2008 bylo se ukázalo, že problémy americké ekonomiky mají závažné dopady pro zbytek světové ekonomiky, připomíná autor komentáře. Vysvětluje, že prasknutí tehdejší realitní a úvěrové bubliny ve Spojených státech vyslalo na finanční trhy vlnu, která vyvolala situaci nazývanou zpětně ekonomy jako velká hospodářská recese.

Nyní, v roce 2021, probíhá masivní americký experiment v monetární a fiskální politice na pozadí bubliny cen a úvěrů, která je mnohem větší a hlubší než výše uvedená realitní a úvěrová bublina z roku 2008, deklaruje analytik. Důvodem podle něj není jen to, že cena amerických akcií je na mimořádně vysoké úrovni, které dosahovala naposledy v roce 1929 před krachem na newyorské burze, a pochybný trh s kryptoměnou Bitcoin má hodnotu přesahující bilion dolarů.

"Spíše jde o to, že velmi rizikoví dlužníci, především obchodníci s vysoce spekulativními půjčkami a rozvíjející se tržní ekonomiky, mohou získat peníze za úrokové sazby, které nejsou o mnoho vyšší než ty, za které si může půjčovat americká vláda," pokračuje Lachman. Poukazuje, že aktuální bublina vznikla právě díky mimořádně nízkým úrokovým sazbám, které jsou důsledkem masivního tisku peněz centrálními bankami v reakci na pandemii koronaviru.

Vyvstává otázka, co se stane, až "muzika" v podobě příjemně levných peněz utichne a úrokové sazby začnou stoupat, nastiňuje ekonom. Odkazuje na předchozí zkušenost, která naznačuje, že začnou praskat bubliny a rozvíjející se trhy zabřednou do vážných problémů, jelikož peníze začnou být stahovány do Spojených států.

Zkušenost z roku 2008

Základní problém s rozpočtovým stimulačním balíkem v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, který prosadil stávající prezident Joe Biden, tak spočívá v tom, že přináší riziko růstu úrokových sazeb ve Spojených státech, které povedou k prasknutí globální bubliny, vysvětluje expert. Doplňuje, že zmíněné riziko pramení z možného přehřátí americké ekonomiky.

V době, kdy americká ekonomika nadále dostává mimořádnou monetární podporu, a v době, kterou charakterizuje výrazně omezená poptávka domácností kvůli koronavirovým lockdownům, Bidenův stimulační balíček říká, že americká ekonomika dostane fiskální injekci v úctyhodné výši 13 % svého celkového objemu, připomíná Lachman. Upozorňuje, že to je třikrát více, než do ekonomiky napumpoval stimulační balík prezidenta Baracka Obamy v roce 2009.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Těžko předvídat, zda Bidenův stimul nepovede v průběhu tohoto roku k boomu americké ekonomiky a ten v důsledku nepovede k přehřátí," píše analytik. Konstatuje, že obezřetní držitelé dluhopisů zjevně nesdílejí názor předsedy americké centrální banky FED Jerome Powella, který ujišťuje, že balíček nepřináší riziko vyšší inflace. Od začátku letošního roku totiž úroková sazba u amerických desetiletých dluhopisů vyšplhala z necelého procenta na 1,6 procent a podle autora komentáře existuje reálná možnost, že obezřetní investoři mohou vyhnat cenu dluhopisů nad očekávanou hladinu inflace, pokud FED bude nadále popírat, že hrozí její růst, uvádí ekonom.

Britská královna Alžběta II. položila svým poradcům na konci roku 2008 slavnou otázku, proč nikdo nevaroval před prasknutím bubliny na americkém realitním a úvěrovém trhu, připomíná Lachman. Deklaruje, že s ohledem na nedávnou zkušenost se dnešní politici nemohou vymlouvat, že nešlo předvídat, že prasknutí ještě větší bubliny může vyvolat chaos v globální ekonomice.

Lze tak pouze doufat, že v momentě, kdy globální všeobecná bublina praskne, nebudou politici tak nemotorní jako v roce 2008, kdy praskla americká realitní bublina, uzavírá někdejší činitel Mezinárodního měnového fondu.   

Související

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.
Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Ekonomika Akcie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

před 53 minutami

před 1 hodinou

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 2 hodinami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 6 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii

Indicko-pákistánský konflikt už není jen regionální spor. Nepřímo do něj vstupují i Spojené státy a Čína. Washington podporuje Dillí dodávkami moderní výzbroje, zatímco Peking posiluje vojenské kapacity Islámábádu. Z lokálního napětí se tak stává zástupný střet dvou supervelmocí o vliv v jižní Asii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy