Joe Biden ovládl primárky na Floridě, v Illinois i Arizoně. Odstoupí Sanders z klání?

Bývalý viceprezident Spojených států Joe Biden ovládl demokratické primárky ve všech třech státech, v nichž se v úterý konaly - na Floridě, v Illinois i v Arizoně. Vyplývá to z takřka konečných výsledků. Umírněný Biden (77 let) jednoznačně porazil svého výrazně levicového soupeře, vermontského senátora Bernieho Sanderse (78).

Sanders nyní podle agentury AP čelí výzvám, aby ze stranického klání odstoupil, a umožnil tak demokratům přípravu listopadové prezidentské volby, ve kterých úřad obhajuje nynější republikánský šéf Bílého domu Donald Trump.

Na Floridě, kde šlo o 219 delegátů pro letní nominační sjezd strany, si Biden zajistil hlasy nejméně 150 delegátů, zatímco Sanders 55, uvádí portál The Green Papers. Biden tu získal 62 procent hlasů, což bylo o takřka 40 procentních bodů více než jeho soupeř. Zbývající hlasy obdrželi kandidáti, kteří již kampaň ukončili.

Ve státě Illinois s třetím největším americkým městem Chicagem se hrálo o 155 delegátů. Biden jich získal na svou stranu nejméně 90, Sanders 56. Rozdíl v hlasech činil 23 procentních bodů.

V Arizoně se rozdělovalo 67 delegátů. Přinejmenším 20 delegátů získal Biden a 14 Sanders. Zatímco na Floridě a Illinois jsou výsledky takřka konečné, v Arizoně bylo ráno SEČ sečteno zhruba 90 procent hlasů.

BREAKING: Joe Biden wins the Arizona Democratic Primary, NBC News projects. https://t.co/TsrS2ICMQI pic.twitter.com/LTWJY1Agg5

— NBC News (@NBCNews) March 18, 2020

Na úterý byly původně plánovány také primárky demokratů i republikánů v Ohiu, kvůli koronaviru se zde ale volební místnosti neotevřely. Náhradní termín hlasování byl stanoven na 2. června.

Formální vítězství ve floridských primárkách Republikánské strany a také v Illinois si připsal stávající prezident USA Donald Trump, který bude svou funkci v listopadu obhajovat. Podle agentury AP již Trump získal přes 1276 delegátů, což mu stačí na automatickou nominaci republikánů. Oficiálně se Trump stane kandidátem po letním stranickém sjezdu.

Ve floridských primárkách Demokratické strany hlasovaly odhadem zhruba dva miliony lidí, v roce 2016 to bylo 1,7 milionu. Účast na hlasování tak byla vyšší i přes obavy z nového koronaviru, jehož epidemie už propukla i ve Spojených státech. Naopak v Illinois koronavirová krize hlasování negativně poznamenala, když někteří hlasující zjevně nemohli najít volební místnosti. Například v pečovatelských domech a dalších typických místech pro volby se totiž hlasování kvůli obavám z koronaviru tentokrát nekonalo.

Sedmasedmdesátiletý Biden svými novými vítězstvími potvrdil roli favorita pro nominaci demokratů na prezidenta USA, ačkoli zpočátku měl navrch Sanders. Senátor už čelí tlaku, aby ze souboje odstoupil, což by demokratům umožnilo sešikovat se za Bidenem. Nechtějí totiž opakovat zkušenost z roku 2016, kdy se Sanders o nominaci dlouho přetahoval s Hillary Clintonovou, která nakonec v prezidentských volbách podlehla Trumpovi.

"Nyní je na Berniem Sandersovi, aby obrátil zbraně a miliony svých energických a přesvědčených podporovatelů od bitvy a nasměroval je do války," uvedl v komentáři CNN Paul Begala. Sanders podle něj nepochybně zvítězil v řadě klíčových bodů. "Není pochyb, že jeho kandidatura navedla Demokratickou stranu na výrazně progresivnější směr. Ale podtrženo a sečteno, jak řekl Biden: voliči chtějí výsledky a ne revoluci," dodal Begala.

Podobný názor má i komentátorka Tara Setmayerová. "Je na čase, aby Sanders odstoupil," uvedla. "Voliči jasně rozhodli, že chtějí poslat za Demokratickou stranu do listopadových voleb bývalého viceprezidenta Bidena," dodala.

Prezidentské primárky demokratů se v úterý konaly na Floridě, v Illinois a v Arizoně. Dohromady v nich šlo o hlasy 441 delegátů, což je zhruba desetina. Samotné prezidentské volby se uskuteční 3. listopadu.

Související

Donald Trump si udržuje náskok před Bidenem.

Biden zaostává za Trumpem v klíčových státech, říká průzkum

Rok před prezidentskými volbami v USA má současný prezident Joe Biden v několika klíčových státech výrazně nižší podporu než jeho předchůdce a pravděpodobný vyzyvatel Donald Trump. Ukazují to v neděli zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění, informuje New York Times.

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Demokratická strana (USA) USA (Spojené státy americké) Prezident USA

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy