Čtyři další země mají první případy opičích neštovic

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy.

První případ v Německu dnes identifikoval německý vojenský mikrobiologický institut v okolí Mnichova. U nakaženého se objevila charakteristická kožní vyrážka, uvedl institut bez dalších podrobností.

Ve Francii se nemoc projevila u 29letého muže, který přicestoval ze země, kde se již virus šíří, uvedl dnes francouzský hygienický úřad. Průběh onemocnění u něj není vážný, takže se léčí v domácí izolaci. Nakažený bydlí v oblasti Paříže.

První dva výskyty oznámila rovněž Belgie. Nakazili se dva lidé z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Také v Nizozemsku se dnes potvrdil první případ opičích neštovic. Bez dalších podrobností to oznámil zdravotnický úřad RIVM, podle kterého se mohlo nakazit více lidí. Úřad uvedl, že po víkendu poskytne aktuální informace o počtu infikovaných.

Kanadská agentura pro veřejné zdraví ve čtvrtek uvedla, že potvrdila první dva případy tohoto onemocnění, které bylo dosud známé především z Afriky. Úřady v provincii Québec vyšetřují celkem 17 podezřelých případů.

Výskyt choroby tento týden potvrdily mimo jiné Británie, Itálie, Švédsko a Španělsko. To dnes oznámilo dalších 14 infikovaných, čímž se tam celkový počet potvrzených případů zvýšil na 21. Spojené státy ve středu prokázaly opičí neštovice u muže ze státu Massachusetts, který byl předtím na návštěvě v Quebecu.

Šíření opičích neštovic v evropském regionu by se mohlo urychlit, protože lidé se v letních měsících scházejí na večírcích a festivalech a zároveň dobře neznají průvodní příznaky tohoto onemocnění. Uvedl to dnes šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge. WHO dnes kvůli nemoci svolala schůzku, řekl její mluvčí agentuře Reuters s tím, že jde o jedno z mnoha setkání na toto téma.

Australské úřady oznámily, že identifikovaly pravděpodobný případ opičích neštovic u 40letého muže, který se nedávno vrátil do Sydney z Evropy. Jeho dosud lehké příznaky odpovídají opičím neštovicím, uvedlo ministerstvo zdravotnictví státu Nový Jižní Wales.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech 20. století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval. 

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Podle Státního zdravotního ústavu se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Nejvíce případů opičích neštovic vykazují v EU Španělsko a Portugalsko

Největší počet případů opičích neštovic vykazují v Evropské unii Portugalsko a Španělsko. V Madridu se prokázalo 30 případů této nemoci, v Portugalsku pak 23 případů. Další desítky podezření na toto onemocnění místní úřady zkoumají, uvedl místní tisk.

Se 30 případy, z nichž 23 úřady potvrdily dnes, je Španělsko evropskou zemí s největším počtem nakažených touto nemocí, uvedl deník El País. Všechny případy nákazy se objevily v Madridu. Jedná se většinou o mladé muže, kteří měli sexuální styky s dalšími muži. Podle úřadů se dá ale očekávat, že počty v příštích dnech porostou, jakmile se podaří prověřit již nahlášené podezřelé případy. Těch je zhruba 20. Nakažení doteď vykazovali jen mírné příznaky nemoci a lékaři jim předepsali antivirotika a očkování.

Madridská autonomní oblast dnes večer ohlásila, že nechala zavřít jednu saunu, jež se podle trasování stala ohniskem, na které připadá drtivá většina případů zaznamenaných ve španělské metropoli. Pracovníci hygieny dále pracují na analýze šíření nákazy. Podle agentury Reuters jsou v Madridu sauny místy, které často slouží pro vyhledávání sexuálních styků mezi muži.

Na 23 případů vzrostl počet nakažených v Portugalsku, které ale má ve srovnání se svým sousedem zhruba čtvrtinovou populaci. Podle portugalského ministerstva zdravotnictví, které první případy potvrdilo ve středu, se v zemi vyskytuje méně agresivní západoafrická mutace, uvedla agentura EFE. I portugalské zdravotnictví očekává další růst případů s postupným trasováním šíření nákazy v zemi. V nemocnici zatím neskončil žádný z nakažených.

Související

Opičí neštovice

Opičí neštovice se v Evropě poprvé rozšířili mezi lidmi

Ve Velké Británii byly potvrzeny další dva případy infekčního virového onemocnění mpox, dříve známého jako opičí neštovice. Britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedla, že riziko rychlého šíření v zemi zůstává nízké, oba nakažení ale byli v kontaktu s první infikovanou osobou v rámci jedné domácnosti.

Více souvisejících

opičí neštovice Kanada Austrálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy