Čtyři další země mají první případy opičích neštovic

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy.

První případ v Německu dnes identifikoval německý vojenský mikrobiologický institut v okolí Mnichova. U nakaženého se objevila charakteristická kožní vyrážka, uvedl institut bez dalších podrobností.

Ve Francii se nemoc projevila u 29letého muže, který přicestoval ze země, kde se již virus šíří, uvedl dnes francouzský hygienický úřad. Průběh onemocnění u něj není vážný, takže se léčí v domácí izolaci. Nakažený bydlí v oblasti Paříže.

První dva výskyty oznámila rovněž Belgie. Nakazili se dva lidé z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Také v Nizozemsku se dnes potvrdil první případ opičích neštovic. Bez dalších podrobností to oznámil zdravotnický úřad RIVM, podle kterého se mohlo nakazit více lidí. Úřad uvedl, že po víkendu poskytne aktuální informace o počtu infikovaných.

Kanadská agentura pro veřejné zdraví ve čtvrtek uvedla, že potvrdila první dva případy tohoto onemocnění, které bylo dosud známé především z Afriky. Úřady v provincii Québec vyšetřují celkem 17 podezřelých případů.

Výskyt choroby tento týden potvrdily mimo jiné Británie, Itálie, Švédsko a Španělsko. To dnes oznámilo dalších 14 infikovaných, čímž se tam celkový počet potvrzených případů zvýšil na 21. Spojené státy ve středu prokázaly opičí neštovice u muže ze státu Massachusetts, který byl předtím na návštěvě v Quebecu.

Šíření opičích neštovic v evropském regionu by se mohlo urychlit, protože lidé se v letních měsících scházejí na večírcích a festivalech a zároveň dobře neznají průvodní příznaky tohoto onemocnění. Uvedl to dnes šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge. WHO dnes kvůli nemoci svolala schůzku, řekl její mluvčí agentuře Reuters s tím, že jde o jedno z mnoha setkání na toto téma.

Australské úřady oznámily, že identifikovaly pravděpodobný případ opičích neštovic u 40letého muže, který se nedávno vrátil do Sydney z Evropy. Jeho dosud lehké příznaky odpovídají opičím neštovicím, uvedlo ministerstvo zdravotnictví státu Nový Jižní Wales.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech 20. století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval. 

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Podle Státního zdravotního ústavu se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Nejvíce případů opičích neštovic vykazují v EU Španělsko a Portugalsko

Největší počet případů opičích neštovic vykazují v Evropské unii Portugalsko a Španělsko. V Madridu se prokázalo 30 případů této nemoci, v Portugalsku pak 23 případů. Další desítky podezření na toto onemocnění místní úřady zkoumají, uvedl místní tisk.

Se 30 případy, z nichž 23 úřady potvrdily dnes, je Španělsko evropskou zemí s největším počtem nakažených touto nemocí, uvedl deník El País. Všechny případy nákazy se objevily v Madridu. Jedná se většinou o mladé muže, kteří měli sexuální styky s dalšími muži. Podle úřadů se dá ale očekávat, že počty v příštích dnech porostou, jakmile se podaří prověřit již nahlášené podezřelé případy. Těch je zhruba 20. Nakažení doteď vykazovali jen mírné příznaky nemoci a lékaři jim předepsali antivirotika a očkování.

Madridská autonomní oblast dnes večer ohlásila, že nechala zavřít jednu saunu, jež se podle trasování stala ohniskem, na které připadá drtivá většina případů zaznamenaných ve španělské metropoli. Pracovníci hygieny dále pracují na analýze šíření nákazy. Podle agentury Reuters jsou v Madridu sauny místy, které často slouží pro vyhledávání sexuálních styků mezi muži.

Na 23 případů vzrostl počet nakažených v Portugalsku, které ale má ve srovnání se svým sousedem zhruba čtvrtinovou populaci. Podle portugalského ministerstva zdravotnictví, které první případy potvrdilo ve středu, se v zemi vyskytuje méně agresivní západoafrická mutace, uvedla agentura EFE. I portugalské zdravotnictví očekává další růst případů s postupným trasováním šíření nákazy v zemi. V nemocnici zatím neskončil žádný z nakažených.

Související

Opičí neštovice

Opičí neštovice se v Evropě poprvé rozšířili mezi lidmi

Ve Velké Británii byly potvrzeny další dva případy infekčního virového onemocnění mpox, dříve známého jako opičí neštovice. Britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedla, že riziko rychlého šíření v zemi zůstává nízké, oba nakažení ale byli v kontaktu s první infikovanou osobou v rámci jedné domácnosti.

Více souvisejících

opičí neštovice Kanada Austrálie

Aktuálně se děje

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

včera

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

včera

včera

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

včera

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy