Kdo může za americké války na Blízkém východě? Historik mluví o zradě

NÁZOR – Na Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, Američané projevují svůj vděk, pořádají vojenské přehlídky, vzdávají hold a poskytují zdarma jídlo, které by vystačilo na týden i tomu nejhladovějšímu mariňákovi, konstatuje Gil Barndollar v komentáři pro server Los Angeles Times. Vojenský historik z Catholic University of America upozorňuje, že někteří američtí veteráni, kteří prošli zahraničními bojovými misemi, jsou vůči této laciné vděčnosti stále více skeptičtí.

Marnost a krutost válek

Navzdory často upřímným sympatiím, vděku a podpoře, které jsou projevovány veteránům, mnoho Američanů příliš neví o válkách, ve kterých tito veteráni již dvě dekády bojují a tyto konflikty je příliš nezajímají, uvádí historik. Zdůrazňuje, že Den válečných veteránů je přitom oslavou živých, nikoliv padlých, které uctívá jiný den, o půl roku dříve.

V Americe nyní žije téměř 3,5 milionu veteránů, kteří prošli konflikty po 11. září 2001, což je lehce přes procento americké populace, uvádí odborník. Poukazuje, že nejstarší z nich jsou nyní prarodiči, zatímco ti nejmladší sotva dosáhli věku 21 let, aby mohli pít alkohol.

Současná generace amerických veteránů je rozličnější a lépe vzdělaná, a tak je pravděpodobnější, že si ze své služby odnese větší problémy, obává se expert. Nastiňuje, že zhruba dvě třetiny z nich prošly Irákem a Afghánistánem a služba v těchto konfliktech je silně formovala a změnila.

„Jejich hrdost na ozbrojené síly země a vlastní službu zpravidla neslábne,“ pokračuje Barndollar. Odkazuje na lednové průzkumy, které ukázaly, že 90 % amerických veteránů by neměnilo své rozhodnutí sloužit v armádě a podobný počet by chtěl, aby jejich synové a dcery rovněž působili v ozbrojených silách.

Navzdory oprávněné hrdosti se američtí veteráni musejí vyrovnat s marností a krutostí válek, ve kterých prožili své mládí, zdůrazňuje odborník. Zmiňuje letní průzkum společnosti Pew Research Center, který ukázal, že 64 % veteránů si myslí, že válka v Iráku nestála za to, o afghánském konfliktu takto smýšlí 58 % a 55 % nahlíží stejně na tažení proti Islámskému státu v Sýrii, ačkoliv to v době průzkumu zaznamenalo značné úspěchy.

Odpovědi se příliš nelišily u veteránů, kteří prošli bojem, a navíc se víceméně shodují s názorem civilního obyvatelstva v USA, konstatuje Barndollar. Vysvětluje, že Američany „nekonečné války“ na Blízkém východě znepokojují, jak ukazují průzkumy, a navzdory vděku, který na Den veteránů projevují, se o konfliktech, které nejdou vyhrát, nechtějí dozvědět více a tlačit politiky k tomu, aby je ukončili.

Odpovědnost nesou všichni

„Válka v Afghánistánu minulý měsíc v tichosti dovršila svůj osmnáctý rok, což bylo příležitostí k pár černým vtipům a tomu, co vypadá jako kolektivní celonárodní pokrčení rameny,“ píše historik. Dodává, že obecné termíny jako „bezpečnost“ a „terorismus“ zůstávají tématem pro velkou část voličů, ale skutečné války jsou obecně ignorovány.

Zprávy se nyní čtou především online, přičemž američtí novináři přiznávají, že reportáže o válkách mají malou čtenost, ty o konfliktu v Afghánistánu patří letos k vůbec nejméně čteným, poukazuje expert. Doplňuje, že i v roce 2006, na vrcholu irácké války, většina mladých Američanů nedokázala Irák ani nalézt na mapě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Propuštěný šéf štábu Trumpova Bílého domu, generál John Kelly, před necelým desetiletím řečnil o hrdinství a oběti a vyprávěl příběh dvou námořníků, Jonathana Yalea a Jordana Haertera, kteří v roce 2008 drželi pozice a čelili masivnímu sebevražednému útoku, při kterém položili životy, ale zachránili desítky svých spolubojovníků, připomíná historik. Poukazuje, že Kelly kritizoval ty, kteří tvrdí, že podporují veterány, ale nikoliv důvody, které jim berou nevinnost, údy a dokonce životy.

„Jako demokracie, my, lid – a to je z definice každý z nás – je vysíláme z domova a srdce, aby bojovali s našimi nepřáteli. Všichni neseme odpovědnost,“ cituje Barndollar generálova slova, kterým dává z poloviny zapravdu. Přiznává, že všichni Američané nesou odpovědnost, ale nekritickou podpora amerických válek, či naopak apatii vůči nim, označuje za zradu.

Pokud se Američané nezajímají o války, ve kterých veteráni bojovali a další dále bojují, ač vítězství není v dohledu, nezajímají se o své veterány, deklaruje historik. Konstatuje, že namísto jídla zdarma a děkování za službu by se Američané měli informovat o konfliktech, které jsou vedeny v jejich jménu, za jejich daně a jejich spoluobčany. Den veteránů by tak měl být méně o veteránech samotných a více o válkách, kterými prošli, nabádá odborník.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Irák Afghanistán Den válečných veteránů (11. listopad)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 15 minutami

před 48 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy