NÁZOR – Na Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, Američané projevují svůj vděk, pořádají vojenské přehlídky, vzdávají hold a poskytují zdarma jídlo, které by vystačilo na týden i tomu nejhladovějšímu mariňákovi, konstatuje Gil Barndollar v komentáři pro server Los Angeles Times. Vojenský historik z Catholic University of America upozorňuje, že někteří američtí veteráni, kteří prošli zahraničními bojovými misemi, jsou vůči této laciné vděčnosti stále více skeptičtí.
Marnost a krutost válek
Navzdory často upřímným sympatiím, vděku a podpoře, které jsou projevovány veteránům, mnoho Američanů příliš neví o válkách, ve kterých tito veteráni již dvě dekády bojují a tyto konflikty je příliš nezajímají, uvádí historik. Zdůrazňuje, že Den válečných veteránů je přitom oslavou živých, nikoliv padlých, které uctívá jiný den, o půl roku dříve.
V Americe nyní žije téměř 3,5 milionu veteránů, kteří prošli konflikty po 11. září 2001, což je lehce přes procento americké populace, uvádí odborník. Poukazuje, že nejstarší z nich jsou nyní prarodiči, zatímco ti nejmladší sotva dosáhli věku 21 let, aby mohli pít alkohol.
Současná generace amerických veteránů je rozličnější a lépe vzdělaná, a tak je pravděpodobnější, že si ze své služby odnese větší problémy, obává se expert. Nastiňuje, že zhruba dvě třetiny z nich prošly Irákem a Afghánistánem a služba v těchto konfliktech je silně formovala a změnila.
„Jejich hrdost na ozbrojené síly země a vlastní službu zpravidla neslábne,“ pokračuje Barndollar. Odkazuje na lednové průzkumy, které ukázaly, že 90 % amerických veteránů by neměnilo své rozhodnutí sloužit v armádě a podobný počet by chtěl, aby jejich synové a dcery rovněž působili v ozbrojených silách.
Navzdory oprávněné hrdosti se američtí veteráni musejí vyrovnat s marností a krutostí válek, ve kterých prožili své mládí, zdůrazňuje odborník. Zmiňuje letní průzkum společnosti Pew Research Center, který ukázal, že 64 % veteránů si myslí, že válka v Iráku nestála za to, o afghánském konfliktu takto smýšlí 58 % a 55 % nahlíží stejně na tažení proti Islámskému státu v Sýrii, ačkoliv to v době průzkumu zaznamenalo značné úspěchy.
Odpovědi se příliš nelišily u veteránů, kteří prošli bojem, a navíc se víceméně shodují s názorem civilního obyvatelstva v USA, konstatuje Barndollar. Vysvětluje, že Američany „nekonečné války“ na Blízkém východě znepokojují, jak ukazují průzkumy, a navzdory vděku, který na Den veteránů projevují, se o konfliktech, které nejdou vyhrát, nechtějí dozvědět více a tlačit politiky k tomu, aby je ukončili.
Odpovědnost nesou všichni
„Válka v Afghánistánu minulý měsíc v tichosti dovršila svůj osmnáctý rok, což bylo příležitostí k pár černým vtipům a tomu, co vypadá jako kolektivní celonárodní pokrčení rameny,“ píše historik. Dodává, že obecné termíny jako „bezpečnost“ a „terorismus“ zůstávají tématem pro velkou část voličů, ale skutečné války jsou obecně ignorovány.
Zprávy se nyní čtou především online, přičemž američtí novináři přiznávají, že reportáže o válkách mají malou čtenost, ty o konfliktu v Afghánistánu patří letos k vůbec nejméně čteným, poukazuje expert. Doplňuje, že i v roce 2006, na vrcholu irácké války, většina mladých Američanů nedokázala Irák ani nalézt na mapě.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Propuštěný šéf štábu Trumpova Bílého domu, generál John Kelly, před necelým desetiletím řečnil o hrdinství a oběti a vyprávěl příběh dvou námořníků, Jonathana Yalea a Jordana Haertera, kteří v roce 2008 drželi pozice a čelili masivnímu sebevražednému útoku, při kterém položili životy, ale zachránili desítky svých spolubojovníků, připomíná historik. Poukazuje, že Kelly kritizoval ty, kteří tvrdí, že podporují veterány, ale nikoliv důvody, které jim berou nevinnost, údy a dokonce životy.
„Jako demokracie, my, lid – a to je z definice každý z nás – je vysíláme z domova a srdce, aby bojovali s našimi nepřáteli. Všichni neseme odpovědnost,“ cituje Barndollar generálova slova, kterým dává z poloviny zapravdu. Přiznává, že všichni Američané nesou odpovědnost, ale nekritickou podpora amerických válek, či naopak apatii vůči nim, označuje za zradu.
Pokud se Američané nezajímají o války, ve kterých veteráni bojovali a další dále bojují, ač vítězství není v dohledu, nezajímají se o své veterány, deklaruje historik. Konstatuje, že namísto jídla zdarma a děkování za službu by se Američané měli informovat o konfliktech, které jsou vedeny v jejich jménu, za jejich daně a jejich spoluobčany. Den veteránů by tak měl být méně o veteránech samotných a více o válkách, kterými prošli, nabádá odborník.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY) , Irák , Afghanistán , Den válečných veteránů (11. listopad)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek