Kdo může za americké války na Blízkém východě? Historik mluví o zradě

NÁZOR – Na Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, Američané projevují svůj vděk, pořádají vojenské přehlídky, vzdávají hold a poskytují zdarma jídlo, které by vystačilo na týden i tomu nejhladovějšímu mariňákovi, konstatuje Gil Barndollar v komentáři pro server Los Angeles Times. Vojenský historik z Catholic University of America upozorňuje, že někteří američtí veteráni, kteří prošli zahraničními bojovými misemi, jsou vůči této laciné vděčnosti stále více skeptičtí.

Marnost a krutost válek

Navzdory často upřímným sympatiím, vděku a podpoře, které jsou projevovány veteránům, mnoho Američanů příliš neví o válkách, ve kterých tito veteráni již dvě dekády bojují a tyto konflikty je příliš nezajímají, uvádí historik. Zdůrazňuje, že Den válečných veteránů je přitom oslavou živých, nikoliv padlých, které uctívá jiný den, o půl roku dříve.

V Americe nyní žije téměř 3,5 milionu veteránů, kteří prošli konflikty po 11. září 2001, což je lehce přes procento americké populace, uvádí odborník. Poukazuje, že nejstarší z nich jsou nyní prarodiči, zatímco ti nejmladší sotva dosáhli věku 21 let, aby mohli pít alkohol.

Současná generace amerických veteránů je rozličnější a lépe vzdělaná, a tak je pravděpodobnější, že si ze své služby odnese větší problémy, obává se expert. Nastiňuje, že zhruba dvě třetiny z nich prošly Irákem a Afghánistánem a služba v těchto konfliktech je silně formovala a změnila.

„Jejich hrdost na ozbrojené síly země a vlastní službu zpravidla neslábne,“ pokračuje Barndollar. Odkazuje na lednové průzkumy, které ukázaly, že 90 % amerických veteránů by neměnilo své rozhodnutí sloužit v armádě a podobný počet by chtěl, aby jejich synové a dcery rovněž působili v ozbrojených silách.

Navzdory oprávněné hrdosti se američtí veteráni musejí vyrovnat s marností a krutostí válek, ve kterých prožili své mládí, zdůrazňuje odborník. Zmiňuje letní průzkum společnosti Pew Research Center, který ukázal, že 64 % veteránů si myslí, že válka v Iráku nestála za to, o afghánském konfliktu takto smýšlí 58 % a 55 % nahlíží stejně na tažení proti Islámskému státu v Sýrii, ačkoliv to v době průzkumu zaznamenalo značné úspěchy.

Odpovědi se příliš nelišily u veteránů, kteří prošli bojem, a navíc se víceméně shodují s názorem civilního obyvatelstva v USA, konstatuje Barndollar. Vysvětluje, že Američany „nekonečné války“ na Blízkém východě znepokojují, jak ukazují průzkumy, a navzdory vděku, který na Den veteránů projevují, se o konfliktech, které nejdou vyhrát, nechtějí dozvědět více a tlačit politiky k tomu, aby je ukončili.

Odpovědnost nesou všichni

„Válka v Afghánistánu minulý měsíc v tichosti dovršila svůj osmnáctý rok, což bylo příležitostí k pár černým vtipům a tomu, co vypadá jako kolektivní celonárodní pokrčení rameny,“ píše historik. Dodává, že obecné termíny jako „bezpečnost“ a „terorismus“ zůstávají tématem pro velkou část voličů, ale skutečné války jsou obecně ignorovány.

Zprávy se nyní čtou především online, přičemž američtí novináři přiznávají, že reportáže o válkách mají malou čtenost, ty o konfliktu v Afghánistánu patří letos k vůbec nejméně čteným, poukazuje expert. Doplňuje, že i v roce 2006, na vrcholu irácké války, většina mladých Američanů nedokázala Irák ani nalézt na mapě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Propuštěný šéf štábu Trumpova Bílého domu, generál John Kelly, před necelým desetiletím řečnil o hrdinství a oběti a vyprávěl příběh dvou námořníků, Jonathana Yalea a Jordana Haertera, kteří v roce 2008 drželi pozice a čelili masivnímu sebevražednému útoku, při kterém položili životy, ale zachránili desítky svých spolubojovníků, připomíná historik. Poukazuje, že Kelly kritizoval ty, kteří tvrdí, že podporují veterány, ale nikoliv důvody, které jim berou nevinnost, údy a dokonce životy.

„Jako demokracie, my, lid – a to je z definice každý z nás – je vysíláme z domova a srdce, aby bojovali s našimi nepřáteli. Všichni neseme odpovědnost,“ cituje Barndollar generálova slova, kterým dává z poloviny zapravdu. Přiznává, že všichni Američané nesou odpovědnost, ale nekritickou podpora amerických válek, či naopak apatii vůči nim, označuje za zradu.

Pokud se Američané nezajímají o války, ve kterých veteráni bojovali a další dále bojují, ač vítězství není v dohledu, nezajímají se o své veterány, deklaruje historik. Konstatuje, že namísto jídla zdarma a děkování za službu by se Američané měli informovat o konfliktech, které jsou vedeny v jejich jménu, za jejich daně a jejich spoluobčany. Den veteránů by tak měl být méně o veteránech samotných a více o válkách, kterými prošli, nabádá odborník.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Irák Afghanistán Den válečných veteránů (11. listopad)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy