Kdo ovládne Iowu? Výsledky voleb nejisté, kandidáti na prezidenta USA slibují hory doly

Štáby uchazečů o zisk nominace Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb v USA dnes dokončují poslední přípravy před vypuknutím prvního volebního klání v Iowě. Jelikož se v tomto málo lidnatém venkovském státě nerozhoduje ve volbách, ale v takzvaných volebních shromážděních, musí pracovníci kampaní svoje podporovatele důsledně organizovat a ujistit se, že skutečně přijdou ve správnou hodinu na správné místo, píše agentura AFP.

"V kolik hodin tady zítra musíte být?" ptá se dobrovolnice skupiny podporovatelů senátora Bernieho Sanderse, který je podle průzkumů jedním z favoritů bedlivě sledovaného klání. "V 18:30!" odpovídají jí sborově voliči. V pondělí 19:00 místního času (úterý 02:00 SEČ) se totiž musí všichni registrovaní straníci obou hlavních amerických stran dostavit v jeden čas do téměř 1700 volebních místností, aby se společně účastnili volebních shromáždění. Organizátoři jednotlivých kampaní proto nechtějí riskovat, že někdo z jejich podporovatelů přijde pozdě.

Straníci se setkají ve školních tělocvičnách, v komunitních centrech, ve farnostech a dalších veřejných prostorech. Na začátku hlasování je dobrovolníci roztřídí do skupin podle toho, jakého kandidáta podporují. Ve shromážděních tak není hlasování tajné, ale otevřené: voliči "hlasují nohama", postaví se tedy do části místnosti určené podporovatelům konkrétního kandidáta.

Something big is happening across the country. We’re going to finish the political revolution we started. pic.twitter.com/cFhlN4NRTQ

— Bernie Sanders (@BernieSanders) February 2, 2020

Uchazeči o nominaci, kteří přilákali méně než 15 procent přítomných straníků, vypadávají. Voliči neúspěšných kandidátů se následně začnou přeskupovat buď k těm, kteří získali přes 15 procent, nebo mohou společně podpořit jednoho kandidáta, aby ho přes 15 procentní hranici vyhoupli. Mohou však také odejít domů. V tomto momentě je však horlivě přesvědčují zastánci dalších kandidátů, aby se připojili právě k nim.

Pro úspěch je tedy nutné zajistit co největší účast podporovatelů v jednotlivých okrscích. Vzhledem k tomu, že celý výběr trvá i několik hodin, snaží se jednotlivé volební štáby svým podporovatelům vyjít co nejvíce vstříc. Kampaň senátorky Elizabeth Warrenové například v některých okrscích garantuje voličům bezplatné hlídání dětí.

Hope is a word worth living.Hope is a word worth fighting for.Our current administration doesn’t fight for rural communities. It’s time we restore opportunity and hope to Iowa’s family farmers. pic.twitter.com/bLcvOHXG7H

— Iowa for Warren • Text IOWA to 24477 ? (@IAforWarren) February 3, 2020

Sousedé si však také pomáhají navzájem. Jedna z místních dobrovolnic třeba nabádá mladé straníky, aby na shromáždění přišli pěšky a nechali tak parkovací místa pro starší občany, kteří by jinak zřejmě kvůli chladnému zimnímu počasí zůstali doma.

Výsledky hlasování v Iowě, jež z velké části určí dynamiku příštích soubojů, jsou zatím nejisté. O vítězství se podle průzkumů budou přetahovat levicovější Bernie Sanders a Warrenová s umírněnějším viceprezidentem Joem Bidenem a nejmladším uchazečem a bývalým starostou města South Bend v Indianě Petem Buttigiegem. Překvapit by mohla i podle průzkumů zatím pátá senátorka Amy Klobucharová.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Elizabeth Warren USA (Spojené státy americké) Prezident USA Joe Biden Amy Klobucharová (senátorka USA) Pete Buttigieg

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy