Kolumbijský prezident Iván Duque se snaží krotit protesty, jednal se starosty a guvernéry

Kolumbijský prezident Iván Duque, proti jehož vládě vypukly minulý čtvrtek masové protesty, zahájil v neděli rozhovory, které mají pomoci uklidnit sociální napětí v zemi. V prezidentském paláci hovořil se starosty a guvernéry zvolenými v říjnových volbách, nepozval ale zástupce hlavních organizátorů protestních akcí.

Informoval o tom dnes deník El País. Velké odborové svazy a opozice vyzvaly i na dnešek k demonstracím. Jejich účastníci se tak připojí k manifestacím svolaným u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách.

Iván Duque, který je prezidentem od loňského srpna, zažívá v posledních týdnech výrazný propad popularity své vlády. Podle posledních průzkumů je s ní nespokojeno až 69 procent Kolumbijců. To se odrazilo i v místních volbách minulý měsíc, kdy kandidáti opozice zvítězili mimo jiné v metropoli Bogotě a dalších velkých městech Cali a Medellínu. Právě tam se konaly minulý týden největší protesty.

Se starosty a guvernéry, kteří se ujmou úřadů v lednu, hovořil Duque o školství, zdravotnictví a dalších tématech. Prezidentský palác nezveřejnil podrobnosti, ale uvedl, že až do 15. března mohou Kolumbijci předkládat své návrhy ke zlepšení v těchto i v dalších oblastech, včetně boje proti korupci či ekologii.

Protivládní protesty v Kolumbii, považované za největší za několik let, vypukly ve čtvrtek a zemřeli při nich nejméně tři lidé. O život bojuje v nemocnici v Bogotě osmnáctiletý Dilan Cruz, který utrpěl vážné zranění v sobotu při zásahu bezpečnostních složek proti demonstrantům. V neděli vyšly do ulic stovky mladých lidí s transparenty "Všichni jsme Dilan", aby odsoudily podle nich nepřiměřené použití síly proti demonstrantům.

Protivládní protesty svolaly hlavní odborové svazy, k nimž se připojily široké vrstvy společnosti, včetně studentů, učitelů, opozičních politiků a domorodého obyvatelstva. Protestují mimo jiné proti chystané reformě penzí a minimálních mezd, zvýšení cen energií či nárůstu kriminality v regionech, kde se po uzavření míru s povstaleckou organizací FARC v roce 2016 nyní rozhořel boj zločineckých skupin o ovládnutí obchodu s drogami a nelegální těžby. Násilí si vyžádalo desítky obětí a vláda situaci podle mnohých nezvládá.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie Iván Duque

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy