Kolumbijský prezident Iván Duque se snaží krotit protesty, jednal se starosty a guvernéry

Kolumbijský prezident Iván Duque, proti jehož vládě vypukly minulý čtvrtek masové protesty, zahájil v neděli rozhovory, které mají pomoci uklidnit sociální napětí v zemi. V prezidentském paláci hovořil se starosty a guvernéry zvolenými v říjnových volbách, nepozval ale zástupce hlavních organizátorů protestních akcí.

Informoval o tom dnes deník El País. Velké odborové svazy a opozice vyzvaly i na dnešek k demonstracím. Jejich účastníci se tak připojí k manifestacím svolaným u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách.

Iván Duque, který je prezidentem od loňského srpna, zažívá v posledních týdnech výrazný propad popularity své vlády. Podle posledních průzkumů je s ní nespokojeno až 69 procent Kolumbijců. To se odrazilo i v místních volbách minulý měsíc, kdy kandidáti opozice zvítězili mimo jiné v metropoli Bogotě a dalších velkých městech Cali a Medellínu. Právě tam se konaly minulý týden největší protesty.

Se starosty a guvernéry, kteří se ujmou úřadů v lednu, hovořil Duque o školství, zdravotnictví a dalších tématech. Prezidentský palác nezveřejnil podrobnosti, ale uvedl, že až do 15. března mohou Kolumbijci předkládat své návrhy ke zlepšení v těchto i v dalších oblastech, včetně boje proti korupci či ekologii.

Protivládní protesty v Kolumbii, považované za největší za několik let, vypukly ve čtvrtek a zemřeli při nich nejméně tři lidé. O život bojuje v nemocnici v Bogotě osmnáctiletý Dilan Cruz, který utrpěl vážné zranění v sobotu při zásahu bezpečnostních složek proti demonstrantům. V neděli vyšly do ulic stovky mladých lidí s transparenty "Všichni jsme Dilan", aby odsoudily podle nich nepřiměřené použití síly proti demonstrantům.

Protivládní protesty svolaly hlavní odborové svazy, k nimž se připojily široké vrstvy společnosti, včetně studentů, učitelů, opozičních politiků a domorodého obyvatelstva. Protestují mimo jiné proti chystané reformě penzí a minimálních mezd, zvýšení cen energií či nárůstu kriminality v regionech, kde se po uzavření míru s povstaleckou organizací FARC v roce 2016 nyní rozhořel boj zločineckých skupin o ovládnutí obchodu s drogami a nelegální těžby. Násilí si vyžádalo desítky obětí a vláda situaci podle mnohých nezvládá.

Související

Medellín, ilustrační fotografie.

Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie Iván Duque

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 56 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy