KOMENTÁŘ | V USA je vyhráno, ale ne dobojováno. Trumpova (ne)schopnost se teprve ukáže

KOMENTÁŘ - Spojené státy mají nového prezidenta. Ačkoliv ještě není sečteno všech 100 % hlasů, o výhře Joea Bidena již prakticky není pochyb, pokud se ovšem neuchýlíme na vlnu konspirací a fanatismu v čele s Donaldem Trumpem a jeho příznivci. Ti až fanaticky věří, že volby byly končící hlavě státu ukradeny. Tím ale americký miliardář dává najevo, že mu záleží více na svém prospěchu, než na Spojených státech.

O hlasovacím systému amerických prezidentů si můžeme myslet cokoliv, je ale nepopíratelným faktem, že tamní volby mají v zemi bohatou tradici. Není divu, v USA se volí prakticky každý, kdo zastává nějakou významnější funkci, včetně jednotlivých šerifů. Zatímco u nás jsou volby sváteční záležitostí, Američané jsou na ně zvyklí.

Nově se však objevil prvek, který tamní volební systém narušuje jako celek. Trump totiž nevěří, že ho voliči odmítli zvolit prezidentem podruhé, a proto podrývá celý demokratický systém. Do hlav milionů lidí zasévá zrnko pochybnosti, které svými prohlášeními zalévá a podněcuje k růstu. 

Sice tak činí bez jakéhokoliv důkazu, ale ruku na srdce, doba se posunula a část veřejnosti dnes důkazy zkrátka nepotřebuje. Vidíme to u nesmyslných konspirací o škodlivosti očkování, 5G sítí nebo roušek. Důkazy jsou pro určité skupiny lidí přežitek, stačí, když někdo něco tvrdí. Často ani netřeba vědět kdo.

Na vlně podobných smyšlených teorií teď Trump staví svou obhajobu, což se jeví jako nebezpečné s ohledem na to, že dostal nejvíce hlasů ze všech poražených uchazečů v historii. Je však nutno si připustit, že ne každý z oněch 70 milionů voličů skutečně podporuje Trumpa.

Část voličů mu svůj hlas dalo čistě proto, že mají problém s Bidenem. Další část jednoduše bude volit republikánského kandidáta, ať jím bude kdokoliv. I přesto ale můžeme operovat s nemalou skupinou lidí, kteří za miliardářem stojí a podporují ho. Otázkou proto je, kolik z nich skutečně věří tomu, co říká.

Ještě podstatnější je, že tomu věří sám Trump. To znamená, že karty jsou sice rozdány, ale bitva ještě neskončila. To, že se končící prezident odmítá vzdát úřadu, může být jen jeho poslední dozvuk, ale i začátek nového Trumpa, který si nakoupí média, vliv mimo politickou sféru, a začne rozkládat společnost z jiného konce.

Dojem, že je na něm páchána nespravedlnost a křivda, se pak může lehce přetavit v jakýsi spasitelský komplex s cílem zahojit bolístky a očistit svět. Sice svět, který má Trump ve své hlavě, ale pořád je to vidění světa člověka s velkými prostředky i vlivem.

Velmi lehce tak může dokázat, že mu nezáleží na stabilitě společnosti a na prosperujících Spojených státech, ale jen na sobě samém. Náznaky tohoto chování jsme mohli spatřit už v minulosti, a to v podobě mnoha nepodložených tvrzení. Injekce dezinfekce do žíly byla jen třešnička na dortu.

Trump se drží hesla "co na srdci, to na jazyku", a stejně jako mu nečinilo problém vyzradit polohu jaderných ponorek, nemusí a zřejmě si i nebude brát servítky ani v budoucnu. Pravděpodobně přijde o svůj komunikační kanál, až mu Twitter ve chvíli, kdy ztratí funkci, účet smaže, ale kdo chce, ten si komunikační kanál, kde budou lidé moci naslouchat jeho manipulativním lžím, vždycky najde.

Od člověka, jehož chování se i v nejvyšší světové funkci vymyká všem tradicím, zavedeným postupům a víře v demokratickou společnost, kterou měl ostatně on sám poslední 4 roky budovat, se dá očekávat prakticky cokoliv. V tomto kontextu je pak třeba pochválit americká média, která jeho povolební projev jednoduše vypnula. 

Na druhou stranu je jisté, že i tak o Trumpovi ještě uslyšíme. Jeho právní snahy o změnu volebních výsledků s největší pravděpodobností neuspějí, což může zuřícího býka ještě víc podráždit. A už nyní se hovoří o tom, že Trump může být kandidátem do dalších voleb za čtyři roky. A je vcelku jedno za koho. 

Nezapomínejme totiž na to, že Spojené státy nejsou pouze demokraté a republikáni. Poslední kandidát, který vyhrál volby, aniž by byl členem jedné z těchto dvou partají, byl sice v roce 1848 Zachary Taylor, historie ale na více příkladech ukázala, že relativního úspěchu může dosáhnout i člen jiné strany. 

Následující roky ale prakticky vůbec nepůjde o to, jestli bude Trump schopen vyhrát nebo ne. Pokud povede kampaň založenou na podobných myšlenkách, jaké hlásá nyní, může strávit následující roky vymýšlením teorií šílenějších, než je QAnon. Nezbývá než doufat, že ve své myšlenkové bublině zůstane osamocen.

Sledujte autora komentáře na Facebooku a Twitteru.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář USA (Spojené státy americké) Donald Trump Volby USA

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy