Konec demokracie ve světě se blíží? Známý politolog si zoufá

NÁZOR - Na první pohled to může vypadat, že impeachment proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi je specifická, úzce americká záležitost, připouští Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor podotýká, že pokud se ovšem podíváme na svět, zjistíme, že dění ve Spojených státech probíhá na pozadí hluboce znepokojivého globálního trendu.

Bezprecedentní vlna útoků

Ve stále více zemích vidíme bezprecedentní vlnu útoků na ústavy, instituce, normy a hodnoty, které dávají demokracii sílu a smysl, varuje Zakaria. Poukazuje na to, co se stalo ve světě během uplynulého týdne, kdy americký Kongres debatoval o obvinění vůči Trumpovi.

V Indii, největší demokracii světa, vládnoucí strana schválila bezprecedentní zákon o občanství, který privileguje jistá náboženství nad ostatními, především islámem, připomíná politolog. Dodává, že krok je silně kritizován lidskoprávními skupinami a jistý indický intelektuál jej popsal jako velký skok k oficiální přeměně konstituční demokracie v nekonstituční etnokracii.  

Zákon kráčí ve stopách iniciativy hinduistického nacionalistického hnutí v jednom z indických států, které zbavilo občanství 2 miliony místních obyvatel na základě tvrzení, že nemají dostatečné dokumenty, vysvětluje Zakaria. Doplňuje, že opatření zjevně směřuje proti muslimům, a přestože v Indii má písemné dokumenty jen málo lidí, vláda již začala stavět věznice, kam hodlá tyto osoby poslat.

Izrael, který je prezentován jako stabilní demokracie v moři diktatur, je očividně paralyzován a polarizován, a tak jej čekají již třetí parlamentní volby za jediný rok, upozorňuje politolog. Za znepokojivější ale považuje to, že premiér Benjamin Netanjahu a jeho strana zahájili mimořádně zuřivý útok na justiční systém v zemi, který se údajně proti nim spiknul.

"Ve skutečnosti Netanjahu čelí obvinění z uplácení, podvodů a zpronevěry proto, že vrchní žalobce, který je z Netanjahuovy strany a byl vybrán Netanjahuem, se řídí existujícími zákony a postupy," pokračuje komentátor. Kritizuje, že premiér a jeho stoupenci přesto obviňují vrchního žalobce a policii ze zosnování "pokusu o převrat".  

V Maďarsku zase premiér Viktor Orbán, který mluví otevřeně o budování neliberální demokracie, prosazuje zákon, který má opozičním zákonodárcům zkomplikovat možnost spojit se a rozporovat přijímanou legislativu, upozorňuje Zakaria. Dodává, že Orbán se také snaží ořezat pravomoci místní správy, jelikož jeho strana utrpěla v komunálních volbách řadu porážek.   

Někdejší prodemokratická barmská disidentka Aun Schan Su Ťij, která před třemi dekádami získala Nobelovu cenu za mír, nyní hájí svou vládu u Mezinárodního soudního dvora proti obviněním z genocidy muslimské menšiny Rohingů, uvádí politolog. Nastiňuje, že v roce 2017 proti nim provedla barmská armáda operaci, která vyhnala 700 tisíc lidí do sousedního Bangladéše.

Vyšetřovatelé OSN zajistili důkazy o masovém zabíjení, hromadném znásilňování a vypalování vesnic, které mělo genocidní záměry, poukazuje Zakaria. Dodává, že Spojené státy v reakci uvalili na mnoho barmských vojenských činitelů sankce.

Recese demokracie

"A to vše jen v tomto týdnu!" zoufá si komentátor. Obává se, že pokud rozšíříme časový záběr, sotva se ubráníme dojmu, že zažíváme to, co americký sociolog Larry Diamond označuje za "demokratickou recesi", která podle Zakarii možná přerůstá v otevřenou krizi.

Již 13 let po sobě zpráva lidskoprávní organizace Freedom House registruje pokles svobody ve světě, méně svobodné volby, propad svobody tisku a omezování osobních a menšinových práv, konstatuje komentátor. Vyzdvihuje přitom loňské zjištění této organizace, že i Spojené státy se vzdávají své tradiční role obhájce a vzoru demokracie a zažívají omezování politických práv a občanských svobod.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V tomto kontextu doporučuje Zakaria nahlížet na impeachment v USA. "Fakta případu jsou zářivě jasná: Trump tlačil novou ukrajinskou vládu k vyšetřování (Joea a Huntera) Bidenových, jak popsalo ve výpovědi pod přísahou 17 svědků, mnoho z nich zastávajících vysoké vládní posty, přičemž svědectví jednotlivých osob potvrzovalo (výpověď) dalších a vše dále dokumentují emaily, spisy a hrubé přepisy telefonátů," deklaruje politolog.   

Republikáni tvrdí, že tento pokus o kampaň, která měla pomoci Trumpovu znovuzvolení, je ve skutečnosti velké nedorozumění, prezident o nic takového nežádal a všichni ti představitelé, kteří mnoho měsíců vyvíjeli horečné úsilí na cizím kontinentu, byli souběžně oklamáni, nastiňuje Zakaria. Taková obhajoba podle něj připomíná spíše špatný film.

V souladu s poučkou, že nejlepší obranou je útok, Trump v tomto týdnu označil agenty FBI za "špínu" a americký ministr spravedlnosti William Barr odmítl závěry generálního inspektora svého vlastního resortu, připomíná, komentátor. Konstatuje, že prezident a jeho stoupenci běžně útočí na diplomaty, tajné služby a ministerstvo spravedlnosti a Bílý dům odmítá poskytovat Kongresu požadované svědky a dokumenty v míře, která je v amerických dějinách bezprecedentní.  

"Instituty svobod a práva čelí útoku v celém demokratickém světě," soudí Zakaria. Obává se, že pokud podlehnou, párající se demokratický háv naší společnosti se nakonec roztrhne.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Indie Izrael Maďarsko barma demokracie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 6 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou

Válka na Ukrajině nabírá pro Kyjev stále temnější nádech. Moskva upevňuje své postavení na klíčových úsecích východní a jihovýchodní fronty, zatímco na ukrajinská města útočí jednou vlnou vzdušného teroru za druhou, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy