Konec demokracie ve světě se blíží? Známý politolog si zoufá

NÁZOR - Na první pohled to může vypadat, že impeachment proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi je specifická, úzce americká záležitost, připouští Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor podotýká, že pokud se ovšem podíváme na svět, zjistíme, že dění ve Spojených státech probíhá na pozadí hluboce znepokojivého globálního trendu.

Bezprecedentní vlna útoků

Ve stále více zemích vidíme bezprecedentní vlnu útoků na ústavy, instituce, normy a hodnoty, které dávají demokracii sílu a smysl, varuje Zakaria. Poukazuje na to, co se stalo ve světě během uplynulého týdne, kdy americký Kongres debatoval o obvinění vůči Trumpovi.

V Indii, největší demokracii světa, vládnoucí strana schválila bezprecedentní zákon o občanství, který privileguje jistá náboženství nad ostatními, především islámem, připomíná politolog. Dodává, že krok je silně kritizován lidskoprávními skupinami a jistý indický intelektuál jej popsal jako velký skok k oficiální přeměně konstituční demokracie v nekonstituční etnokracii.  

Zákon kráčí ve stopách iniciativy hinduistického nacionalistického hnutí v jednom z indických států, které zbavilo občanství 2 miliony místních obyvatel na základě tvrzení, že nemají dostatečné dokumenty, vysvětluje Zakaria. Doplňuje, že opatření zjevně směřuje proti muslimům, a přestože v Indii má písemné dokumenty jen málo lidí, vláda již začala stavět věznice, kam hodlá tyto osoby poslat.

Izrael, který je prezentován jako stabilní demokracie v moři diktatur, je očividně paralyzován a polarizován, a tak jej čekají již třetí parlamentní volby za jediný rok, upozorňuje politolog. Za znepokojivější ale považuje to, že premiér Benjamin Netanjahu a jeho strana zahájili mimořádně zuřivý útok na justiční systém v zemi, který se údajně proti nim spiknul.

"Ve skutečnosti Netanjahu čelí obvinění z uplácení, podvodů a zpronevěry proto, že vrchní žalobce, který je z Netanjahuovy strany a byl vybrán Netanjahuem, se řídí existujícími zákony a postupy," pokračuje komentátor. Kritizuje, že premiér a jeho stoupenci přesto obviňují vrchního žalobce a policii ze zosnování "pokusu o převrat".  

V Maďarsku zase premiér Viktor Orbán, který mluví otevřeně o budování neliberální demokracie, prosazuje zákon, který má opozičním zákonodárcům zkomplikovat možnost spojit se a rozporovat přijímanou legislativu, upozorňuje Zakaria. Dodává, že Orbán se také snaží ořezat pravomoci místní správy, jelikož jeho strana utrpěla v komunálních volbách řadu porážek.   

Někdejší prodemokratická barmská disidentka Aun Schan Su Ťij, která před třemi dekádami získala Nobelovu cenu za mír, nyní hájí svou vládu u Mezinárodního soudního dvora proti obviněním z genocidy muslimské menšiny Rohingů, uvádí politolog. Nastiňuje, že v roce 2017 proti nim provedla barmská armáda operaci, která vyhnala 700 tisíc lidí do sousedního Bangladéše.

Vyšetřovatelé OSN zajistili důkazy o masovém zabíjení, hromadném znásilňování a vypalování vesnic, které mělo genocidní záměry, poukazuje Zakaria. Dodává, že Spojené státy v reakci uvalili na mnoho barmských vojenských činitelů sankce.

Recese demokracie

"A to vše jen v tomto týdnu!" zoufá si komentátor. Obává se, že pokud rozšíříme časový záběr, sotva se ubráníme dojmu, že zažíváme to, co americký sociolog Larry Diamond označuje za "demokratickou recesi", která podle Zakarii možná přerůstá v otevřenou krizi.

Již 13 let po sobě zpráva lidskoprávní organizace Freedom House registruje pokles svobody ve světě, méně svobodné volby, propad svobody tisku a omezování osobních a menšinových práv, konstatuje komentátor. Vyzdvihuje přitom loňské zjištění této organizace, že i Spojené státy se vzdávají své tradiční role obhájce a vzoru demokracie a zažívají omezování politických práv a občanských svobod.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V tomto kontextu doporučuje Zakaria nahlížet na impeachment v USA. "Fakta případu jsou zářivě jasná: Trump tlačil novou ukrajinskou vládu k vyšetřování (Joea a Huntera) Bidenových, jak popsalo ve výpovědi pod přísahou 17 svědků, mnoho z nich zastávajících vysoké vládní posty, přičemž svědectví jednotlivých osob potvrzovalo (výpověď) dalších a vše dále dokumentují emaily, spisy a hrubé přepisy telefonátů," deklaruje politolog.   

Republikáni tvrdí, že tento pokus o kampaň, která měla pomoci Trumpovu znovuzvolení, je ve skutečnosti velké nedorozumění, prezident o nic takového nežádal a všichni ti představitelé, kteří mnoho měsíců vyvíjeli horečné úsilí na cizím kontinentu, byli souběžně oklamáni, nastiňuje Zakaria. Taková obhajoba podle něj připomíná spíše špatný film.

V souladu s poučkou, že nejlepší obranou je útok, Trump v tomto týdnu označil agenty FBI za "špínu" a americký ministr spravedlnosti William Barr odmítl závěry generálního inspektora svého vlastního resortu, připomíná, komentátor. Konstatuje, že prezident a jeho stoupenci běžně útočí na diplomaty, tajné služby a ministerstvo spravedlnosti a Bílý dům odmítá poskytovat Kongresu požadované svědky a dokumenty v míře, která je v amerických dějinách bezprecedentní.  

"Instituty svobod a práva čelí útoku v celém demokratickém světě," soudí Zakaria. Obává se, že pokud podlehnou, párající se demokratický háv naší společnosti se nakonec roztrhne.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Indie Izrael Maďarsko barma demokracie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 51 minutami

před 1 hodinou

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

včera

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

včera

včera

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

včera

včera

Mateřské drony a lasery. Ukrajina představila průlomové zbraně v boji s Ruskem

Velitel Sil bezpilotních systémů Ozbrojených sil Ukrajiny, plukovník Vadym Sucharevskyj, oznámil, že Ukrajina vyvinula laserovou zbraň nazvanou „Trojzubec“. Na konferenci „Evropský obranný průmysl: Perspektivy spolupráce s ukrajinským obranným průmyslem“, kterou pořádalo analytické centrum We Build Ukraine, také představil projekt tzv. mateřských dronů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy