Spojené státy si nepřejí konfrontaci s Čínou a ani hospodářské odtržení od Číny, chtějí ale rovné podmínky, otevřený trh, férové obchodování a uznání amerických hodnot. Dnes to v projevu o Číně prohlásil americký viceprezident Mike Pence, který podle agentury Reuters zároveň Peking obvinil ze zvyšování tlaku na Hongkong a z omezování práv a svobod této oblasti.
Hongkong, kde se již řadu týdnů konají demonstrace za uchování demokratického zřízení pod čínskou správou, přirovnal Pence k živoucímu příkladu toho, jak by Čína mohla vypadat, pokud by se vydala cestou svobody. "Stojíme za vámi a jste nám inspirací," vzkázal viceprezident obyvatelům Hongkongu. Za podobný příklad demokracie pro Čínu označil viceprezident také Tchaj-wan, který je Pekingem považován za čínskou vzbouřenou provincii.
Tchajwanskou demokracii Pence označil za tu z lepších cest, kudy by se čínský lid mohl vydat. Zdůraznil, že USA uznávají roli ostrova jako jedné z největších světových obchodních ekonomik i majáku kultury a demokracie. Připomněl, že Washington podporuje Tchaj-wan prodejem vojenského vybavení, a obvinil Peking, že používá v diplomacii šekovou knížku, aby přinutila jiné země stáhnout uznání tchajwanské samostatnosti na Číně.
Čína podle Pence zneužívá chamtivost společností, snaží se tak získat na svou stranu i korporátní sféru v Americe. Viceprezident proto vyzval americké společnosti, aby na svých působištích po celém světě vždy stály za americkými hodnotami.
Vše, co podle Pence Spojené státy chtějí, je konstruktivní vztah s čínským vedením. Viceprezident dodal, že USA musí Čínu vnímat takovou, jaká je, a ne takovou, jakou si ji přejí či jaká by jednou mohla být. Poznamenal přitom, že velká část budoucnosti 21. století závisí právě na vztazích Washingtonu a Pekingu.
Kriticky se Pence vyjádřil o chování společnosti Nike a o nejvyšší americké basketbalové lize NBA. Viceprezident upozornil, že Nike odstraňuje ze svých prodejen v Číně oblečení a další předměty související s basketbalovým klubem Houston Rockets, neboť generální manažer týmu Daryl Morey rozlobil čínskou vládu tweetem, ve kterém vyjádřil podporu hongkongským demonstrantům. Na NBA se Pence obořil s tím, že se chová jako pobočka zcela vlastněná autoritářským režimem, když se nedokázala postavit čínské kritice Moreyho.
"Někteří největší hráči a majitelé (klubů) z NBA, kteří pravidelně využívají svobod k tomu, aby tuto zemi kritizovali, ztrácejí hlas, když jde o svobody a práva jiných lidí," poznamenal Pence. Narážel tak na skutečnost, že v minulosti vítězové basketbalové NBA Golden State Warriors kvůli nesouhlasu s politikou prezidenta Donalda Trumpa nechtěli navštívit Bílý dům.
Související
„Vítězství amerického lidu.“ Rozhodnutí soudu oslavují demokraté i republikáni
Bolton a Pence už mu nestojí po boku. Trumpův mírový návrh podrobili ostré kritice
Mike Pence , USA (Spojené státy americké) , Čína , Hongkong , Tchaj-Wan
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 45 minutami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 1 hodinou
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 1 hodinou
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 2 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 3 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 4 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 5 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
včera
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
včera
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
včera
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
včera
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
včera
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
Policie prozradila novinky z vyšetřování pátečního útoku v Tanvaldu v Libereckém kraji. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření z dvojnásobného pokusu o vraždu. Podle nejnovějších informací už není nikdo ze zraněných v ohrožení života.
Zdroj: Jan Hrabě