Lajčák by mohl být novým zmocněncem OSN pro Západní Saharu, region je ve vážné krizi

Generální tajemník OSN António Guterres navrhl slovenského ministra Miroslava Lajčáka do funkce nového zmocněnce OSN pro Západní Saharu, uvolněné od loňského května. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Nominace by mohla být potvrzena v příštích týdnech. Lajčák v reakci řekl, že nabídek zvažuje více a zopakoval, že ve slovenské politice zůstat nehodlá.

Území Západní Sahary spravuje Maroko, k němuž byla tato někdejší španělská kolonie připojena roku 1975. Anexi odmítá fronta Polisario a s podporou Alžírska usiluje o nezávislost Západní Sahary.

Zmocněncem OSN pro toto území byl bývalý německý prezident Horst Köhler, který se ale ze zdravotních důvodů loni v květnu funkce vzdal. Podle AFP se jeho nástupce hledal obtížně - několik lidí, které Guterres oslovil, nabídku odmítlo, další nebyli přijatelní pro účastníky sporu o Západní Saharu.

Köhlerovi se podařilo dostat k jednacímu stolu ve Švýcarsku zástupce Maroka, fronty Polisario, Alžírska i Mauritánie. Jednalo se v prosinci roku 2018 a loni v březnu, avšak k žádném velkému pokroku se nepodařilo dojít.

Lajčák byl v minulosti zmocněncem Evropské unie pro referendum o samostatnosti Černé Hory a předsedal také Valnému shromáždění OSN.

Lajčák už dříve uváděl, že po nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku nechce zůstat členem vlády. Tuto pozici dnes potvrdil, zmínil ale také možnost svého dalšího působení na Balkánu.

"Já jsem dal jasně najevo, že se nevidím v domácí politice a chci se vrátit k původnímu řemeslu. Nikdy jsem se nepřestal cítit diplomatem a Balkán je něco, co je životní záležitost. Jsem v situaci, že mám více nabídek a jedna z nich se týká i pozice v tomto regionu," citovala Lajčáka slovenská média.

Konflikt mezi frontou Polisario a Marokem trval do roku 1991. Tehdy se pod záštitou OSN podařilo dojednat příměří, v němž se počítalo s uspořádáním referenda o sebeurčení Západní Sahary. Jeho termín je ale stále odkládán kvůli sporům mezi Rabatem a frontou Polisario. Maroko je proti referendu a pro Západní Saharu nepřipouští jiné řešení než autonomii při zachování marocké suverenity. V Západní Sahaře působí 240 členů mise OSN, kteří dohlížejí na dodržování příměří.

Související

Aleksandr Vučič

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory zaštiťuje EU

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat bude přímé jednání obou politiků ve čtvrtek v Bruselu, sdělil po videokonferenci zmocněnec EU pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Více souvisejících

Miroslav Lajčák OSN afrika António Guterres

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy