Panamerická zdravotnická organizace (OPS) v úterý vyzvala země Latinské Ameriky, aby neuvolňovaly omezení zavedená kvůli koronaviru a zvýšily testování. Podle OPS se šíření nákazy zrychluje v Brazílii, Chile či Peru. Rekordní nárůst nakažených za poslední den zaznamenalo Peru a Mexiko. Celkem se v Latinské Americe podle agentury ANSA potvrdilo už na 799.000 nakažených a přes 43.000 úmrtí s covidem-19. I OPS však upozornila, že situace je horší, než uvádí oficiální statistiky.
Nejhůře postiženou zemí je v Latinské Americe nejlidnatější Brazílie, která eviduje na 391.200 nakažených a 24.500 úmrtí s covidem-19. V počtu infikovaných je tato země s 210 miliony obyvatel druhá na světě po USA. Podle studie publikované tento týden institutem IHME při americké Washingtonské univerzitě by mohl počet úmrtí z řad nakažených v Brazílii dosáhnout začátkem srpna 125.000.
IHME zároveň vyzval brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, aby přijal kroky proti šíření nákazy, což Bolsonaro odmítá s odkazem na nutnost zachování chodu ekonomiky. Studie IHME rovněž připomněla, že druhý nejhůře postižený stát brazilské federace Rio de Janeiro se potýká s nedostatkem lůžek intenzivní péče. Například minulý čtvrtek evidovaly tamní úřady 369 pacientů, kteří čekali na lůžko intenzivní péče.
"O Jižní Ameriku máme obzvlášť obavy, protože počet nových případů oznámených v posledním týdnu v Brazílii byl nejvyšší v sedmi dnech od vypuknutí pandemie," uvedla Carissa Etienneová, šéfka organizace OPS, která sdružuje přes tři desítky amerických zemí, včetně USA. "Také Peru a Chile hlásí vysoké počty nakažených, což znamená, že šíření nákazy se v těchto zemích zrychluje," dodala Etienneová.
OPS též upozornila, že velká část obyvatel Jižní Ameriky patří k rizikovým skupinám v této pandemii. Trpí totiž diabetem, rakovinou, kardiovaskulárními chorobami či chronickými dýchacími potížemi, tedy nemocemi způsobenými mnohdy špatnou stravou, i kvůli chudobě, či kouřením.
Podle experta na infekční nemoci z OPS, Marcose Espinala, většina zemí Jižní Ameriky testuje málo. Výjimkou je podle něj Chile, které provádí nejvíce testů na počet obyvatel, druhé je Peru, jež provedlo dosud zhruba stejně testů jako Brazílie, která má přitom 6,5krát více obyvatel.
Druhou nejvíce postiženou zemí je v Latinské Americe Peru, kde se potvrdilo už téměř 130.000 nakažených, z nichž na 3800 zemřelo a na 53.000 se uzdravilo. Za poslední den ale v této zemi se 32 miliony obyvatel přibylo rekordních 5772 nakažených a 159 úmrtí.
Alarmující je také nárůst případů v Mexiku, kde za poslední den přibylo 3455 nakažených a 501 úmrtí s covidem-19; obě čísla jsou nejvyšší za den od začátku pandemie. Celkem eviduje Mexiko, jež má asi 128 milionů obyvatel, na 74.560 nakažených a 8134 úmrtí.
OPS rovněž varovala před možným nárůstem případů v Nikaragui, jejíž vláda nezavedla dosud prakticky žádná omezení a naopak vyzývala k hromadným akcí, například o Velikonocích.
Jiná autoritářská vláda regionu, venezuelská, naopak přijala přísná opatření, jimiž omezila pohyb v ulicích a nařídila hospitalizovat všechny nakažené. Oficiálně tamní vláda eviduje na 1120 nakažených a desítku úmrtí. Nevládní organizace ale tyto údaje zpochybňují jako nízké.
Zlehčováním pandemie proslul zejména brazilský prezident, který stejně jako americký prezident Donald Trump doporučuje proti koronaviru hydroxychlorochin, ač Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden dočasně zastavila testování tohoto antimalarika jako léku na covid-19. V úterý se k Bolsonarovi a Trumpovi přidal prezident Salvadoru Nayib Bukele, který uvedl, že hydroxychlorochin užívá jako prevenci. Tamní nemocnice ho ale podle něj nepoužívají. Bukele jako jeden z prvních v regionu zavedl v březnu přísná omezení proti nákaze.
Související
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc
Mexiko , Venezuela , Brazílie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák