Latinská Amerika hlásí už téměř 800.000 nakažených koronavirem

Panamerická zdravotnická organizace (OPS) v úterý vyzvala země Latinské Ameriky, aby neuvolňovaly omezení zavedená kvůli koronaviru a zvýšily testování. Podle OPS se šíření nákazy zrychluje v Brazílii, Chile či Peru. Rekordní nárůst nakažených za poslední den zaznamenalo Peru a Mexiko. Celkem se v Latinské Americe podle agentury ANSA potvrdilo už na 799.000 nakažených a přes 43.000 úmrtí s covidem-19. I OPS však upozornila, že situace je horší, než uvádí oficiální statistiky.

Nejhůře postiženou zemí je v Latinské Americe nejlidnatější Brazílie, která eviduje na 391.200 nakažených a 24.500 úmrtí s covidem-19. V počtu infikovaných je tato země s 210 miliony obyvatel druhá na světě po USA. Podle studie publikované tento týden institutem IHME při americké Washingtonské univerzitě by mohl počet úmrtí z řad nakažených v Brazílii dosáhnout začátkem srpna 125.000.

IHME zároveň vyzval brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, aby přijal kroky proti šíření nákazy, což Bolsonaro odmítá s odkazem na nutnost zachování chodu ekonomiky. Studie IHME rovněž připomněla, že druhý nejhůře postižený stát brazilské federace Rio de Janeiro se potýká s nedostatkem lůžek intenzivní péče. Například minulý čtvrtek evidovaly tamní úřady 369 pacientů, kteří čekali na lůžko intenzivní péče.

"O Jižní Ameriku máme obzvlášť obavy, protože počet nových případů oznámených v posledním týdnu v Brazílii byl nejvyšší v sedmi dnech od vypuknutí pandemie," uvedla Carissa Etienneová, šéfka organizace OPS, která sdružuje přes tři desítky amerických zemí, včetně USA. "Také Peru a Chile hlásí vysoké počty nakažených, což znamená, že šíření nákazy se v těchto zemích zrychluje," dodala Etienneová.

OPS též upozornila, že velká část obyvatel Jižní Ameriky patří k rizikovým skupinám v této pandemii. Trpí totiž diabetem, rakovinou, kardiovaskulárními chorobami či chronickými dýchacími potížemi, tedy nemocemi způsobenými mnohdy špatnou stravou, i kvůli chudobě, či kouřením.

Podle experta na infekční nemoci z OPS, Marcose Espinala, většina zemí Jižní Ameriky testuje málo. Výjimkou je podle něj Chile, které provádí nejvíce testů na počet obyvatel, druhé je Peru, jež provedlo dosud zhruba stejně testů jako Brazílie, která má přitom 6,5krát více obyvatel.

Druhou nejvíce postiženou zemí je v Latinské Americe Peru, kde se potvrdilo už téměř 130.000 nakažených, z nichž na 3800 zemřelo a na 53.000 se uzdravilo. Za poslední den ale v této zemi se 32 miliony obyvatel přibylo rekordních 5772 nakažených a 159 úmrtí.

Alarmující je také nárůst případů v Mexiku, kde za poslední den přibylo 3455 nakažených a 501 úmrtí s covidem-19; obě čísla jsou nejvyšší za den od začátku pandemie. Celkem eviduje Mexiko, jež má asi 128 milionů obyvatel, na 74.560 nakažených a 8134 úmrtí.

OPS rovněž varovala před možným nárůstem případů v Nikaragui, jejíž vláda nezavedla dosud prakticky žádná omezení a naopak vyzývala k hromadným akcí, například o Velikonocích.

Jiná autoritářská vláda regionu, venezuelská, naopak přijala přísná opatření, jimiž omezila pohyb v ulicích a nařídila hospitalizovat všechny nakažené. Oficiálně tamní vláda eviduje na 1120 nakažených a desítku úmrtí. Nevládní organizace ale tyto údaje zpochybňují jako nízké.

Zlehčováním pandemie proslul zejména brazilský prezident, který stejně jako americký prezident Donald Trump doporučuje proti koronaviru hydroxychlorochin, ač Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden dočasně zastavila testování tohoto antimalarika jako léku na covid-19. V úterý se k Bolsonarovi a Trumpovi přidal prezident Salvadoru Nayib Bukele, který uvedl, že hydroxychlorochin užívá jako prevenci. Tamní nemocnice ho ale podle něj nepoužívají. Bukele jako jeden z prvních v regionu zavedl v březnu přísná omezení proti nákaze.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko Venezuela Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy