Lékařka rozjela netradiční boj proti koronaviru

Od té doby, co v březnu na Kubu dorazil koronavirus, neměla lékařka Liz Caballerová ani chvilku oddechu. Pustila se do nelehkého úkolu, když se svými studentkami začala chodit dům od domu, aby odhalovala nové případy nemoci covid-19, píše agentura AFP.

"Naše každodenní praxe se s nástupem nemoci změnila," říká šestačtyřicetiletá doktorka, která působí od roku 1998 ve zdravotnickém centru v havanské čtvrti Vedado.

Když Liz každé ráno vychází z domu, doprovází ji její manžel Ruben, lékař obecního zdravotnického zařízení. Krátce před osmou hodinou je možné oba vidět, jak si spolu povídají, ruku v ruce a roušku na obličeji. A pak se rozejdou každý za svým dlouhým pracovním dnem.

"V téhle době se vídáme jen velmi málo, protože se manžel vrací pozdě. A když se vidíme, mluvíme o práci a o dětech," říká Liz.

"Obvykle jsem především profesorkou, učím budoucí lékaře," vysvětluje. S příchodem epidemie se však zavřely školy a tak jí teď studenti pomáhají v jejím poslání.

Doprovázejí ji dvě studentky. Tři ženy postupně zvoní u každého bytu a ptají se, zda jeho obyvatelé nemají kašel nebo horečku.

Tato aktivita lékařů (placená v přepočtu asi 1250 Kč měsíčně) a povinná izolace všech pozitivně testovaných osob dosud umožnily zemi s 11,2 miliony obyvatel postup epidemie zadržet.

"Těchto každodenních pochůzek se účastníme všichni a studenti mají postupně jeden den v týdnu volno," říká lékařka.

Na volno by měla nárok i Liz, ale nevyužívá toho. "Jsem raději se studenty, aby věděli, že je jejich práce významná, že se podílejí na tom, aby tato nemoc nezabíjela," uvádí.

Zatímco Liz pracuje, její starší syn vykonává vojenskou službu nedaleko americké námořní základny Guantanamo. Mladší, jemuž je dvanáct let, je doma. Je v páté třídě a od doby, co byly zavřeny školy, sleduje vyučování v televizi. Dohlížejí na něj prarodiče.

Co si myslí o tom, že jeho rodiče stojí v přední linii boje s koronavirem? "Je zvyklý. Od té doby, co se narodil, vídal nás vždy oba ponořené do práce, ať už šlo o dengue nebo choleru," říká Liz. V letech 2003 až 2006 jeho otec dokonce působil ve Venezuele.

Liz se zaměřuje především na pacienty s cukrovkou a některé přijímá ve své ordinaci. Většina jí však volá z domova, neboť vědí, že jsou vůči viru zranitelní.

Liz také dál dává hodiny. "Je velmi důležité vychovávat naše zdravotníky," zdůrazňuje.

Lékařka přiznává, že je trochu zavalena prací. "Ale necítím se unavená, protože vím, že dělám svou povinnost, něco užitečného. Únava přijde možná potom, až adrenalin poklesne," říká.

Tře si ruce, které jí bolí po očkování v rámci klinického testování lékařů s cílem podpořit jejich imunitu. Přiznává, že je trochu stresovaná.

"Když dodržuji všechna bezpečnostní opatření, není důvod, proč bych se měla nakazit, není důvod mít strach a přenášet ho na rodinu a pacienty," zdůrazňuje.

Večer pak pociťuje uspokojení, když slyší sousedy tleskat. "Je to velmi dojemné a není to potlesk jen pro zdravotníky, ale pro všechny, kdo denně pracují ve veřejné dopravě, v obchodě. Je to potlesk pro život," dodává.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři Kuba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy