Lipavský v RB OSN vyzval ke zřízení mezinárodního tribunálu ke stíhání ruské agrese

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes v projevu na zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat ruskou agresi na Ukrajině.

Zároveň i s odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperiální touhy Ruska a jeho koloniální politiku. Jednalo se o první vystoupení zástupce České republiky v RB OSN téměř po 30 letech.

Lipavský v úvodu projevu na zasedání RB OSN na téma "zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině" označil ruskou agresi na Ukrajině za "koloniální, nevyprovokovanou a nezákonnou" a poznamenal, že Česká republika v přepočtu na obyvatele přijala největší počet uprchlíků z Ukrajiny, a to více než 400.000.

"Ruská agrese je nejspíše tou nejnebezpečnější hrozbou pro světový mír za poslední desetiletí. Dnes se týká Ukrajiny, zítra se může týkat jiné země," řekl Lipavský. "V srpnu 1968 to bylo Československo, do kterého vtrhly Moskvou vedené jednotky. Potlačení takzvaného Pražského jara, násilné vměšování se do mírumilovného života jiné země, udělalo z mé země okupovanou kolonii," dodal.

Lipavský uvedl, že Ukrajina odmítla zotročení a statečně bojuje za multilaterální svět, kde pravidla ochraňují mír. "Jsme zhrozeni krutostmi, jichž se ruské jednotky dopustily v Mariupolu, Buči, Irpini, Izjumu a na dalších místech. Nesmírně nás znepokojují také zprávy o takzvaných ´filtračních táborech´, které Rusko provozuje na Ukrajině," poznamenal. "Stovky tisíc ukrajinských civilistů byly odvezeny do Ruska, včetně dětí. Existují svědectví o sexuálním zneužívání a o zneužívání na základě pohlaví, které jsou používané jako nástroje vedení války," zdůraznil.

Ministr poznamenal, že tyto zločiny je zapotřebí vyšetřit a potrestat. "Více než 40 států včetně Česka o situaci na Ukrajině zpravilo Mezinárodní trestní soud (ICC), který začal už v březnu dění na Ukrajině vyšetřovat," řekl. Šéf české diplomacie také vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který vyšetří zločin agrese spáchané Ruskem na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

OSN Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy