Odvrácená strana Trumpovy politiky: Tlak na autoritářské režimy může mít odezvu

NÁZOR - Posilování spojenectví mezi Íránem a Venezuelou ilustruje odvrácenou stranu zahraniční politiky současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, deklaruje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm připomíná, že kampaň "maximálního nátlaku" na obě uvedené země Trumpova administrativa bezhlavě prosazuje i během pandemie nemoci covid-19.

Propagandistické vítězství

Uvalování dalších sankcí probíhá podle renomovaného deníku ve zjevné naději, že se venezuelský či íránský režim - případně oba - zhroutí pod kombinovanou tíhou koronaviru a ekonomického vyčerpání, avšak k dnešnímu dni je nejviditelnějším výsledkem této americké politiky sblížení Caracasu a Teheránu, které má za cíl ukázat ponižující neschopnost Spojených států.

Minulý úterý připlula do Venezuely pětice íránských tankerů, připomíná editorial. Podotýká, že při cestě propluly kolem amerických vojenských plavidel operujících v Karibském moři, přičemž přivezly údajně až 60 milionů galonů benzínu, který se Venezuelanům zoufale nedostává.

Akce proběhla navzdory americkým sankcím vůči oběma zemím, zdůrazňuje Washington Post. Konstatuje, že americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo se sice snažil význam dodávky zlehčit tvrzením, že benzínu v daném objemu vystačí jen na pár týdnů, avšak takové hodnocení význam spolupráce Íránu s Venezuelou podceňuje.

"Íránské letadlo také dovezlo součástky a techniky na opravu rozpadajících se venezuelských rafinerií," upozorňuje americký deník. Podotýká, že podle mnoha zdrojů měla venezuelská vláda prezidenta Nicoláse Madura údajně Teheránu zaplatit zlatými pruty v hodnotě 500-700 milionů amerických dolarů (zhruba 11,7 - 16,5 miliardy korun, pozn. redaktora).   

Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se pokusila dodávky překazit pomoci hrozby nových sankcí, uvádí renomovaný server. Poukazuje, že Spojené státy sice přiměly dva doprovodné, pod liberijskou vlajkou plující tankery otočit se, ale rozhodly se nezasáhnout proti íránským plavidlům, jelikož režim ajatolláha Alího Chameneího hrozil odplatou.

Schopnost Íránu útočit na námořní cesty v Perském zálivu, kudy proudí ropa, zjevně v době, kdy Spojené státy za pár měsíců čekají prezidentské volby, stačí k tomu, aby Trumpa odradila, konstatuje washingtonský deník. Dodává, že výsledkem je propagandistické vítězství pro Madurův a Chameneího režim.

Odvrácená strana Trumpovy politiky

Caracas a Teherán neukazují jakoukoliv ochotu ustoupit americkému tlaku, ani reflektovat domácí nepokoje, zdůrazňuje Washington Post. Naznačuje, že mezi oběma státy se zjevně rozbíhá širší spolupráce - Maduro ostatně prohlásil, že brzy navštíví Írán, navíc nedávno jmenoval venezuelským ministrem ropy klíčového proíránského politika Tarecka El Aissamiho.      

Podle vyjádření amerického admirála Craiga Fallera z minulého měsíce se poslední íránsko-venezuelské kontakty týkají také jednotek Quds, elitního íránského vojenského sboru, kterému dříve velel generál Kásim Sulejmání, jenž přišel letos v lednu o život při útoku amerického bezpilotního letounu, uvádí editorial. Podotýká, že admirál se domnívá, že íránským cílem je získat lepší pozici v sousedství Spojených států, a tím čelit americkým zájmům.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Američtí představitelé tvrdí, že nebudou tolerovat systematické íránské dodávky benzínu do Venezuely," pokračuje vlivný deník. Dodává, že není také jasné, zda má Teherán dostatečné kapacity, aby v nich pokračoval za situace, kdy se v Íránu rozvolňuje protikoronavirová karanténa a obyvatelé země potřebují opět palivo pro svá vozidla.

Posilování spojenectví mezi Venezuelou a Íránem i tak renomovaný server hodnotí jako ilustraci odvrácené strany Trumpovy politiky, která má za cíl změnu režimu v obou uvedených zemích, ale nedokáže ji realizovat, a zjevně ani potlačit nevyhnutelnou protireakci Caracasu a Teheránu.      

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Venezuela USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy