Měly by sociální sítě zasahovat do příspěvků? Průzkum odhalil řadu rozporů

Většina Američanů nevěří, že se společnosti provozující sociální sítě správně rozhodují ohledně toho, jaké příspěvky by se měly objevovat na jejich platformách. Vládě však s podobným typem rozhodování důvěřují ještě méně.

Napsala to agentura Reuters s odvoláním na nový průzkum společnosti Gallup a nadace Knight Foundation.

Debata o moderování příspěvků na sociálních sítích je v posledních měsících v USA vypjatá vzhledem k pandemii covidu-19 a nadcházejícím americkým prezidentským volbám. Za několik posledních týdnů ji však ještě vyhrotily zásahy sociální sítě Twitter vůči příspěvkům amerického prezidenta Donalda Trumpa, vůči nimž se vymezila konkurenční síť facebook.

Podle průzkumu dvě třetiny Američanů upřednostňují, aby se lidé mohli na sociálních sítích vyjadřovat svobodně, i když jsou jejich názory urážlivé pro ostatní.

Na 85 procent respondentů však nahlíží příznivě na odstraňování záměrně nepravdivých či zavádějících informací týkajících se zdraví a 81 procent dotazovaných vítá mazání záměrně zavádějících tvrzení ohledně voleb a dalších politických témat.

Američanům přitom více vadí, když společnosti moderují obsah málo, než když to dělají příliš. Podle 71 procent příznivců demokratů a 54 procent nezávislých nepostupují provozovatelé sociálních sítí dostatečně tvrdě, zatímco příznivci republikánů jsou v této otázce více rozděleni.

Osm z deseti respondentů nevěří velkým technologickým společnostem, že se ohledně vhodného obsahu na sítích rozhodnou správně. Většina jich však raději nechá tuto volbu na soukromých firmách než na vládě, ačkoliv část voličů demokratů by si přála, aby limity a pravidla určovaly úřady. Přes 80 procent dotazovaných by si přálo, aby škodlivost obsahu posuzoval nezávislý orgán. Takovou radu, která by měla projednávat vzorek různých příspěvků a podle toho stanovovat doporučení pro další postup společnosti, chystá třeba firma Facebook.

Téměř dvě třetiny respondentů uvedly, že v principu podporují zákon, který nyní sociální sítě chrání před zodpovědností za příspěvky, jež na nich zveřejňují jejich uživatelé. Tuto právní ochranu se přitom snaží v poslední době omezit prezident Trump i někteří zákonodárci.

Trump se vydal do boje především se sítí Twitter poté, co její správci k některým jeho příspěvkům připojili poznámku, že je jejich obsah zavádějící. Jinou prezidentovu zprávu dokonce uživatelům znepřístupnili, protože podle nich velebila násilí, čímž porušila zásady používání sítě. Sociální síť Snapchat začátkem června uvedla, že Trumpovy příspěvky na platformě nechá, ale nebude je zařazovat do svého výběru zpráv od politiků a dalších veřejných osobností.

Související

Princ William se svou rodinou

O princezně Kate psali dezinformátoři najatí Kremlem, píše CNN

Včera uplynul týden od chvíle, kdy se svět dozvěděl pravdu o zdravotním stavu princezny Kate. Manželka následníka britského trůnu odhalila, že má rakovinu. Do té doby se na sociálních sítích šířily nejrůznější spekulace, teorie i konspirace. Podle nejnovějších zjištění v tom měli prsty i Rusové. 

Více souvisejících

sociální sítě Twitter Facebook USA (Spojené státy americké) průzkumy

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy