Kalhoty proklatě nízko. Ve městě na Floridě už se za ně nebude pokutovat

Během uplynulých let přijalo mnoho samospráv v USA, školských systémů nebo i leteckých společností předpisy proti nošení povislých kalhot. Dokonce i bývalý americký prezident Barack Obama prohlásil, že „bratři by si měli natáhnout kalhoty“. Vyznávání módního trendu ve floridském městě Opa-locka bylo pokutováno až v řádu několika stovek amerických dolarů. V současné době městečko vyhlášku ruší, a to kvůli celosvětovým nepokojům proti rasové nerovnosti.

Módní styl „sagging“ obnáší zvláštní způsob nošení kalhot, kdy jejich horní část je výrazně pod pasem a odhaluje spodní prádlo. Trend byl široce propagován převážně hip-hopovými umělci kolem 90. let minulého století. Později se trend probojoval mezi mladé lidi jako symbol svobody a odmítání tradičních společenských hodnot. Traduje se, že styl pochází z prostředí věznic, protože vězni nemohou nosit pásky a kalhoty jsou v universální velikosti.

Městečko Opa-locka v roce 2007 přijalo vyhlášku, že kdo bude chycen v kalhotách pod pasem s odhaleným spodním prádle, tomu bude uložena pokuta ve výši až 500 amerických dolarů. V roce 2013 byla vyhláška znovelizována, zákaz poté platil i pro ženské pohlaví. Americká unie občanských svobod kritizovala vyhlášku a označila ji za směšné plýtvání veřejnými prostředky.

Tento týden bylo odhlasováno s počtem 4 ku 1, že vyhláška bude zrušena na základě probíhající celosvětové pandemie a protestů vůči rasové nerovnosti.  „Není lepší doba, kdy to udělat, než teď, když se po celé zemi soustředí na policejní reformy a také na zajišťování veřejných služeb,“ uvedl pro deník Guardian Chris Davis, jeden z pěti afroamerických komisařů. 

Komisař Alvin Burke, který byl jediný proti zrušení vyhlášky, uvedl, že důvodem nebylo zaměřit se na mladé černochy, ale snažit se je pozvednout. „Pokud to všichni považujete za vhodné, tak nechte mladé černochy takhle chodit po našich budovách,“ uvedl Burke.

Kampaně proti kontroverznímu módnímu stylu probíhají po celých Spojených státech. Převážně se jedná o jižní část USA, ale i v New Yorku probíhaly billboardové kampaně proti povislým kalhotám, dokonce i v Kanadě v roce 2010 při zimních olympijských hrách ve Vancouveru. Japonský snowboardista Kazuhiro Kokubo byl vyloučen z účasti na zahajovacím ceremoniálu kvůli svému oblečení. Podle komise se jednalo o hrubé porušení a nedbalost kvůli neutažené kravatě, nezastrčené košili a hlavně kvůli kalhotám hluboko pod pasem.

Související

Belgická policie

V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených

Belgická policie dnes přislíbila důkladné vyšetření smrti černocha, kvůli níž ve středu v Bruselu demonstrovalo na 500 lidí proti údajnému policejnímu násilí proti menšinám. Třiadvacetiletý mladík podle pitvy zemřel na srdeční infarkt, advokát jeho rodiny však dnes médiím sdělil, že měl po policejním zásahu na těle modřiny. Policie po násilném protestu, při němž bylo zraněno pět lidí, zadržela více než stovku osob. Jeden vážně zraněný policista je stále v péči lékařů.

Více souvisejících

černoši oděvy Barack Obama USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy