Kalhoty proklatě nízko. Ve městě na Floridě už se za ně nebude pokutovat

Během uplynulých let přijalo mnoho samospráv v USA, školských systémů nebo i leteckých společností předpisy proti nošení povislých kalhot. Dokonce i bývalý americký prezident Barack Obama prohlásil, že „bratři by si měli natáhnout kalhoty“. Vyznávání módního trendu ve floridském městě Opa-locka bylo pokutováno až v řádu několika stovek amerických dolarů. V současné době městečko vyhlášku ruší, a to kvůli celosvětovým nepokojům proti rasové nerovnosti.

Módní styl „sagging“ obnáší zvláštní způsob nošení kalhot, kdy jejich horní část je výrazně pod pasem a odhaluje spodní prádlo. Trend byl široce propagován převážně hip-hopovými umělci kolem 90. let minulého století. Později se trend probojoval mezi mladé lidi jako symbol svobody a odmítání tradičních společenských hodnot. Traduje se, že styl pochází z prostředí věznic, protože vězni nemohou nosit pásky a kalhoty jsou v universální velikosti.

Městečko Opa-locka v roce 2007 přijalo vyhlášku, že kdo bude chycen v kalhotách pod pasem s odhaleným spodním prádle, tomu bude uložena pokuta ve výši až 500 amerických dolarů. V roce 2013 byla vyhláška znovelizována, zákaz poté platil i pro ženské pohlaví. Americká unie občanských svobod kritizovala vyhlášku a označila ji za směšné plýtvání veřejnými prostředky.

Tento týden bylo odhlasováno s počtem 4 ku 1, že vyhláška bude zrušena na základě probíhající celosvětové pandemie a protestů vůči rasové nerovnosti.  „Není lepší doba, kdy to udělat, než teď, když se po celé zemi soustředí na policejní reformy a také na zajišťování veřejných služeb,“ uvedl pro deník Guardian Chris Davis, jeden z pěti afroamerických komisařů. 

Komisař Alvin Burke, který byl jediný proti zrušení vyhlášky, uvedl, že důvodem nebylo zaměřit se na mladé černochy, ale snažit se je pozvednout. „Pokud to všichni považujete za vhodné, tak nechte mladé černochy takhle chodit po našich budovách,“ uvedl Burke.

Kampaně proti kontroverznímu módnímu stylu probíhají po celých Spojených státech. Převážně se jedná o jižní část USA, ale i v New Yorku probíhaly billboardové kampaně proti povislým kalhotám, dokonce i v Kanadě v roce 2010 při zimních olympijských hrách ve Vancouveru. Japonský snowboardista Kazuhiro Kokubo byl vyloučen z účasti na zahajovacím ceremoniálu kvůli svému oblečení. Podle komise se jednalo o hrubé porušení a nedbalost kvůli neutažené kravatě, nezastrčené košili a hlavně kvůli kalhotám hluboko pod pasem.

Související

Belgická policie

V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených

Belgická policie dnes přislíbila důkladné vyšetření smrti černocha, kvůli níž ve středu v Bruselu demonstrovalo na 500 lidí proti údajnému policejnímu násilí proti menšinám. Třiadvacetiletý mladík podle pitvy zemřel na srdeční infarkt, advokát jeho rodiny však dnes médiím sdělil, že měl po policejním zásahu na těle modřiny. Policie po násilném protestu, při němž bylo zraněno pět lidí, zadržela více než stovku osob. Jeden vážně zraněný policista je stále v péči lékařů.

Více souvisejících

černoši oděvy Barack Obama USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy