Mrazivé poselství vědců. Analytik vysvětlil, proč se přiblížil Armageddon

NÁZOR - Odborný časopis Bulletin of Atomic Scientists od roku 1947 používá Hodiny posledního soudu k monitoringu hrozeb, které mohou zničit planetu a vyhladit lidskou civilizaci, připomíná Daniel R. DePetris, analytik z think tanku Defense Priorities. V komentáři pro server National Interest konstatuje, že tohoto pochmurného úkolu se mohl chopit kdokoliv, ale naléhavou potřebu cítí právě vědecká rada časopisu.

Z dlouhodobých problémů je bezprostřední krize

Cílem je podle analytika vystrašit politiky a zúčastněné strany ve vládách a mezinárodních organizacích, než hodiny skutečně odbijí půlnoc. Minulý týden zveřejněná aktualizace hodin nemohla být mrazivější, podotýká DePetris. Vysvětluje, že kombinace šíření jaderných zbraní, klimatické změny a dezinformačních kampaní vyústila do stavu, kdy jediný špatně vykalkulovaný krok může ovlivnit celý svět.  

Co se jaderných zbraní týká, časopis upozornil, že politici loni ukončili či podrývají platnost několika zásadních dohod o kontrole zbrojení, čímž vytvořili atmosféru pro obnovený závod v nukleárním zbrojení, šíření těchto zbraní a snížili bariéry bránící vypuknutí jaderné války, uvádí analytik. Dodává, že podle vědecké rady je mezinárodní situace nyní nebezpečnější než kdykoliv dříve, včetně vrcholu studené války.

"Tato varování mohou znít jako alarmistická," pokračuje DePetris. Připouští, že již nežijeme ve studené válce, děti již nepodstupují ve školách nácvik pro případ nenadálého útoku, dvě jaderné supervelmoci s desítkami tisíc bojových hlavic nejsou jen krůček od jaderné konfrontace a sotva lze vinit běžné Američany, že je více než vize jaderného Armageddonu trápí spíše rostoucí náklady na zdravotní péče a to, kdy dostanou konečně přidáno.

Na druhou stranu, časopis jasně ukázal, že problémy, které byly tradičně pojímány jako dlouhodobé, se nyní mohou stát bezprostřední krizí, varuje analytik. Konstatuje, že klimatická změna nezmizí, dezinformační kampaně nejsou jen kremelským nástrojem, ale taktikou desítek zemí po celém světě, které je využívají k získání výhody nad svými protivníky, a co se jaderných zbraní týká, dohody dříve považované za prakticky trvalé zajištění mezinárodní bezpečnosti se nyní hroutí za plného světla jako domeček z karet.

Rychlý pohled na kostru strategické stability odhalí znepokojivý trend, kdy se dohody o kontrole zbrojení stávají ohroženým druhem, deklaruje DePetris. Připomíná, že Společný komplexní akční plán, stopadesátistránková dohoda, která poskytovala Mezinárodní agentuře pro atomovou energii bezprecedentní přístup do všech koutů íránského jaderného programu, lapá po posledních zbytcích kyslíku a pokud Washington nezačne opět spolupracovat s Evropou, je pouze otázkou času, kdy se Teherán rozhodne od dohody zcela odstoupit.    

"Hrozby íránského ministra zahraničí Džaváda Zarífa, že Írán odstoupí od smlouvy o nešíření jaderných zbraní, pokud Evropané přihrají problém na Radu bezpečnosti OSN, nám nedávají příliš naděje, že jde věci zachránit," píše analytik. Dodává, že velký pokrok nenastal ani v americko-ruském dialogu o kontrole zbrojení.

Trumpova fata morgána

Washington a Moskva sice vyslaly své zástupce do Ženevy, kde 16. ledna začaly rozhovory o strategické bezpečnosti, ale obě jaderné supervelmoci stále rozděluje dlouhý seznam otázek, například rozmístění balistických raket dlouhého doletu či zařazení protiraketové obrany do dalšího vyjednávání, poukazuje DePetris.

Prakticky neprobíhá ani dialog o smlouvě New START, ačkoliv Rusko silně buší na dveře Washingtonu a hlasitě křičí, že má zájem o její prodloužení o dalších pět let bez jakýchkoliv podmínek, což veřejně prohlašují prezident Vladimir Putin, ministr zahraničí Sergej Lavrov i jeho zástupce Sergej Rjabkov, nastiňuje analytik. Dodává, že podle prosincových slova Rjabkova ale stávající americká administrativa na nabídky Moskvy nereaguje.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa je posedlá možností zapojení Číny do nové trojstranné dohody, čímž si fakticky bere americko-ruskou dohodu jako rukojmí této fata morgány, upozorňuje DePetris. Podotýká, že opakovaně vyjadřovaný čínský nesouhlas s americkým návrhem zjevně nemění postoj Bílého domu, což vznáší otázku, zda je má vůbec Trump o prodloužení New START zájem.

"Někteří experti mají problém s tónem posledního prohlášení bulletinu," poukazuje DePetris. Odkazuje na tweet předního bezpečnostního analytika Erica Gomeze, podle kterého je sice eskalace vždy znepokojivá, ale riziko jaderné války je dnes nesrovnatelně nižší než během studené války a v dohledné budoucnosti nelze očekávat cokoliv srovnatelného s karibskou raketovou krizí.

Poselství bulletinu ale zní, že není nutné přímé jaderné střetnutí, abychom se dočkali Armageddonu, upozorňuje analytik. Dodává, že k tomu bohatě stačí špatná komunikace a odstranění bezpečnostních zábran.     

Související

Andrej Babiš

Babiš chce mír a argumentuje summitem Obama-Medveděv. Lídři velmocí ale řešili v Praze něco úplně jiného

Redakce EuroZprávy.cz rozebrala mystifikující tvrzení Andreje Babiše, který popisoval konferenci mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem jako „mírovou“. Ve skutečnosti šlo o Pražskou dohodu neboli New START. Smlouva jen pokračovala v historické snaze o zabránění šíření jaderných zbraní. Jak už po invazi Ruska na Ukrajinu víme – neúspěšně. Kreml stupňuje své výhružky a předseda hnutí ANO pro něj zřejmě nebude relevantním diplomatickým partnerem k řešení bezprecedentního problému. 

Více souvisejících

Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko Írán konec světa

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Petr Pavel

Pavel v projevu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt

Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody. Pavel ve svém volebním štábu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt. Na Pražském hradě chce všechny přesvědčit k návratu k nim. Poděkoval všem voličům včetně těch, kteří podpořili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). Doplnil, že v této zemi nevidí poražené voliče.

před 14 minutami

před 20 minutami

Aktualizováno před 35 minutami

před 46 minutami

Aktualizováno před 57 minutami

Danuše Nerudová a Petr Pavel

Nerudová, Vystrčil i Stanjura. Politici už gratulují Pavlovi k vítězství

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už gratulují Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu. Po sečtení dvou pětin hlasů vede Pavel nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem s rozdílem zhruba deseti procentních bodů.

před 58 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

Petr Pavel Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel přesunul štáb do větších prostor. Zájem budí i mezi zahraničními novináři

Pro druhé kolo přesunul Petr Pavel volební štáb do pražského Fóra Karlín, kam se tentokrát dostavili i jeho podporovatelé odění ve flanelových košilích. Právě oni odpočítávali poslední vteřiny do uzavření volebních místností a oslavovali první sečtené výsledky. Sám favorit letošní prezidentské volby přijel s předstihem oproti plánu už dvacet minut před 14. hodinou. Jeho příjezd doprovázel především velký zájem médií, nejen těch českých, ale především zahraničních.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezidentem se stane podle predikcí Pavel, predikce ukázaly, kolik získá procent hlasů

Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude údajů po sečtení hlasů z poloviny okrsků 58,24 procenta hlasů. Stejný výsledek pro Pavla předpokládala společnost Blindspot AI. Předsedu opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše tak čeká v prezidentské volbě podle prognóz porážka.

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel

Živě ONLINE: Čtvrtým českým prezidentem bude Petr Pavel

Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Nad protikandidátem Andrejem Babišem získal dostatečný náskok, aby šlo z dosavadního sčítání po započtení většiny hlasů vyvodit výsledek voleb. Pavel bude čtvrtým prezidentem České republiky.

před 1 hodinou

Lidé volí v prezidentských volbách.

Vítěz voleb se stane prezidentem až za 39 dní. Co se během nich může stát?

Úderem 14. hodiny komisaři uzavřeli volební místnosti a začalo sčítání, jehož výsledky se dozvíme zřejmě ještě během odpoledne. Vítěz nahradí ve funkci prezidenta republiky Miloše Zemana na dalších pět let. Období mezi výsledkem voleb a inaugurací nové hlavy státu však trvá ještě necelé dva měsíce. 

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Voliči rozhodli. Prezidentem bude favorizovaný Pavel, nebo šéf ANO Babiš

Letošní vybírání budoucího českého prezidenta ve 14:00 skončilo. Stal se jím někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel, nebo expremiér, předseda a poslanec ANO Andrej Babiš. Pavla favorizovaly předvolební průzkumy i sázkové kurzy, i když první volební kolo vyhrál jen těsně. Volební účast by s ohledem na zvýšený zájem voličů mohla být opět rekordní a přesáhnout 70 procent.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Olaf Scholz

Páteční atentát v Jeruzalémě odsoudili Macron a Scholz

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz dnes odsoudili páteční útok na synagogu v Jeruzalémě, při kterém zemřelo sedm věřících. Píše to agentura AFP. V noci na dnešek ohledně atentátu hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Joe Biden, který střelbu označil za útok na civilizovaný svět.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská policie

Třináctiletý střelec dnes v Jeruzalémě postřelil dva muže

Při střelbě v Jeruzalémě byli dnes dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na izraelské záchranáře. Jejich stav je středně těžký až vážný. Policie oznámila, že se jednalo o teroristický čin a že útočník byl zneškodněn. Tím byl podle ní teprve třináctiletý Palestinec.

před 4 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Volební místnosti hlásí rekordní účast. Řada lidí šla k urnám poprvé

Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb se dvě hodiny před polednem pohybovala nejčastěji kolem 60 procent, a to napříč celou republikou. Podle volebních komisí, které oslovila ČTK, bude celková účast zřejmě vyšší než v kole prvním. Ve stejnou dobu před dvěma týdny dosahovala účast 50 až 55 procent a celkově přišlo o budoucí hlavě státu hlasovat v prvním kole 68,24 procenta voličů, což bylo zatím nejvíc v prezidentských volbách. 

před 5 hodinami

U.S. AIR FORCE

Ukrajina chce získat od Západu 24 moderních bojových letounů, nejlépe F-16

Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, kterými by vyzbrojila dvě letky. Pro Kyjev je prioritou získat jeden typ letounů, nejlépe americký stroj F-16, řekl španělskému deníku El País mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Podle něj by Kyjev mohl mít zájem také o francouzské bitevníky Rafale nebo švédské stroje Jas-39 Gripen, které mají ve výzbroji též české vzdušné síly.

před 5 hodinami

Radit blízkým ohledně životních rozhodnutí je nemorální, tvrdí filozof

Radit přátelům a příbuzným v zásadních životních rozhodnutích, jako je například přijetí nového zaměstnání nebo založení rodiny, je nemorální. Ve svém novém článku, o kterém napsal list The Guardian, to uvádí morální filozof Farbod Akhlaghi z Cambridgeské univerzity. Každý člověk má podle něj právo na "sebeautorství", takže musí sám rozhodovat o záležitostech, které mohou jeho život změnit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy